VALİ KARALOĞLU İNŞAAT, MOBİLYA VE YAN ÜRÜNLERİ FUARININ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI  

 
Van`da 3. İnşaat, Mobilya ve Yan Ürünleri Fuarı, Van Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımıyla Altaylı Spor Tesisleri`nde törenle açılışı yapıldı.

Van`da bu yıl 3.`sü düzenlenen İnşaat, Mobilya ve Yan Ürünleri Fuarı, 70 firmanın katıldığı fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan vali Karaloğlu. 2011 yılının Van   için iyi geçmediğini, Kentin iki büyük felaket yaşadığını hatırlatan Vali Karaloğlu, "Canlarımız gitti, maddi kayıplarımız oldu, ama bu kentin değerleri ortadan kalkmadı. Depremden sonra inşaat, mobilya ve yan ürünleri sanayisi bu kentte gelişecek en önemli sektörlerdendir" dedi.
Van`da fuar ve kongre merkezinin yapımı için uğraştıklarını ve sona geldiklerini kaydeden Vali Karaloğlu, "Projemiz ihale edilecek şekilde bize teslim edildi. Paramız da var. İnşallah en kısa zamanda bitirip en az ayda bir sektörel fuarlar düzenleyerek,  hem kentin turizminin geliştirilmesine hemde potansiyelinin ortaya çıkarması noktasında katkı sunacaktır." diye konuştu.

 

Van`ın önemli bir merkez olduğunu da vurgulayan Vali Karaloğlu, son teşvik kararnamesiyle beklentilerinin üzerinde bir talep olduğunu kaydetti. Organize Sanayi Bölgesi`nde geçen yıl açtıkları 42 hektarlık alanın dolduğunu ve 60 hektarlık yeni bir alan açtıklarını belirten Vali Karaloğlu, "Bu da yetmeyecek. Kentimizin potansiyelini öne çıkarmamız lazım. Van sadece  tüketen değil  ayrıca üreten bir merkez haline gelecek. Bizim toplum olarak topyekün gayret etmemiz,  kentimizin potansiyelini, kentimizin pozitif taraflarını ön plana çıkarmamız gerekir Artık bu kentten dünyaya negatif bir görüntü vermememiz lazım. Para nazlıdır. Ürkütürseniz gelmez. Bu kent halkına, sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Televizyon kanallarında bir olumsuz kare, sanki 24 saat o olumsuzluk oluyor gibi bir hava oluşturuyor. Onun için herkesin dikkatli olması lazım. Buradan çağrı yapıyorum. Artık hiç kimsenin bu kentin geleceğini karartmaya hakkı yok,sorumsuz davranmayada hakkı yok. Bu noktadan bütün kurumların ve halkımızın dikkatli olması lazım" diye konuştu.


Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu ise, Van’ın büyük medeniyetlere başkentlik yapmış, kadim topraklar üzerine kurulmuş ve tarihin her döneminde bulunduğu coğrafyanın önemli bir kenti olduğunu söyledi.

Nadiroğlu, “Bu önemi ile birlikte Van günümüzde de çevresindeki illerin çekim merkezi ve buluşma noktasıdır. Çok ağır sonuçları olan 2 büyük deprem felaketi yaşadık. İnsanlarımız mağduriyetler yaşadı, göç etmek zorunda kalanlar oldu. Ancak bu sürecin yaşandığını ve bittiğini kabul ediyoruz. Artık hep birlikte el ele vererek bu kenti hak ettiği yere getirmek için çalışmalıyız. Van tekrar bir kalkınma hamlesi içine girmiştir. Yeni bir ivme kazanmış, kentte hayat normale dönmüştür. Bizim üzerimize düşen, Ortak Akıl ve ortak başarı ilkesi ile Van’ın sahip olduğu potansiyelleri hayata geçirmektir. Deprem süresince kamuoyunun tüm taleplerini ilgili makamlara ulaştırdık. Bu taleplerin çoğu yerine getirildi.

Bazıları için çalışmalar devam ediyor. Ancak Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak boş laf yerine, yapılabilir, uygulanabilir projeler üzerinde çalıştık. Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın talimatıyla, Sayın Milletvekillerimizin desteği ve Sayın Valimizin öncülüğünde Van’ın geleceği olacak çok önemli bir projeyi ilimize kazandırdık. Van Tekstil Kent Projesi bu kentin kalkınmasında çok önemli bir misyon üstlenecektir. Projemizin alt yapı ihalesi bitti. Şu an çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Daha geçen hafta imzalanan ve ilimiz ve çevresi için çok önemli olan Kapıköy Gümrük Kapısı’nın yenilenmesi ve modernizasyonu projesi Van’ın gelişmesi ve kalkınması adına çok önemli bir çalışmadır. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortağı olduğu TOBB’a bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılacak Van Kapıköy Gümrük Kapısı Van’ın cazibe merkezi olmasında çok önemli bir rol üstlenecektir” dedi.

Hükümet tarafından çıkarılan son teşvik yasası ile birlikte Van’ın da yer aldığı 6. bölgenin yatırımcılar için artık çok önemli bir yer olduğunu kaydeden Nadiroğlu, “Teşvik yasası ile birlikte Van dışarıdan gelecek yatırımcılar için cazibe merkezi olmuştur. Yakın zamanda yaşanacak gelişmeler ilimizin ne kadar önemli bir potansiyeli olduğunu gösterecektir. Van büyüyor ve hepimiz bu sürecin bir parçası olmalıyız. Artık kısır çekişmeleri bırakmalı, ilimizin kalkınması ve gelişmesi için çalışmalıyız. Bizler bu amaçla çalışıyoruz. Üyelerimizin, Van halkının karşılaştığı sorunları ilgili makamlara iletiyoruz. Ortak çözümler üretiyoruz. Bugün bu fuarla birlikte Van’da hayatın normale döndüğünü görmekteyiz. Üretici ve tüketicinin bir araya geldiği fuarlar kent ekonomilerine büyük yarar sağlamaktadır. İNMOB 2012 Fuarı’nın da ilimize hayırlar getirmesini diliyor, katılımcı tüm firmalara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi Vali Karaloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit, Kocaeli Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ve VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu tarafından kesildi.


Fuarda firmaların kurduğu stantları tek tek gezen Karaloğlu, özellikle deprem sonrası kentteki inşaatların yapımında kullanılabilecek ürünleri inceledi.


Açılışına İran İslam Cumhuriyeti Urumiye Ticaret Odası üyelerinin de katıldığı fuar 27 Mayıs`a kadar açık olacak.


 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com