PAKİSTAN HELP LİNE DERNEĞİ, VAN’DAKİ KUR’AN KURSUNA BAĞIŞ YAPTI  

 
Van’da yapımı devam eden Kur’an kursu inşaatına yardım için gelen Pakistan’ın Pencap Eyaletine bağlı Help Line Derneği yöneticileri, Van Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

Türkiye’deki Yardımeli Derneği aracılığıyla Van’a gelen Help Line Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri depremzedelerin barındıkları konteyner kentleri ziyaret etti.  Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan’ın rehberlik yaptığı ve aralarında Help Line Derneği Türkiye Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Ahmet Sohail, Help Line Derneği Genel Sekreteri İkhlur-Rehman ile yöneticilerin de bulunduğu heyet; Vali Münir Karaloğlu tarafından da kabul edildi. Misafirlerini sıcak bir şekilde karşılayan Vali Karaloğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Pakistan ile Türkiye halklarının bölgede iki güçlü ülke, iki güçlü halk ve birbirini karşılıksız seven iki millet olduğunu belirten Karaloğlu: “Bizde bir sıkıntı olduğunda sizin hissetmeniz, sizde bir sıkıntı olduğu zaman bizim hissetmemiz, bu kardeşliğimizin bir gereğidir.” dedi.

 


-“TÜRKİYE-PAKİSTAN KARDEŞLİĞİ, ÇOK DERİN BİR KARDEŞLİKTİR”


Van depremlerinden sonra Pakistanlı kardeşlerimizin, imkânları doğrultusunda Vanlı depremzedelerin yardımına koştuklarını görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Karaloğlu, desteklerinden dolayı Pakistan halkına teşekkür etti.  Depremin ilk günlerinde Keşmir bölgesinin Cumhurbaşkanının da, kendisini ziyarete geldiğini anımsatan Karaloğlu: “Bizim kardeşliğimiz çok derin bir kardeşlik. Biz dünyada Pakistan halkı ile Türk halkı kadar birbirini gönülden seven iki halkı, iki milleti zor görürüz. İki halkın kardeşliği, dostluğu, iş birliği gelecekte İslam dünyasının yeniden yükselmesi için öncü rol oynar diye temenni ediyoruz. Çünkü uluslar arası ilişkiler, ittifak ile oluyor. En kolay ittifak oluşturacak iki ülke de İslam dünyasında Pakistan ile Türkiye’dir. Nüfusları kalabalıktır ve güçleri var.  Bu birliktelik, bu ittifak inşallah İslam dünyasına da hayırlara vesile olur.” şeklinde konuştu.

 


-“TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYORUZ”


Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini, Vali Karaloğlu’nun şahsında ileten Help Line Derneği Genel Sekreteri İkhlur-Rehman, ailelerine de sabır telkininde bulundu. Pakistan ile Türk halkının kardeşliğini pekiştirmek, sevgi ve saygılarını sunmak amacıyla Van’a geldiklerini belirten Rehman: ” Ben kedimi şu anda kendi ülkemde gibi hissediyorum. Türkiye’deki gelişmelerden bizlerin de öğreneceği çok şey var.  Güçlü bir Türkiye, güçlü bir İslam âleminin simgesidir.  Dolayısıyla sizinle beraber olmak, inşallah istikrarlı bir Pakistan’a katkı sağlar. Ve sizin manevi desteğinizle inşallah biz de daha da ileri gitmiş oluruz. Türkiye’yi lider bir ülke konumunda görüyoruz.  Ben tarihi geçmişte de Türklerin lider bir konumda olduğunu duydum. Bir devir düşük geçti ama şu anda bir kez daha o konuma doğru gidişatın olduğunu görüyoruz.  Pakistan halkı olarak o yükselişin olacağına inanıyoruz. İslam âleminde yükseliş olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.


Sıcak bir ortamda geçen ziyaret sonrası Help Line Derneği Genel Sekreteri İkhlur-Rehman, Van’da yapımı devam eden Kur’un kursu inşaatına harcanmak üzerinde beraberinde getirdiği 8 bin ABD doları ve 635 sterlin Vali Münir Karaloğlu’na teslim etti. Karaloğlu da; ziyaret anısına, Help Line Derneği Genel Sekreteri İkhlur-Rehman’a Van’ın tarihi ve turistik ören yerlerinin yer aldığı tabak bir plaket hediye etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com