FİBERKENT PROJESİ VAN’DAN START ALDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, "İlk Fiberkentin Van`da kurulması hükümetin bölgeye olan bakış açısının bir göstergesidir. Eskiden projeler ilk olarak batıda hayata geçiriliyordu. Ama şimdi önemli projeler doğudan başlıyor" dedi.

Van-Merkezi ile Erciş, Edremit ve Muradiye ilçelerinde hayata geçirilen `Van İli Fiberkent Uygulaması` düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

 

Merit Şahmaran Otelde düzenlenen kahvaltılı tanıtım toplantısına Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Atay Uslu, Türk Telekom İl Müdürü Abdulselam Kılıç ile projeyi Van`da uygulayan yüklenici firma yetkilileri katıldı. Yapılan kahvaltının ardından hayata geçirilen `Van İli Fiberkent Uygulaması` projesi hakkında sunum yapan Türk Telekom İl Müdürü Abdulselam Kılıç, Van merkezde fiber optik kablo çekim çalışmaları ve sistem kurumlarının bitme aşamasına geldiği kaydetti. Şuan abonelerin fiberkent sistemi üzerine aktarma çalışmalarına başlandığını bildiren Kılıç, Türk Telekom ekiplerinin sahada yoğun bir şekilde çalıştıklarını anlattı. Fiberkent projesinin telefon ve ADSL müşterilerin bulunduğu en yakın lokasyonlara kadar fiber çekilmesi ve sistem kurulması projesi olduğunu kaydeden Kılıç, "Projede mahalleye kadar, binaya kadar veya eve kadar fiber optik kablo çekiliyor" dedi. Proje ile müşteriye daha yüksek hızlarda ve daha kaliteli hizmet sunulabildiğini vurgulayan Abdulselam Kılıç, fiberkentin en son ve en gelişmiş teknoloji olan fiber teknolojisi ile verilen bir hizmet olduğunu vurgulayarak, "Bu uygulama ile müşterilere telefonun yanı sıra yüksek hızda internet, tivibuev ve ethernet gibi hizmetler sunulabiliyor. Bu yeni şebeke teknolojisi ile bin MB`e kadar hızlı internet kullanılabiliyor" şeklinde konuştu


Van`daki müşterilerin fiberkent hizmetinden faydalanmaya başladıklarını da dile getiren Kılıç, Van ile Edremit ve Erciş ilçelerinde yapılan tüm TOKİ konutlarından eve kadar fiber uygulaması planlandığını bildirdi.

 

Van Valisi Münir Karaloğlu ise Van`da 2 büyük deprem yaşamasına rağmen haberleşme konusunda ilk 2 saatin dışında ciddi bir sıkıntı çekilmediğini kaydetti.  Marmara depreminden yaklaşık 12 saat sonra ancak Ankara ile irtibat kurulduğunu anımsatan Vali Karaloğlu, "İlk Fiberkentin Van`da kurulması ise hükümetin bölgeye olan bakış açısının bir göstergesidir. Eskiden projeler batıdan hayata geçiriliyordu. Doğu`da tamamlandığından Batı artık o teknolojiyi kullanmıyordu. Ama hükümetimiz artık tüm Türkiye`de aynı anda hayata geçiriyor. Biz yaşadığımız 2 büyük depremin ardından haberleşmede yaşanan sıkıntıların yerine böyle bir sistemin tamamlanma toplantısını yapmamız geldiğimiz noktayı gösteriyor" dedi.

 

İnternet haberciliğinin artık vatandaşın bir parçası haline geldiğini ifade eden Vali Karaloğlu, "Artık internet vatandaşın hayatının bir parçası durumuna gelmiştir. Bunun için internet ne kadar hızlı olursa hayatının konforu ve e-ticaret uygulaması da o kadar artacaktır. Çok yakın bir zamanda insanlar artık televizyonu bile internet üzerinde izleyecektir. Bunun için internet hızı ve altyapısının sağlam olması çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

 

Vali Karaloğlu, deprem süresince telefonlarda sorun yaşanmaması sebebiyle Telekom İl Müdürü Abdusselam Kılıç ve çalışanlarına teşekkür etti. Karaloğlu, görevlilerin getirdiği ve Fiberkent sisteminin çekildiği kabloları inceledi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com