VALİ KARALOĞLU, ALMANYA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ POHL’U KABUL ETTİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’u makamında kabul etti.

Almanca dilini tanıtım amacıyla düzenlenecek programa katılmak üzere Van’a gelen Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti. Vali Yardımcısı Zafer Coşkun’un eşlik ettiği Büyükelçi Pohl’u Van’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Karaloğlu, iki dost ülke olan Türkiye-Almanya ilişkilerinden bahsetti. Türkiye’den Almanya’ya giderek orada çalışan çok sayıda Türk gurbetçinin olduğunu anımsatan Karaloğlu, Almanya’nın, Avrupa Birliğine tam üyelik yolunda birlikte çalıştığımız ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Karaloğlu: “Almanya, AB yolunda birçok alanda ortak çalışmalarımız olan bir ülke. Onun için büyükelçinin bugün şehrimizde olmasını ve bizi ziyaret etmelerini önemsiyoruz.” dedi.


Van’da kendilerine gösterilen sıcak ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, yaşanan deprem felaketinden dolayı da Vali Münir Karaloğlu’na ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Van’a ilk kez geldiğini ve uçakla gelirken Van Gölü üzerinde güneşin oluşturduğu ışık hüzmelerinin kendisini büyülediğini ifade eden Pohl, kenti gezmek için ayrıca geleceğini söyledi. Van’daki resmi makamların, deprem sonrası sorunları çözmek için gösterdiği çabanın memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Pohl: ”Hem Almanya’daki vatandaşlarımız hem de bizler biliyoruz ki; Van ne yazık ki feci bir felaket yaşadı. Biliyoruz ki bu deprem birçok insanı evsiz bıraktı. Birçok insan yaşamını yitirdi. Van insanının, Van’daki makamların var güçleriyle kenti yeniden inşa etme çabasında olduklarını görmek memnuniyet verici.” dedi. 


Van’a geliş sebebinin çok özel olduğunu ifade eden Büyükelçi Pohl, binlerce kilometre uzaktan gelerek Almanca dilini tanıtan otobüs projesini anlattı. Amaçlarının; Almanca öğrenen gençlerin bu dili geliştirmelerine yardımcı olmak olduğunu belirten Pohl, şunları kaydetti: “Yarın bu Projenin, bu çalışmanın da Van’da kapanış toplantısı yapılacak. Çok sayıda Türk öğrencinin Almancayı seçmiş olması ve öğrenme çabasında olmasından dolayı da memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çünkü biz de Almancayı teşvik ederek yaygınlaştırma arzusundayız.  Bu otobüs çalışmasının amacı; Almancayı çok kolay yöntemlerle öğrenmeyi mümkün kılmak. Almancanın insana ufuk açtığını ve Avrupa’da bu dili konuşan 100 milyon insana da böylelikle ulaşma imkânı bulunabileceğini göstermek istiyoruz.  Ayrıca Almanca öğrenildiğinde de Almanya’da yüksek öğrenim görmenin daha kolay olabileceğini veya yatırım yapmış bir Alman şirketinde daha kolay iş bulabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bu proje için Van’da bulunuyorum. Aslında çok kısa bir ziyaret. Biliyorum ki tekrar Van’a geleceğim. Buranın diğer güzelliklerini de görmek ve gezmek istiyorum”


Sıcak bir ortamda geçen ziyaret sonrası Vali Münir Karaloğlu Büyükelçi Eberhard Pohl’a ziyaret anısına üzerinde Urartu motiflerinin yer aldığı fincan takımı ile kentin turistik ve ören yerlerinin yer aldığı tanıtım materyalleri hediye etti.  Yaklaşık 45 dakikalık görüşmenin ardından Büyükelçi Pohl, Valilikten ayrıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com