3. VAN DENİZİSU SPORLARI FESTİVALİ START ALDI  

 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ``Bölgede huzur artarsa ve terör olayları son bulursa burada yaşayan insanlarımız ne kadar büyük bir ülkenin yurttaşı, toplumun parçası olduğunu bilecek ve ne kadar güçlü bir milletin mensubu olduğunu hissedecektir`` dedi.Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van`a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, beraberinde Ak Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Fatih Çiftçi ve Gülşen Orhan Ferit Melen Havaalanı`nda Vali Münir Karaloğlu, Yardımcıları Murat Uzunparmak, Zafer Coşkun, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras diğer yetkililer tarafından karşılandı. Valilik tarafından Edremit-Gebze Su Sporları Merkezi`nde bu yıl 3`üncüsü düzenlenen ``Van Denizi Su Sporları Festivali``nin açılışına katılan Bakan Kılıç, kendisini karşılayan sporcularla bir süre sohbet etti.Kılıç, festivalde yaptığı konuşmada, uçaktan Van Gölü`nü ve çevresini seyrederken, çok güzel bir havaya rağmen gölün boş olduğunu gördüğünü belirtti.


Gölün çevresinde 5 yıldızlı oteller, limanlar, marinalar olması gerektiğine, ancak bunu istemeyen bazı kesimlerin olduğuna dikkati çeken Kılıç, şöyle konuştu:


``Çünkü bu bölgenin gelişmesini istemeyenler var. Bölge insanının huzurunu bilerek ve kastederek bozmak isteyenler ve bozanlar var. Bölgeye huzur gelirse biliyorlar ki gölün etrafı 5 yıldızlı otellerle dolacak, tatil köyleri yapılacak. Sadece Van`da değil Tatvan, Bitlis ile göle kıyısı olan diğer ilçeler ve yerleşim merkezlerinde insanlarımız ve gençlerimiz doğayla buluşacak, hayatla kucaklaşacak ve sporla yeteneklerinin farkına varacak, kendilerini geleceğe hazırlayacaklar. Bölgede huzur artarsa ve terör olayları son bulursa burada yaşayan insanlarımız, ne kadar büyük bir ülkenin yurttaşı, toplumun parçası olduğunu bilecek ve ne kadar güçlü bir milletin mensubu olduğunu hissedecektir. Huzurun ve güvenliğin sağlanmasıyla anneler sabah evden çıkan çocuğunun akşam ne şekilde döneceğinin kaygısını yaşamayacaktır.``Ülkedeki birlik ve beraberliğe de dikkati çeken Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

``Bizi bir yapan binlerce unsurumuz var. Aynı tarih, kültür, coğrafya, medeniyet, devlet, millet, bayrak ,vatan, ezan, inanç... Saymakla bitmez. O kadar birlik unsurumuz ve birliktelik faktörümüz var ki havadan sudan bir iki unsurla bölmeye, parçalamaya ve ayrıştırmaya çalışanlar, bizim bu birlik vesilelerimiz karşısında eriyip gitmeye mahkumdur. Hem de güneşin altında kalan buz kalıbı gibi. Buna yürekten inanın. Yeter ki biz bir ve diri olalım, kaynaşmayı, kenetlenmeyi, kardeşçe yaşamayı, ortak değerlerimizi paylaşarak geleceğe taşımayı bilelim ve onun gereğini yerine getirelim.``

Yapılan yatırımlarla çocukların geleceğe daha bir güvenle bakacağına değinen Kılıç, Van merkez, ilçeleri ve köylerinde yaşayan kızların ve delikanlıların en iyi şekilde eğitim almaya, en iyi okullarda okumaya ve bu spor tesislerinden yararlanmaya hakkı olduğunu kaydetti.

Kılıç, Türkiye`deki tüm yurttaşların bu haklardan yararlanması için hükümet olarak geceyi gündüze kattıklarını anlatan Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın gözünün, kulağının Van`ın üzerinde olduğunu dile getirdi.-``VAN’I BÖLGENİN KALKINMA MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”


Kılıç, Van`ın, kalesi, gölü, Akdamar Adası, binlerce yıllık antik çağlardan gelen tarihi, kültürü ve medeniyet birikimiyle adeta açık bir hava müzesi olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti: ``Ama Van`ı bir türlü tüm Türkiye`nin ziyaretine açamıyoruz. Nedeni apaçık ortadadır. Dünyanın ilgisi Van üzerinde olabilir. Van her yıl 1 milyon turist ağırlayabilir. Biz yatırımlarla Van`ı, Türkiye`de adeta bu bölgenin kalkınma merkezi haline getireceğiz. Bu bölgede kalkınmışlığın en ödemli adresi de Yüzüncü Yıl Üniversitesi olacak.Depremde bazı yurt binalarımız hasar gördü. Pek çoğu kullanılabilir durumdadır. Bazı tadilatlar ve ve güçlendirmelerle yeni eğitim ve öğretim yılına yetiştireceğiz. Üniversitenin ayağa kalkması demek Van`ın deprem sonrası yeniden ayağa kalkması demektir. Bu sebeple depremin yaralarının sarılmasında en önemli çözüm ortağımız üniversite olacaktır.``

 

-CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KAPASİTEYE SAHİP YURTLARI YAPILIYOR”

Kılıç, Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde daha önce temellerini attıkları 5 bin 360 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun inşaatının devam ettiğini bildirerek, yurt projesinin, Cumhuriyet tarihinin en büyük kapasiteye sahip yurt projesi olduğunu dile getirdi.

