ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ZEVE’DE ANILDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu “Van’ımızın Zeve’si de, ülkemizin Çanakkale’si gibidir. Zeve Şehitliği; Kurtuluş mücadelemiz esnasında Ermenilerce şehit edilen ve şuanda yanı başlarında saygıyla durduğumuz binlerce şehidimizin ebedi mekanı ve geleceğimizin de teminatıdır.

Van Valisi Münir Karaloğlu “Van’ımızın Zeve’si de, ülkemizin Çanakkale’si gibidir. Zeve Şehitliği; Kurtuluş mücadelemiz esnasında Ermenilerce şehit edilen ve şuanda yanı başlarında saygıyla durduğumuz binlerce şehidimizin ebedi mekanı ve geleceğimizin de teminatıdır.


18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi`nin 97. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Van’da da düzenlenen törenlerle kutlandı. İlk tören 1. Cihan harbinde Rus çetelerine karşı vatanını korurken şehit edilen ve binlerce Vanlı şehidin anısına yaptırılan Bardakçı Köyü’ndeki Zeve Şehitliği’nde yapıldı. Tören anıta Van Valisi Münir Karaloğlu, Garnizon Komutan Vekili Kurmay Albay İsmail Gürgen ve Şehit Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Baki’nin çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu sırasında Mehmetçiğin üç el saygı atışının ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali Karaloğlu, şeref defterini imzaladı.

 

-“MİLLETLER VE TOPLUMLAR MAZİLERİNDEKİ ŞANLI TABLOLARLA GURURLANIR”


Karaloğlu, şeref defterine ‘Aziz Şehitlerimiz’ yazarak başladığı yazısına “Milletler ve toplumlar; mazilerindeki şanlı tablolarla gururlanır ve gelecek neslede bunları övünçle aktarır. Ne mutlu bizlere ki; tarihimiz böylesi sahifelerle doludur. Bu sayfaların en gözdelerinden biri-şüphesiz ki, Kurtuluş mücadelemizin dönüm noktalarından olan Çanakkale Zaferidir. Düşman birliklerine “Çanakkale Geçilmez!” dedirten bu şanlı zafer ve şehitlik; Türkü’yle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, doğulusuyla, batılısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bir ve bütün olmuş milletimizin en güçlü birlikteliği ve kadim simgesidir.

 

“-VANIMIZIN ZEVESİ ÜLKEMİZİN ÇANAKKALESİ GİBİDİR”


Van’ımızın Zeve’si de, ülkemizin Çanakkale’si gibidir. Zeve Şehitliği; Kurtuluş mücadelemiz esnasında Ermenilerce şehit edilen ve şuanda yanı başlarında saygıyla durduğumuz binlerce şehidimizin ebedi mekanı ve geleceğimizin de teminatıdır. Bizlerde şehitlerimize saygın bir nişanesi olarak 21. Yüz yılın modern Van’ını el birliğiyle inşa ediyoruz. Bu anlamlı gayrete katkı sunan her çalışmayı; atalarımızın cephede verdikleri mücadele gibi hayati ve önemli görüyoruz. Böylelikle kısa zaman sonra şehrimizi deprem öncesindeki konumundan daha üst seviyelere taşımış ve özlenen Van’ı hep birlikte inşa etmiş olacağımıza yürekten inanıyoruz. Bu inançla; Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü ve 18 Mart Şehitler Gününü kutluyor; tüm şehitlerimizi, hasseten de Zeve şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

EMİNPAŞALI ÖĞRENCİLER ‘ÇANAKKALE’ RUHUNU YAŞATTI


Zeve Şehitliği’ndeki törenin ardından Kale yolu üzerinde bulunan Selahaddin Eyyubi Lisesi’nde Eminpaşa İlköğretim Okulu’nun hazırladığı Çanakkale Şehitlerini anma programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Jandarma Asayiş kolordu Komutanlığı askeri bandosu tarafından Çanakkale türküleri çalındı. Askeri bandonun çaldığı müzikle sahneye çıkan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Müzik Eğitimi Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Serap Yükrük, çeşitli Çanakkale türkülerini seslendirdi. Günün anlam ve önemi ile ilgili öğrenciler tarafından şiir okundu. Yapılan konuşmaların ardından öğretmenler tarafından hazırlanan ‘Çanakkale’ orotoryosu öğrenciler tarafından canlandırıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar arası düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren ödüller Van Valisi Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İsmail Gürgen ve Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler tarafından ödülleri verildi.

Program sonrası Çanakkale isimli fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından program sona erdi. Eminpaşa İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı program Vali Münir karaloğlu’ndan tam not aldı. Karaloğlu, okul idarecileri ve öğrencileri tebrik ettikten sonra günün anısına onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Törenlere Vali Yardımcıları Zafer Coşkun, Mehmet Yüzer, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras, VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu askeri ve adli erkan ile sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve öğrenciler katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com