ORTA HASARLI BİNALARDA İNCELEMELER SÜRÜYOR  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, deprem sonrası yapılan kesin hasar tespit çalışmalarında orta hasarlı olarak belirlenen 11 bin 317 konutta detaylı incelemenin sürdüğünü söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi ile yapılan protokol çerçevesinde kentte bulunan orta hasarlı binalarda numune alma çalışmaları devam ediyor. Ekipler bu kapsamda konutlardan karot ve numune alarak laboratuar ortamında inceliyor. Vali Münir Karaloğlu da İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Piroğlu’na bağlı ekiplerin Şabaniye Mahallesi’nde bulunan orta hasarlı bir binada karot ve numunelerin alıkları alanda incelemelerde bulundu.  Piroğlu ve üniversitenin laboratuar sorumlusu Yücel Aydın’dan bilgi aldı. Vali Münir Karaloğlu, uzman ekiplerin yaptığı çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.Karaloğlu, "Van`da yaşanan depremlerden sonra Van`ın depremden etkilenen merkez ilçe köyleriyle beraber Erciş ilçesi ve köyleri ile Edremit ilçe ve köylerinde kesin hasar tespit çalışmalarını tamamlamıştık. Bu kesin hasar tespit çalışmalarında sokak sokak, köy köy ve mahalle mahalle gezen arkadaşlar bizim bu saydığım ilçelerde 11 bin 317 orta hasarlı konut tespit etmişlerdi. Kesin hasar tespit çalışmalarında biz konutları 4 kategoriye ayırıyoruz. Yıkık ve ağır hasarlı konutlarımız, orta hasarlı konutlarımız, az hasarlı ve hasarsız konutlarımız. Ağır hasarlı konutları hiç tartışmıyoruz. Risk grubu yüksek olan ve yıkılması gereken yıktırdığımız ve yıktıracağımız binalar. Hasarsız olan binalarda zaten sorun yok. Az hasarlı binalar boya, badana, duvar çatlağı olan binalar. Bunlar tamirle oturulabilecek binalar. Orta hasarlı grupta 11 bin 317 konut var. Bunların hangi koşullarda güçlendirilerek oturulabileceği noktasında vatandaşımızı daha yakından bilgilendirebilmek için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi ile protokoller yaptık" dedi.-"ORTA HASARLI BİNALAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLİYOR"
Çeşitli üniversitelerden gelen uzmanlarla 11 bin 317 konutun tekrar yeniden gözden geçirildiğini belirten Vali Karaloğlu, "Bu çalışmalarda artık binalardan karot alımı, binaların donatılarının incelenmesi daha teknik, daha detay çalışma yaparak bize şunu söyleyecekler. `Sizin elemanlarınız orta hasarlı dediği bu bina aslında orta hasarlıdır` diyebilirler. Veya `Bu bina orta hasarlı denmiş olmasına rağmen bu bina hafif hasarlıdır` diyecekler. Bu bina gerçekten orta hasarlıdır ancak güçlendirilerek kullanılabilir şeklinde. Bize en son çalışmanın sonunda bir rapor olarak sunacaklar. Biz de bunu tekrar vatandaşımıza dönüp `Biz senin binana daha önceki çalışmamızda şunu söylemiştik, daha detaylı çalışma sonucunda varılan kanaat budur` diyeceğiz. Bu çalışmanın Erciş`teki saha çalışmaları tamamlandı. Şu anda Van mahallerinde yoğun bir çalışma var. Hocalarımız bu arazi çalışmalarını tamamladıktan sonra bu işin raporlama kısmı var. Raporlarını bitirdikten sonra bize raporlarını sunacaklar" dedi.-"BİNALARDA DETAYLI İNCELEME YAPILIYOR"
İTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Piroğlu, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Piroğlu, "Biz daha önce orta hasarlı olarak saptanmış binalarımızı değerlendirmek üzere daha ayrıntılı ve kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Önce orta hasarlı denilen binamızın tümünü saptamaya çalışıyoruz. Yani kerpiç bir bina mı geleneksel teknoloji ile yapılmış bir yığma bina mı yoksa betonarme bina mı? Önce onu saptıyoruz. Daha sonra hangi yıl yapılmış, bir mühendislik hizmeti görmüş mü, mimari statik projeleri mevcut mu, onu belirliyoruz. Daha sonra binamız kaç katlı, bu katların özelliği ne, kaç normal kat var, bodrum katı var mı, çekme katı var mı, bunları inceledikten sonra yapısal analizimize, değerlendirmemize yönelik ana taşıyıcı sistemi incelemeye çalışıyoruz. Ana taşıyıcı sistemde örneğin betonarme binada, göz önüne aldığımız binada örneğin bir yığma binaysa taş mı kullanılmış, tuğla mı? Briket ise bu briketler nasıl örülmüş, hangi malzeme kullanılmış? Betonarmeyi ise beton kalitesi nedir. Beton kalitesini değerlendirmek için de binalarımızdan minimum üç tane numune alıyoruz. Burada birinci derecede önemli olan binanın taşıyıcı elemanlardaki hasar seviyesidir. Bunları her bir elemanda teker teker hasarları tespit diyoruz. Hasarların ne tür bir hasar olduğunu önemini, derecesini saptıyoruz ve bunun hepsini fotoğrafla belgeleyerek kayıt altına alıyoruz. Ana taşıyıcı elemanları ve bu elemanların birleşimlerini tek tek inceliyoruz. Buradaki hasarı, donatıyı, donatının burkulup burkulmadığını birleşim yerlerindeki gerekli imalat koşullarının sağlanıp sağlanmadığını inceliyoruz. Kayıt altına alıyoruz. Daha sonra yapısal olmayan elemanlardaki hasar tespit çalışmalarını yürütüyoruz. Burada bölme duvarları, bacalar, çatılar gibi elemanlardaki hasar durumunu da tek tek saptıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com