VALİ KARALOĞLU’NDAN MALİ’DEN VAN’A ÖĞRENCİ DAVETİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Afrika ülkelerinden Mali’de faaliyet gösteren Galaxıe Diyalog Kültür Merkezi’nin öncülüğünde Van’a gelen Bamako Üniversitesi öğretim üyelerini kabul etti.

Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta bulunan Mali’nin başkenti Bamako Üniversitesi’nden bir grup akademisyen, Galaxıe Diyalog Kültür Merkezi Yöneticisi Süleyman Demirtaş öncülüğünde yapılan gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. İstanbul’un tarihi mekanlarını gezen Malili akademisyenler depremin vurduğu Van’a da geldi. Vali Münir Karaloğlu tarafından da kabul edilen heyet Türkiye’de kendilerine gösterilen sıcak ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Vali Karaloğlu’na da yakın ilgisinden dolayı teşekkür eden heyet başkanı Prof. Dr. Moussa K. Kante, deprem sonrası hayatını kaybeden Vanlıların ailelerine ‘başsağlığı’, yaralılara da acil şifa dileklerini iletti. 


Türkiye’nin ismini terör olaylarındaki büyük patlamalar ve yaşanan felaketlerle duyduklarını dile getiren Kante, Türkiye’yi ‘muhteşem bir ülke’ olarak tanımladı. Türkiye’nin bu kadar güzel olduğunu tahmin edemediklerini dile getiren  Kante: “Bu, Türkiye’ye ilk gelişimiz. Türkiye’nin bu kadar güzel bir ülke olduğunu bilmiyorduk. İstanbul’a indikten sonra gördüğümüz manzara karşısında şaşırıp kaldık. Düşüncelerimizin çok çok üstünde bir ülke. Türk insanının bu kadar misafirperver olduğunu -açıkçası -bilmiyorduk. Herkes bizimle inanılmaz bir şekilde ilgilendi. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

-“MALİ İLE VAN ARASINDA ÖĞRENCİ TRANSFERİ OLSUN İSTİYORUZ”


Van isminin nereden geldiğini öğrenmek isteyen akademisyenler, Van’daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile ileride bir protokol yaparak ilişkiler geliştirmek istediklerini dili getirdi.  Van’ın 7 bin yıllık geçmişi ve sahip olduğu potansiyeli anlatan Karaloğlu, Bamako Üniversitesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ileride ortak bir akademik çalışma yapmasının iki ülke arasındaki gelişmeler için de iyi olacağına vurgu yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 20 bin öğrencinin eğitimine devam ettiğini kaydeden Karaloğlu: “Son yıllarda Türkiye’nin devlet olarak Afrika kıtasının tamamıyla ilişkilerini geliştirme noktasında çok ciddi bir çabası var. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesi, kurumlarımız arasındaki ilişkilerin gelişmesine bağlıdır. Onun için bu üniversitelerin işbirliği yapması çok önemli. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi daha önce yabancı öğrenci kabul etmiyordu. Ancak son iki yıldır yabancı öğrenci kabul etmeye başladı.  Mali’den de Van’a öğrenci bekliyoruz. Van’dan da Mali’ye öğrenci gitsin istiyoruz. Tecrübe paylaşımı çok önemli. Mali’yi biz bilmiyoruz. Mali bizi bilmiyor. İki ülke arasındaki  bu gidiş-gelişler, öğrenci değişimi kültürlerin birbirini tanıması açısından önemlidir.” diye konuştu.

 

MALİLİ AKADEMİSYENİN ERDOĞAN SEVGİSİ


Bamako Üniversitesi Alman Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sekou Bocoum, Vali Karaloğlu’nun makamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını görünce bir temennisini dile getirdi: “Bizim ülkemizde de askeri bir darbe oldu. İnşallah bizde de  bir Tayyip Erdoğan çıkar ve Ülkemizi yönetir.”
Akademisyenler ziyaret anısına beraberlerinde getirdikleri bir tabloyu Vali Karaloğlu’na hediye ederken, Karaloğlu da misafirlerine Ebru’dan yapılan birer adet kravat, Van’ın tanıtıldığı İngilizce ‘Van Güzel’ kitabı ve çeşitli materyaller armağan etti. Ziyaret anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından Vali Karaloğlu, misafirlerini yolcu etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com