VALİ KARALOĞLU: “ATALARIMIZ BU TOPRAKLARI KORUMAK İÇİN HERŞEYİ YAPTI”  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, “Atalarımız bu toprakları korumak için her şeyi yaptı. Biz de, çocuklarımız ve torunlarımıza ilelebet bu toprakları düşman çizmesi altında ezdirmemek için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

İstiklal Marşı`nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında Selahaddini Eyyubi Lisesi`nde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Törende bir konuşma yapan Van Valisi Münir Karaloğlu, atalarımızın bu toprakları korumak için her şeyi yaptığını belirtti. Karaloğlu, "Biz de, çocuklarımız ve torunlarımıza ilelebet bu toprakları düşman çizmesi altında ezdirmemek için mücadeleye devam edeceğiz. Bu topraklar, bu vatan, çiğnettirilmedi ve çiğnettirmeyecek inşallah. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan İstiklal Savaşı`yla bağısızlığımız, özgürlüğümüz ve hürriyetimiz için bu millet doğusuyla batısıyla kuzeyiyle güneyiyle ayaklanarak özgürlüğünü ve hürriyetini korumuştur. İşte Mehmet Akif o dönemde şehir şehir, köy köy ve cephe cephe dolaşarak milletin manevi hassasiyetini ayakta tutmak için çalışıyor ve şiirler okuyordu" dedi.

Mehmet Akif Ersoy`un milletin hürriyetine ne kadar düşkün olduğunu İstiklal Marşı`nın her mısrasında adeta haykırdığını ifade eden Karaloğlu, "Mehmet Akif, `Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım` dediği gibi, evet hiçbir çılgın bu milletin hürriyetine, istiklaline ve bağımsızlığına dokunamadı ve dokunamazlar. Akif Ersoy kendi şiirlerini topladığı Safahat kitabına İstiklal Marşı`nı koymadı. Çünkü onu kendisine saymadı, onu milletine mal etti. İstiklal Marşı`nın milletimizin ortak değeri olarak kalsın istedi. İnşallah İstiklal Marşı yine Mehmet Akif`in son duasında ifade ettiği gibi bir daha yazılması nasip olmayacak şekilde kıyamete kadar bu milletin istiklalini ve hürriyetini ifade ettiği marş olarak kalmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.


İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır da, "Akif`in yazdığı İstiklal Marşı gerçekten bir şaheserdir. Geçmişten bugüne bir edebi eser olarak ya da bir şiir olarak baktığımız zaman bütün bir olayı bu kadar güzel anlatan bir eser bulmak mümkün değildir. Akif bu millete Allah`ın bir lütfüdür. Dolayısıyla Akif milletinin arzusunu, hürriyete olan aşkını son derece güzel anlatmıştır" ifadesini kullandı.  Şiirlerin okunmasından sonra M. Akif Ersoy`un hayatını anlatan sinevizyon gösterisi sunulan program, öğrenciler tarafından İstiklal Savaşı canlandırılmasının ardından son buldu.

Törene Van Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu ve kurum amirleri katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com