Van merkez ile Özalp, Gevaş ve Erciş`te başlatılan çalışmayla depremden sonra 7 bin 360 yatak kapasiteli yurtların yapıldığını anımsatan Kılıç, AK Parti hükümetlerinden önce bir yıl içinde tüm ülkede bu kapasitede yurt yapılmadığını söyledi. Van`da yapımı devam eden ve deprem nedeniyle açılışı ertelenen kapalı yüzme havuzunun bir ay içinde halkın hizmetine sunulacağını müjdeleyen Kılıç, talep olduğu sürece havuzun 24 saat açık kalacağını belirtti.


Van Valisi Münir Karaloğlu da festivalin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Van Denizi 3.713 km yüzölçümü, 420 km çevre uzunluğu, 450 metreye varan derinliği ve üzerindeki efsanelere konu olmuş 4 adası turkuaz mavisi koyları ile gerçekten masalsı bir denizdir. Yüce yaratıcının 1.700 rakımında insanlığa bahşetmiş olduğu büyük bir nimettir. Ama üzülerek ifade etmem gerekir ki, 1700 metredeki Urartuların yukarı deniz dediği bu nimeti çok iyi kullanıldığı söylenemez. Van denizi çevresinde yaşayan halkın adeta sırtı denize dönük olarak yaşar. Biz bu durumu görüp tespit ettikten sonra 3 yıl önce Van Denizi Su Sporları Festivalini başlattık. Ondan 1 yıl önce de Ofsshore ile bu maraton başlamıştı. Offshore vatandaşımızın yoğun ilgisini gördükten sonra bunu çeşitlendirdik, suda yapılabilecek neredeyse bütün branşları içine alan Van Denizi Su Sporları Festivali başladı. Küreğinden, dragonuna, raftingine, yüzmesine, dalışından her türlü spor aktivitesinin yapılabildiği önce Su Sporları Merkezleri oluşturduk. Şuan içerisinde bulunmuş olduğumuz ‘Edremit Su Sporları Merkezi’ Kocaeli Gebze Belediyesi’nin katkılarıyla inşa edildi. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. Van Merkez’de İskele Merkezi’nde bir Su Sporları Merkezimiz var. İki su sporları merkezi ile Van gençliğinin ilgisini denize spora, su sporlarına yönlendirmeye çalışıyoruz. İstiyoruz ki; artık Van denizi çevresinde yaşayan vatandaşımızın yüzü denize dönük olsun. İstiyoruz ki; Van denizini sporda, turizmde, ulaşımda daha fazla kullanalım. Bunun için de bu etkinliklerimiz devam ediyor.

Bu festivalimize 22 vilayetten yaklaşık 335 sporcumuz katılıyor. 2 gün devam edecek festivalimizde halkımıza yönelik de yağlı direk, ördek yakalama ve dragon gibi halkımızın katılabileceği yarışlarda olacak. Ve yine Su Sporları Merkezimizde müzik konserlerimiz ve TRT6’dan da canlı yayınlanacak şehir merkezinde yine bir müzik konserimiz olacak. Pazar günü Türk Hava Kuvvetlerine ait Akrobasi uçaklarının su sporları merkezinde gösterisi ve bu da televizyondan canlı yayınlanacak.

 

-“TÜM İLÇELERDE SENTETİK ÇİM SAHASI OLSUN İSTİYORUZ”


Son yıllarda spor tesisi bakımından çok zengin olmayan spor yatırımları yapıldı. İlçelerimizin Başkale’nin, Özalp’ın, Çatak’ın sentetik sahalarını bitirdik ve gençlerimizin hizmetine sunduk. Çaldıran’daki futbol sahamızı  10 gün sonra teslim alacağız ve gençlerimizin hizmetine sunacağız. Bu yıl ki yatırım programımızda Edremit,  Gürpınar ve Van Merkez’de birer sentetik çim saha yapma çalışmalarımız var.  Yakında onların ihalesini yapacağız. Bunlarda tamamlandıktan sonra Van’da sadece Saray ve Bahçesaray’da sentetik çim sahamız olmamış olacak. Biz bütün ilçelerin sentetik çim sahalarının tamamlanmasını arzu ediyoruz. Van’daki şehir stadımız depremde hasar aldı. Zaten 8 bin kişilik bir stadyumdu. Onunda yenilenmesi, yeni bir stadyum yapılması ihtiyacı var. Onunla ilgili de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çalışmalarının olduğunu biliyoruz.-OXFORD, CAMBRİDGE, BOĞAZİÇİ VE YYÜ’NÜN KATILACAĞI DÖRTLÜ KÜREK YARIŞMASI”İnşallah bu etkinliği önümüzdeki yıllarda büyüyerek ve kurumsallaşarak devam ettirmek istiyoruz. Van Denizi su sporları ile ilgili büyük bir imkan. Biz artık ulusal ve uluslar arası su sporları ile ilgili yarışmaların Van Denizinde yapılmasını istiyoruz. Hem tesis bakımından hem de şehirdeki nitelikli yatak bakımından, otel bakımından iyi bir noktada olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ve bir hayalimizi paylaşmak istiyoruz. Biz Oxford, Cambridge, Boğaziçi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin katılacağı dörtlü bir kürek yarışmasının Van Denizi’nde yapılmasını ve onun üzerinden de kentin tanıtılmasını arzu ediyoruz”Bakan Kılıç konuşmasının ardından çeşitli spor kurslarına katılan minik sporculara sertifikalarını verdi. Daha sonra Vali Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci, Mustafa Bilici ve Gülşen Orhan ile tekneyle göle açılan Bakan Kılıç, festival kapsamında yapılan dragon yarışlarını başlattı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com