VAN’A 25 BİN KONTEYNER SİPARİŞİ VERİLDİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, AFAD TOKİ ve Türk Kızılay Derneği`nin Van için toplam 25 bin adet konteyner siparişi verdiğini söyledi.

İHA muhabirine özel açıklamalarda bulunan Van Valisi Münir Karaloğlu, depremden sonra verilen kararla vatandaşları hızlı bir şekilde çadırlardan orta vade barınma olarak kullanılan konteynırlara taşıma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Şu ana kadar Van`a 13 bin konteynır geldiğini, yaklaşık 6 bin 200 köye konteynır kurduklarını söyledi. Vali Karaloğlu, "Biliyorsunuz biz önce köylerde konteynırları kurmaya başlamıştık çünkü köylerdeki yaşam koşulları merkezlere göre daha ağırdır. Rakımdan dolayı kış mevsimi köylerde daha ağır geçiyor ve dolayısıyla köylerde daha fazla kar yağıyor. Bunun için de biz önceliği köylere verdik. Şimdi köylerde konteynır kurma çalışmaları tamamlandı. Van merkezde 93 köydeki konteynır ihtiyacının tamamı giderilmiş durumda. Köylerde konteynırları vatandaşlarımızın evlerinin önüne kurduk. Şehirlerde ise konteynır kentler kurduk. Vatandaşlara konteynır verme gibi bir projemiz yok. Evleri ağır hasarlı ve yıkık olan vatandaşlarımızı Van merkezde ve Erciş ilçesinde oluşturulan 19konteynır kente alacağız. Erciş`te vatandaşlarımızı yerleştirmeye başladık. Erciş`te şu ana kadar 800 vatandaşımız konteynır kentlere yerleştirildi. Bu yerleştirmeler her gün konteynırlar hazır oldukça devam ediyor. Van merkezde kurulan 16 konteynır kentimizin altyapı çalışmaları ve konteynır yerleştirmeleri devam ediyor. Şu an burada 600 adet konteynırımız var. Tahirpaşa konteynır kentinde altyapı çalışmaları tamamlandı. Konteynırlara elektrik ve su bağlanıyor. Bu konteynırlara yarından sonra Van merkezde evleri yıkık olan, evleri ağır hasarlı olan vatandaşlarımızı yerleştirmeye başlayacağız ve bu süreç devam edecek" dedi.


Şu ana kadar konteynır siparişlerinin 21 bin adet olduğunu anlatan Karaloğlu, dün itibarıyla AFAD Başkanlığının 4 bin adet konteynır daha ilave ettiğini ifade etti. Karaloğlu, AFAD TOKİ ve Türk Kızılay Derneği`nin Van için toplam 25 bin adet konteyner siparişi verdiğini söyledi.

 

"VAN İL GENELİNDE 26 BİN ADET YIKIK VE AĞIR HASARLI KONUT VAR"

Van`da kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Van Valisi Münir Karaloğlu, şu ana kadar yaklaşık 26 bin konutun yıkık ve ağır hasarlı olduğunu belirlediklerini söyledi. Kesin hasar tespit çalışmalarını tamamladıkları için artık kime konteynır vereceklerini bildiklerini ifade eden Karaloğlu, "Konteynırlar bize ulaştıkça, konteynır kentler hazır oldukça vatandaşımızı davet edip yerleştireceğiz. Kalıcı konutlar bitirilip vatandaşlarımıza teslim edilinceye kadar vatandaşlarımız bu konteyner kentlerde yaşamaya devam edecek" şeklinde konuştu.

 

"KONTEYNIR KENTLERİN BÜYÜK BİR MALİYETİ VAR"

Konteynırın büyük bir maliyetinin olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, konuşmalarını şöyle sürdürdü: "Bir konteynırların kendi maliyeti var; yapım maliyeti, nakliye maliyeti, lojistik ve bir de burada altyapı maliyeti var. Tabii bunlar köyle şehir arasında da değişiyor. Köylerde yollarla beraber yaptığımız için maliyetleri biraz daha fazla oluyor. Bir konteynırın Van`a çıplak maliyeti 10 bin lira civarındadır. Altyapı ve kent kurumu ise 2-3 bin lira civarındadır. Çok maliyetli bir iş ve konteynır kentleri çok geniş bir alanda kurmak zorundasınız. Bu geniş alanının tamamında altyapıyı oluşturmak zorundasınız. Başka çaremiz yok. Vatandaşlarımızı çok hızlı bir şekilde çadırlardan alıp bu orta vade konutlara geçirmeye mecburuz ve bunu da yapıyoruz."

 

"130 BİN KİŞİYİ KONTEYNIR KENTLERE YERLEŞTİRECEĞİZ"

Van il genelinde 25 bin adet konteynırdan oluşacak olan kentlere 130 bin kişiyi yerleştireceklerini anlatan Vali Karaloğlu, "Bizim aile büyüklüğümüz ortalama 5,5 civarındadır. Onu çarptığınız zaman o rakam ortaya çıkıyor. Yani yaklaşık 130 bin civarında insanımız konteynır kentlerde yaşayacak" şeklinde konuştu.


Çok hızlı bir şekilde çalıştıklarının da altını çizen Van Valisi Münir Karaloğlu, "Bizim hedefimiz 15 Ocak 2012 tarihine kadar konteynır kentleri bitirmektir. Kış koşullarından dolayı müteahhitlerimiz bazen istediğimiz şekilde çalışamıyor. Kar yağıyor. Çok soğuk olduğu günler oluyor. Bizim hedefimiz 15 Ocak`a kadar bunları tamamlamaktır" diye konuştu.

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com