MEHMETÇİK’TEN VALİ KARALOĞLU’NA ‘BALIK’ TEKMİLİ  

 
Temmuz ayına kadar avlanması yasak olan İnci Kefali balığını kaçakçılardan Mehmetçik ve polis koruyor. Erciş İlçesi’ne bağlı Deliçay bölgesinde nöbet tutan Mehmetçikler, bölgede incelemelerde bulunan Van Valisi Münir Karaloğlu’na ‘balık nöbeti’ tekmili verdi.

Van’ın Erciş ilçesinde depremzede vatandaşlar için TOKİ tarafından kalıcı konut inşaatlarında incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, beraberinde İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, Erciş Kaymakamı Ramazan Fani, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner ile birlikte Deliçay bölgesine geldi. 8 Haziran’da bu yıl üçüncüsü yapılacak olan İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali`nin etkinlik alanında incelemelerde bulundu. Vangölü’nde gelip yumurtaları tatlı suya bırakmak için Deliçay’daki göç yolculuğunu bir süre izledi. Balıkların engelleri aşmak için uçtuğunu gören Vali Karaloğlu, dere kenarına inerek Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ile birlikte balıkları yakından izledi. Karaloğlu, bir ara suda yüzen balığı eline aldıktan sonra yeniden suya bıraktı.-MEHMETÇİK’TEN BALIK TEKMİLİ


Vali Karaloğlu, daha sonra Deliçay bölgesinde nöbet tutan Mehmetçiklerin bulunduğu dere kenarında bir süre yürüdü. Karşılarında Vali Münir Karaloğlu’nu gören Mehmetçiklerde nöbet tekmilini balıkları koruduklarını yüksek sesle dile getirdiler. Nöbet tutan Mehmetçiklerin ellerini sıkan ve ayaküstü kısa bir süre sohbet eden Karaloğlu, 1 Nisan’da başlayan yasaklarla birlikte İnci Kefali balığının korunması ve 8-11 Haziran tarihleri arasında bu yıl 3’ncüsü yapılacak İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. İnci Kefali balığının kutsal yolculuğunun Nisan ayında başladığını ve 15 Temmuz’a kadar devam edeceğini belirten Karaloğlu, Van Denizi’nden tatlı suya gelen balıkların tamamen gebe olduğunu ve vatandaşın gebe hayvana gösterdiği hassasiyeti İnci Kefali balığına da göstermesini istedi. İnci Kefali balığının göçünün devam ettiği zamanlarda balığa dokunmak ve ondan para kazanmanın haram olduğunu ifade eden Karaloğlu, bununla ilgili camilerde vaazlar verilerek, okullarda bilgilendirme yapılacağını söyledi. İnci Kefali balığının korunması için kamuoyunda da gerekli hassasiyetin oluştuğuna inandığını belirten Karaloğlu şunları söyledi: “15 Nisan-15 Temmuz arasında Van Gölü’nde tek endemik tür olan İnci Kefali balığı soyunu devam ettirmek için akarsulara göç etmeye başladı. Bu göç esnasında Nehirlerin hem geçiş noktasında, hem de Nehir üzerlerinde Jandarma ve polisimizle biz bir koruma yapıyoruz. Ama biz artık vatandaşımızın kendisinin korumasını istiyoruz. Artık biz İnci Kefalini jandarmayla-polisle tüfekle korumak istemiyoruz”

 

-“GEBE HAYVANI YEMEK, ONDAN PARA KAZANMAK DİNİMİZCE GÜNAHTIR”


Bu değer Erciş’in bu değer Van’ın bu değer Türkiye’nin değeri. Artık bunun kolluk kuvvetiyle korunamaması gerekir. Vatandaşımızın bu bilinç düzeyine vardığını var sayıyoruz. Biz artık okullarda bunun eğitimini, camilerimizde vaazlarda bunun eğitimini verdiriyoruz. Ama hala son 20 günlük faaliyetimizde üzülerek ifade ediyorum, son 20 günde 70 ton kaçak balık yakalandı. Bunun 20 tonu daha önceden canlı ele geçirildiği için tekrar akarsulara bırakıldı ama bunun 50 tonu da ölü balık olarak ele geçirildi. Bizim ne kültürümüzde ne de inancımızda gebe hayvan av hayvanı olsa bile dokunulamaz. Gebe hayvan kurban edilmez. Van denizinden tatlı suya gelen balıklar tamamen gebe hayvanlar bunlar kendi nesillerini soylarını devam ettirebilmek için bu kutsal yolculuğa çıkıyorlar. Onun için vatandaşımızın gebe hayvana gösterdiği hassasiyeti, bu balıklarda göstermesini istiyoruz. Bu balıklara dokunmakta günahtır. Bunlardan para kazanmakta günahtır. Bunları yemekte günahtır. Bunlar gebe hayvanlar ve tek hedefleri var nesillerini devam ettirebilmek için yumurtasını daha temiz bir saya bırakmak için bu zorlu mücadeleyi veriyor. Bizim buna saygı göstermemiz gerekir. Bunu artık topla tüfekle değil vatandaşımızın oto kontrol sistemiyle kendisinin korumasını arzu ediyoruz” dedi.

 

-“ÇOCUKLARA OYUNCAK VE ÇİKOLATA DAĞITTI”


Bu yıl üçüncüsü yapılacak İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili hazırlıkların devam ettiğini kaydeden Vali Karaloğlu, 23 Ekim’de meydana gelen depremde yıkılan Erciş’e yardım için seferber olan Türk halkını, şimdi de doğa harikası olaya şahit olabilmek için 8-11 Haziran’daki festivale davet etti. Vali Karaloğlu, buradaki incelemelerini tamamladıktan sonra Muradiye ilçesine bağlı Karahan Köyü’nde botlarla nöbet tutan Mehmetçiklerin bulunduğu alana gitti. Jandarma timlerinin hazır bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Karaloğlu, yanına gelen vatandaşlara da İnci Kefali balığının göç süresinde avlanılmaması istedi. Depremde hasar gören ve eğitim öğretimin yapılmadığı Karahan Köyü İlköğretim Okulu binasında incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu,okul bahçesine toplanan çocuklara oyuncak ve çikolata dağıttıktan sonra Muradiye ilçesine geçti. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com