TÜRK JANDARMASI 173 YAŞINDA  

 
Van İl Jandarma Komutanı ,Kurmay Albay Nurettin Alkan ``Beş yüze yakın Türk jandarma personeli Sudan`dan Afganistan`a Kosovadan Bosna hersek`e kadar,Dünyanın birçok ülkesinde barışa ve güvenliğe hizmet etmektedir`` dedi.

`Jandarma Genel Komutanlığının 173. Kuruluş Yıl Dönümü` sebebiyle Van İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda bir tören düzenlendi. Van Valisi Münir Karaloğlu ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç’in tören alanına gelmesiyle program başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun gönderdiği mesaj ve Jandarmanın kuruluş tarihçesi okundu. Daha sonra kürsüye gelen İl Jandarma komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan yaptığı konuşmada;  Jandarma teşkilatının 173`üncü yıl dönümünü kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.


Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak, ulusun teşkilata teveccühünün bilincinde hareket ettiklerini kaydeden Alkan “Var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azmindeyiz” dedi. 


Jandarmanın ilk kez Fransız ihtilalinde ortaya çıktığını ve 19’ncu yüz yılda büyüyen Avrupa ülkelerinde kurulmaya başlandığını bildiren Alkan “Bugün dünyada Fransa, İtayla, Portekiz, İspanya, İrlanda ve Romanya`nın da içinde bulunduğu 80 ülkede jandarma teşkilatı bulunmaktadır. Jandarma genel anlamda askeri statüde kolluk kuvveti olarak teşkil edilmiş ve ülke içinde kamu düzeniyle emniyetin asayişini sağlamakla görevlendirilmiştir. Dünya genelinde jandarmaya verilen vazifeler diğer kolluk kuvvetlerine verilen görevlerle karşılaştırıldığında genellikle daha karmaşık ve asimetrik olarak denilen tehdit konularını kapsadığı söylenebilir. Bugün Türk jandarması 40`a yakın ülke jandarmasıyla eğitim ve işbirliği içerisindedir. Bu ülkeler ile ulusal ve uluslar arası ortamda birlikte görev yapmakta ve tecrübe paylaşımı sağlamaktadır. Halen beş yüze yakın Türk jandarma personeli  Sudan`dan Afganistan`a Kosova`dan Bosna Hersek`e kadar dünyanın birçok ülkesinde barışa ve güvenliğe hizmet etmektedir. Türk jandarması uluslararası bir çok teşkilatının asli üyesidir. Avrasya Jandarmalar birliğinin kurucusudur. Avrupa jandarma kuvvetinin üyesidir. Jandarma başta terörle mücadele olmak üzere kaçakçılık, organize suçlar ve diğer suç çeşitlerinde mücadelede profesyonelleşmiş alanında uzmanlaşmış, eğitim almış, modern silah tesisat malzeme ve gereçlerle donatılmış personelle görev ve sorumluklarını yerine getirmektedir`` şeklinde konuştu.
 Yapılan konuşmaların ardından anasınıfı ve ilköğretim okulları arasında düzenlenen Jandarma günü şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile Jandarma personeli arasında düzenlenen spor ve atış yarışmalarında dereceye giren er ve erbaşlara ödülleri verildi.


Daha sonra jandarmaya teşkilatının terörle mücadele kullandığı silahlar ile bomba imha ve olay yeri incelemede kullanılan silah ve teçhizatın sergisi gezildi. Serginin ardından uyuşturucu ve patlayıcı madde aramalarında kullanılan köpeklerin yaptığı gösteri ilgiyle izlendi. Tören verilen brifingle sona erdi. Törene Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Vali Yardımcıları Zafer Coşkun, Atay Uslu Murat Uzunparmak, Hakan Alkan, Nurullah Ertaş, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com