VALİ KARALOĞLU “MİYAZAKİYİ VANLILAR OLARAK KALBİMİZE GÖMDÜK”  

 
Van’da meydana gelen depremde yıkılan otelin enkazından yaralı olarak kurtarıldıktan sonra hastanede ölen Japon yardım gönüllüsü Atsushu Miyazaki`nin annesi Keiko Miyazaki, Vali Münir Karaloğlu tarafından kabul edildi.

9 Kasım 2011`de yaşanan 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan otelin enkazından yaralı olarak çıkarıldıktan sonra hastanede hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki`nin annesi Keiko Miyazaki ve otelin enkazından kurtulan yardım gönüllüsü Miyuki Konnai Vali Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti. Anne Miyazaki ve beraberindekileri sıcak bir şekilde karşılayan Karaloğlu, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, anneye ‘başsağlığı’ dileklerini iletti.


Duygusal anların yaşandığı ziyarette Miyazaki`nin çok kutsal bir görev için Van`da bulunduğunu anımsatan Karaloğlu, Miyazaki`nin ölmeden önce zor durumda olan Van halkına yardım için kentte olduğunu kaydetti.


Karaloğlu, 9 Kasım`da meydana gelen depremde enkaz altından yaralı çıkarılan Miyazaki`nin hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşama tutunamadığını ifade eden "Bu nedenle biz, `onu kalbimize gömdük` diyoruz. Türk halkı ve Japon halkı zaten dost ve kardeş iki halktır. İki ülke Miyazaki ile bu dostluğu perçinlemiştir. Türkiye ve Van halkı, hiçbir zaman Miyazaki`nin yaptığını unutmayacak, ona hep minnettar kalacaktır" dedi.


Rahmetle andıkları Miyazaki`yi artık "Vanlı" olarak kabul ettiklerini dile getiren Karaloğlu, şunları kaydetti: "Dr. Miyazaki bizim zor durumumuzda, zor günümüzde bize yardım etmek için buradaydı. Onun için biz size minnettarız. Biz, Van depreminden sonraki 120 günlük sürede yapılan çalışmaları anlatan bir kitapçık bastırmıştık. Orada Miyazaki`nin de bir fotoğrafı var. O fotoğrafta, Miyazaki, Van halkına yardım dağıtmak için gittiği bir çadır ziyaretinde görülüyor. Bu kitapçığı da size hediye etmek istiyorum."


Anne Miyazaki ise oğlunun gerek enkaz altından çıkarılmasında gerekse cenazesinin bekletilmeden Japonya`ya gönderilmesinde çaba sarf eden Van halkına ve Vali Karaloğlu`na teşekkür etti. Miyazaki “Oğlum Miyazaki vefatından önce Van halkına yardım için gelmişti. O zamanlar Van halkı ona çok iyi davranmıştı. Göçük altında kaldığında da deprem gece olmuş olmasına rağmen o karanlıkta enkaz altından bütün güçleriyle oğlumu çıkarmaya çalışan insanları gördüm ve en sonunda çıkarmayı başardılar. Bir anne olarak çok mutlu oldum.  Sonuç olarak vefat etti fakat böyle zor bir durumda naşını mümkün olduğu kadar özenle ve hızlı bir şekilde Japonya’ya bize ulaştırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Aradan 6 ay geçmesine rağmen hala oğlumu unutmadığınız için yaptıklarını anlattığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu durum beni çok mutlu ediyor.” diye konuştu.


Sıcak bir ortamda geçen ziyaret sonrası Vali Münir Karaloğlu, vefat eden Atsushi Miyazaki`yi Vanlı olarak kabul ettiklerinden dolayı anne Miyazaki’ye Van’ın turistik yerlerinin yer aldığı tabak plaket hediye etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com