BAŞBAKAN YARDIMCISI ATALAY İLE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI BAYRAKTAR VAN`A GELDİ  

 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, deprem sonrası son durumu yerinde görmek ve bazı incelemelerde bulunmak üzere Van`a geldi.

Öğle saatlerinde Van Ferit Melen Havaalanı`na gelen Beşir Atalay ve Erdoğan Bayraktar`ı; Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçtan ve partililer karşıladı.

Van Valiliğine gelen Beşir Atalay ve Erdoğan Bayraktar,  polis merasim mangasını selamladıktan sonra Vali Münir Karaloğlu`nun makamına geçtiler.


Van Valisi Münir Karaloğlu`ndan son durumla ilgili brifing alan Atalay ve Bayraktar, daha sonra Valilikten ayrılarak Van-Edremit karayolu üzerindeki Anadolu konteynır kentine geçtiler. Konteynırdan oluşturulan ana sınıfını gezen ve buradaki minik öğrencilerle bir süre sohbet eden Bakanlar, ardından Kur`an Kursunun verildiği konteynırı ziyaret ettiler. Kur`an öğrenmeye gelen kadınlarla bir süre sohbet eden Beşir Atalay ve Erdoğan Bayraktar, daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi`ne geçtiler.

 


“YYÜ`NÜN ESKİSİNDEN DAHA İYİ BİR ŞEKİLDE EĞİTİME DEVAM ETMESİNİ SAĞLADIK”


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 400 yataklı Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi binasında incelemelerde bulundu. Hastanenin, bölge halkının hizmetine sunulduğunu belirten Atalay; dün itibariyle hastanedeki tüm polikliniklerin hizmet vermeye başladığını söyledi. Van depreminde YYÜ`nün ciddi hasar gördüğünü belirten Atalay: "Hükümet olarak, YYÜ`ye önem ve öncelik verdik. Yüzüncü Yıl Üniversitemizin eğitime bir an evvel başlaması için Rektörlüğümüze 67 milyon TL’lik özel bir ödenek çıkardık." diye konuştu.

Eski Araştırma ve Uygulama Hastanesi`nin de depremden en fazla zarar gören kurumlardan biri olduğunu belirten Atalay: "Araştırma ve Uygulama Hastanesi zarar görünce Hastane personeli, vatandaşlarımıza verdiği sağlık hizmetini, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında yerine getirmeye başladı. Ancak bütün hastaların oraya gelmesinden dolayı bu bina da yoğun oluyordu. Bu nedenle de Üniversite hastanemizin kendi asli yerinde, yani bu yeni binasında hizmet vermesi; bizim için son derece önemliydi. Dolayısıyla Hastane binasının bir an evvel tamamlanması için yoğun çaba sarf ettik ve hizmete açtık. Eski hastanenin makine teçhizatını ve yeni aldığımız sağlık araç-gereçlerini buraya getirdik. Bu Hastane; Van ve bölge için çok önemlidir. İnşallah burada çok güzel hizmetler verilecek. Muayene olmak için vatandaşlarımız buraya da gelebilirler. Sadece yatma kısmında çalışma devam ediyor. Kısa süre sonra tüm birimleriyle bölgeye hizmet verecek.
Üniversitenin diğer hizmet ve ihtiyaç birimleri de tamamlanıyor. Yurtlar yapılıyor. Eğitime devam edilebilmesi için bütün ihtiyaçlar karşılanmış ve gerekli şartlar yerine getirilmiş durumda. Eskisi gibi eğitime devam edilecek. Eksik olursa gidereceğiz. YYÜ; eskisinden daha iyi bir şekilde eğitime devam edecek." ifadelerini kullandı.

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise: "Poliklinikler dün itibariyle hizmet vermeye başladı. Halkımızı hastanemize bekliyoruz. Hastanemiz 400 yataklı. Çok nezih bir ortamı var. Çocuk yoğun bakım servisinde alan sorunumuz vardı. Burayı biraz daha genişleterek sorunu çözeceğiz. Yaklaşık 1-1.5 ay içerisinde bu servisin alanını genişletmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Hastane ziyaretinden sonra; İsrail tarafından yaptırılan 80 prefabrik yurtta incelemede bulunan Atalay, buradan tekrar Van Valiliğine geçti ve kurum müdürleriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bakan Bayraktar ise Van`dan ayrılmak üzere havaalanına hareket etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com