VALİ KARALOĞLU, KIZ ÖĞRENCİ YURDUNU HİZMETE AÇTI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Zeve Kampusunda yapımı tamamlanan prefabrik kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı.

Depremzede öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için konteynerlerin yanı sıra yurt yapımına da hızla devam edilirken, 360 kişi kapasiteli prefabrik kız yurdu tamamlanarak açılışı yapıldı. Açılışa, Vali Münir Karaloğlu, Rektör Prof. Dr. Peyami Battal ve Yurt-Kur Bölge Müdürü Ramazan Yıldırım katıldı. Açılış sonrası öğrencilerin kaldığı odaları ve dinlenme mekanlarını gezen Vali Karaloğlu, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Melikşah Öğrenci  Yurdu’nda devam eden deprem güçlendire çalışmaları yerinde inceledi. Üniversite Konukevi’nde öğle yemeği yiyen Vali karaloğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Depremin şehirdeki bütün kurumları etkilediği gibi üniversiteyi de etkilediğini belirterek, ancak en kasa zamanda toparlanan kurumların başını YYÜ`nün çektiğini söyledi.  Karaloğlu, depremden önce Van merkezde sadece 2 bin 800 öğrenci kapasiteli yurt varken, bugün 5 bin 600 kapasiteli ihaleler yapıldığını belirterek, "Depremden sonra en çabuk toparlanan kurumlardan bir tanesi üniversitemiz. Hem çocukların barınma imkanları bakımından, hem yeni derslikler bakımından, hem yeni lojmanlar itibariyle şehirde en hızlı toparlanan kurumların başında üniversitemiz geliyor" dedi.

 

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise, depremden hemen sonra öğrencilerin barınma sorunu, öğretim üyelerinin lojman sorunu ve derslik sorunlarını birlikte çözmek için, eş zamanlı olarak çalışmaya başladıklarının altını çizdi. Bu üç sorunun çözümünün de paralel olarak geliştiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Battal, "Biz çocuklarımızı barındırmak için adım atmamız gerektiğine inandık ve bu yurdu yaptırdık. Yine Yurt-Kur kendine ait yurtların güçlendirmelerini yaptırıyor. Muhtemelen salı günü ilk güçlendirmesi yaptığı bloğa öğrenci alacağız. Binalarımızın güçlendirme çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz. İlk gurubun ihalesi yapıldı. Bu haftadan sonra artık ihaleyi alan müteahhit gelip güçlendirme çalışmalarına başlayacak. Önümüzdeki 2012-2013 eğitim öğretim yılına üniversitemiz çok daha güçlenerek girmiş olacak" diye konuştu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com