GÜRPINAR’DA KURTULUŞ COŞKUSU  

 
Van’ın Gürpınar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94’ncü yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Van Valisi Münir Karaloğlu’nun da katıldığı kurtuluş törenleri Cumhuriyet Caddesi’nde yapıldı. Vali Karaloğlu, Belediye Başkanı Yaşar Fuat Atan ve Garnizon Komutanı Kıdemli Binbaşı Sinan İbrahimoğlu’nun birlikte öğrenci ve halkın bayramını kutlamasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törenlere katılan Van Valisi Münir Karaloğlu, burada bir konuşma yaptı. Ecdadın bu toprakların düşman çizmesi altında çiğnenmemesi için büyük bir mücadele ettiğini ve bizlerin bağımsız ve özgür yaşaması için binlerce şehit, gazi verdiğini anımsatan Karaloğlu,  “Bu mübarek toprakları şehit kanları ile şerbetleyerek bizlere vatan olarak bırakmışlardır. İnşallah bizlerde emanet almış olduğumuz bu toprakları yine sonsuza kadar vatan kılmak için düşman çizmesi altında çiğnetmeden koruyarak çocuklarımıza emanet edeceğiz” dedi.

 

-“GÜRPINAR VAN’IN EN ÖNEMLİ İLÇELERİNDEN BİRİ OLACAK”


“Türkiye Cumhuriyeti’nin birer onurlu vatandaşı olarak bu topraklarda birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi koruyarak inşallah geleceğe hep beraber yürüyeceğiz” diyen Karaloğlu, şunları kaydetti: “Bakın son yıllarda hem ülkemizde, hem şehrimizde, hem ilçemizde önemli gelişmeler olmaktadır. Gürpınar ilçemiz inşallah önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek Van`ın en önemli ilçelerinden birisi olacaktır. İnşallah bu yıl içerisinde Gürpınar ilçesinde bir Anadolu İmam-Hatip Lisesi`nin inşaatına başlayacağız. Yine merkezde bir ilköğretim okulumuzun inşaatı başlayacak ve inşallah eğitim yılına yetiştirmeye çalışacağız. Gürpınar`ın en önemli sorunlarında birisinin sağlık olduğunu biliyoruz. Bunu bir çok kez ilçeye geldiğimde belediye başkanımızın bize aktarması ile biliyorum. Bugün sağlık tesislerini de ziyaret edip yeni yapmış olduğumuz prefabrik binanın da açılışını yapacağız. Ama Gürpınar`ın kalıcı olarak sağlık sorununu çözme yolunda da gayretlerimizin olduğunu ifade etmek istiyorum. Yine Gürpınar Hükümet Konağı son depremle, Van Depremi ile biraz hasar gördü. Şu anda incelemeler devam ediyor. Eğer bina kullanılamaz raporu gelirse inşallah bu sene içerisinde Gürpınar`a da yakışır bir hükümet konağı yaparak ilçemizin gelişmesine katkı sunacağız. Ülkemiz büyük, kaynaklarımız büyük, önemli olan bizim ülkemize olan bağlılığımız. Bir birimize olan sevgimiz, muhabbetimiz ve kardeşliğimizin devam etmesidir” şeklinde konuştu.


Gürpınar Belediye Başkanı Yaşar Fuat Atan’da günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Atan, Berlin antlaşmasından sonra 1880’den itibaren belirginleşen Ermeni komitacılık faaliyetlerinin 1890 yılında Erzurum’da bir isyan olarak patlak verdiğini belirterek “Daha sonra bilhassa 1896 yıllarında Van isyanı ile devam ederek bugün milletçe takbih ettiğimiz boyutlara ulaşmıştır” dedi.

 

-“GÜRPINAR VAN VE ÇANAKKALE’DEN SONRA EN FAZLA ŞEHİT VERDİ”


Devlet arşivlerinde Ermeni mezalimi hakkındaki zabıtlarda Havasor olarak  geçen Gürpınar ilçesini de kapsayan Van’ın Çanakkale ve Sarıkamıştan sonra en fazla şehit veren yerleşim yerlerden biri olduğunu anımsatan Atan ”Günümüzde milletimize atfedilen sözde soykırım iddiaları tarihe rağmen gerçekleri görmezlikten gelmek ve tarihi inkar etmektir. Milletimizin o günkü mücadelesi Bir ``Soykırım`` değil bilakis, bir var olma mücadelesi bir özgürlük savaşıdır. Bu manada 94 yıl önce bugün düşman işgalinden kurtulmuş olan ilçemiz için bugünün anlam ve önemi büyüktür. Tarihimizde milletimize gurur verecek sayfalar  yanında düşündürücü ve ibret verici  sayfalarda  elbette mevcuttur. Mazimizi korkmadan ve çekinmeden bir bütün olarak yeni yetişen kuşaklarımıza çok iyi aktarmalıyız. Mazimizin gurur sayfaları,günümüzün bazı sorunlarının çözümlenmesinde bir esin kaynağı olmalıdır. Geçmişteki ibret verici ve düşündürücü sayfaları ise`` tarihin tekerrür etmesini engellemeye yönelik belgeler olarak``çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizin kurtuluş mücadelesinde cephede düşman kuvvetlerine içeride muhtelif tehdit ve isyan hareketlerine karşı yürütülen fedakarlıklarla dolu bir mücadelenin sonunda gerçekleşmiştir.

Unutulmamalıdır ki; bu topraklar bizlere atalarımızın mirası olup evlatlarımıza bırakacağımız kutsal bir emanettir” diye konuştu.


 Ermeniler tarafından katledilen köylülerin canlandırıldığı oyun törene katılanlar tarafından ilgiyle izlendi. Belediye Başkanı Yaşar Fuat Atan, gösteri sonrası esir kızı olan ve kendisini kurtaran temsili Türk askerinin komutanına birer adet altın ve bir buket çiçek vererek tebrik etti. Atan, ayrıca Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı bando takımı şefine ve Gaziler Derneği Başkanı Cafer Oğur’a da çiçek verdi. Gürpınar’ın Kurtuluşu törenleri sebebiyle ilköğretim okulları arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Münir Karaloğlu ve protokol üyeleri tarafından verildi. Törenler öğrencilerin askeri birliklerin geçit töreni ile sona erdi. Tören sonrası Vali Karaloğlu, hükümet konağı önünde açılan resim sergisini gezdi.


Törene Gürpınar Kaymakamı Nurullah Kaya, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Akdamar Belde Belediye Başkanı Ferdi Şeker, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com