ADALI HOLDİNGİN VAN’A YAPACAĞI LİSENİN TEMELİ ATILDI  

 
Adalı Holding`in Van depreminde ağır hasar aldığı için yıkılan Şehit Koray Akoğuz Lisesi yerine yapacağı 24 derslikli lisenin temeli düzenlenen törenle atıldı.

İskele Caddesi üzerinde bulunan okul alanında yapılan törende bir konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, Van depremlerinden en çok kamu kurumlarının hasar gördüğünü belirterek, kamu kurumları içinde de okulların çok olduğunu bildirdi. Okulların bir kısmının yıkıldığı ve ağır hasar aldığı için devre dışı kaldığını kaydeden Karaloğlu, bazı okullardan ise tereddüt ettiklerini eğitim dışı bıraktıklarını söyledi. Karaloğlu, bazı üniversitelerle yaptıkları işbirliğiyle bir kez daha incelemeden geçirilen bu okullardan bir kısmının daha yıkılacağını anlatan Karaloğlu, yıkıcı ve yok edici olan depremden her kurum gibi eğitim kurumlarının da nasibini aldığını bildirdi.


Depremden sonra Türkiye`nin kenetlendiğini ve yardım olup Van`a aktığını gördüklerini ifade eden Karaloğlu, şunları söyledi: ``Depremden önce nüfusu 1 milyon 35 bin iken, bugün Van`ın nüfusunu 75 milyon olarak görüyoruz. Çünkü 75 milyon insanımız Van`a yardımcı olmak ve depremin yaralarını sarmak için adeta seferber oldu. Onlardan bir tanesi Van ile hiçbir bağı olmayan sadece bu ülkenin güzide kuruluşlarından biri olan Adalı Holding, sesimize ses veren o günlerde acımız ortak ve yaramıza merhem olmak isteyenlerden biridir.``


Karaloğlu, temelini attıkları okulun 30 Ağustos`a kadar bitirip kendilerine teslim edileceğini belirterek, ``Bu okulumuz o tarihe yetişecek ki 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında ihtiyacımız dersliğe kavuşmuş olalım. Halen yaklaşık 50 bin öğrencimiz Van`ın dışında eğitimine devam ediyor. Onun için Van`da bir derslik sıkıntısı çekmiyor. Ama bu çocuklarımız önümüzdeki yıl tekrar şehirlerine dönmüş olacaklar. Onlar dönmeden eğitim ve eğitim yılı başlamadan yeni derslikleri ve okulları tamamlamamız gerekiyor. Bizim için her bağış önemlidir ama eğitime yapılan bağışı çok daha önemsiyoruz`` dedi.


Milli  Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ise, depremden sonra ilk incelemelerde 38 okulun ağır hasarlı ve kullanılamayacağı anlaşıldığını dile getirerek, depremden hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve valiliğin ortak çalışmasıyla Ankara`da yapılan toplantıda 32 hayırseverle protokollerin imzalandığını söyledi. Devam eden çalışmalarla protokol sayısının 52`ye çıktığını anlatan Sayılır, ``İhtiyaçlarımız bitmedi. Van`da bir çok noktada okula hala ihtiyaç var. Hayırsever vatandaşlarımızın ilgisinin devam etmesini istiyoruz. Bu desteğin Vanlılar ve öğrencilerimiz adına bekliyorum`` şeklinde konuştu.


Adalı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aytaç Demirbaş da, Yönetim Kurulu Başkanları Serdar Adalı`nın 24 Kasım Öğretmenler Günü`nde Van`da yeni bir öğretmenevi yapma sözü ihtiyaçlar doğrultusunda 24 derslikli bir ortaöğretim kurumu olarak hayat bulduğunu kaydetti, Adalı Holding olarak bu tür sosyal sorumluluk projesi içinde yer almaktan gururu duyduklarını ifade eden Demirbaş, ``Türkiye için hayırlı evlatlar için yetiştirmesi temenni ediyoruz. 2 katlı ve betonarme olarak yapılıyor. Modern görünümü, 5 bin 600 metrekare kapalı alanı müzik, resim, tarih ve coğrafya derslikleri, fen laboratuarlarıyla günümüz ihtiyaçları ötesinde bir okul olacak`` şeklinde konuştu.


Yapılan konuşmaların ardından 30 Ağustos’ta bitirilmesi planlanan lisenin temeline ilk harç, Vali Münir Karaloğlu, Adalı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aytaç Demirbaş’ın birlikte butona basmasıyla döküldü. İnşaat alanında verilen kokteylin ardından temel atma töreni sona erdi.

 

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com