19 MAYIS ATATÜRK`Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI VAN`DA ÇOŞKUYLA KUTLANDI  

 
Van`da 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, bu yıl ilk kez Cumhuriyet caddesinde, Van Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımıyla festival havasında kutlandı.

Van`da her yıl stadyumda yapılan törenlerin aksine kutlamalar, araç trafiğine kapatılan Cumhuriyet Caddesi`nde stantların kurulmasıyla , Bazı sivil toplum örgütleri ve iş kolu bulunan okulların açtıkları stantlarda, bir yıl boyunca yapılan el emeği göz nuru eserler sergilendi. Gençlik Hizmetleri ve Spor ile Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri tarafından ise çeşitli spor dallarında gösterilerin yapıldığı bölümler oluşturuldu.


Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ile Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğan, stantları tek tek ziyaret etti. Öğrenciler tarafından yapılan el işlerini de inceleyen Vali karaloğlu ve beraberindeki heyetle birlikte, öğrenciler ve vatandaşlarla sohbet etti. Kürtçe çalınan müzik eşliğinde halay çeken Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin gösterisini izleyen Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, Sabri Ülker Aşevi tarafından vatandaşlara dağıtılan pilav ve ayranın tadına baktı.


Daha sonra valilik bahçesinde ilköğretim öğrencileri tarafından düzenlenen resim sergisinin de açılışını yapan Vali Karaloğlu, resmi bayramların kutlama yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından ilk resmi bayramı kutladıklarını belirtti. 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı`nı yeni formata göre kutladıklarını da belirten Vali Karaloğlu, "Burada hedef şudur. Biz eskiden öğrenciler ve kamu görevlileri ağırlıklı bir kutlama yapıyorduk. Ama artık milli bayramlarımızı halka mal etmeye çalışıyoruz. Halk tarafından mükemmel bir katılım vardı. Zaten biz eskiden bayramlarda bu kadar halk katılımını sağlayamıyorduk maalesef. Ama halkın ilgisini çekecek etkinlik yaptığınız zaman halkın ne kadar ilgi duyduğunu Van Cumhuriyet Caddesi`nde görme şansımız var. Bunu sizle birlikte bugün biz de gördük" dedi.


Yüzmenin dışında caddede bütün spor branşlarında gösterilerin yapıldığını belirten Vali Karaloğlu, burada hem spor dallarını halka tanıtmaya çalıştıklarını hem de halkın bu milli coşkuya katılımını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Etkinliklerin tüm coşkusuyla gün batımına kadar devam edeceğinin altını da çizen Vali Karaloğlu, bir soru üzerine "Bizim vatandaşın diliyle, geleneğiyle, örfüyle ve kültürüyle bir problemimiz yok. Vatandaşın dili Kürtçe ise Kürtçe de söyleyecek, tabii ki Türkçe de söyleyecek. Vatandaş istediği dilde eğlenecek. Bu bayramda da vatandaşımız Kürtçe eğlenmiş oldu. Biz de onlara eşlik ettik" ifadelerini kullandı

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com