GÜNEY KORE TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ SAVUNMA ATAŞESİ TUĞGENERAL PARK VAN`DA  

 
Güney Kore`nin Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Tuğgeneral Hak Young Park, ``Kore Savaşı`nda Türk askerlerinin kahramanca mücadelesi olmasaydı, bugün dünyanın sayılı güçlü devletlerinden biri olan modern Kore Cumhuriyeti`nden söz etmek belki mümkün olmayacaktı`` dedi.

Güney Kore`nin Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Tuğgeneral Hak Young Park, Kore Savunma Bakanlığı`nın Van`daki 5 Kore gazisine ``Dostluk madalyası`` vermek için Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Mehmet Şükrü Tandoğan ve heyetiyle Van`a geldi. Park, Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkan Vekili Kurmay Albay Levent Kaya, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Erhan Vural, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şube Başkanı Cafer Oğur, 40 Kore Gazisi ve diğer yetkililer Gazi Orduevi`nde yemekte buluştu. 

Burada konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, Türkiye`nin özgürlüğünü ve bağımsızlığını muhafaza edebilmek amacıyla binlerce şehit verdiği ve gazisinin olduğunu belirterek, zaman zamanda ülke dışında, dost ülkelerin ve halkların yardımına gittiğini bildirdi. Türk askerinin katıldığı sınır dışı operasyonlarında da şehit ve gazilerinin olduğunu anımsatan Karaloğlu, ``1950 yılında dost ülke Güney Kore`nin yardımına koşan Türk askeri çok sayıda şehit vermiştir. Burada gazilerimiz oldu. Askerlerimiz yakın zamanda Bosna Hersek`e, Somali`ye, Kosova`ya ve Afganistan`a da giden askerlerimiz Mustafa Kemal Atatürk`ten bize miras kalan `Yurtta Barış, Dünya`da Barış` düsturuyla hareket etmektedir`` dedi. 

Gazilerin yaptığı fedakarlığın bir karşılığının olmadığını dile getiren Karaloğlu, salondaki gazilere şöyle seslendi:

``Devletimizin daha önce verdiği madalyalar ve bugün verilen madalyalar bu fedakarlığın karşılığı olamaz. Bunlar ancak bizim size olan minnetimizi, teşekkürümüzün ifadesi olarak kabul etmenizi istiyoruz. Devlet artık şehidiyle daha çok yakından ilgilenecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde sadece şehit yakınları ve gazilerle ilgilenen bir daire başkanlığı kuruldu. Bu geldiğimiz nokta devletimizin atmış olduğu güzel bir adımdır.``

Türkiye`de askeri okul eğitim alan Güney Kore Savunma Ataşesi Tuğgeneral Park, Türkçe yaptığı konuşmasında, Türkiye`nin Kuzey Kore ve ittifaklarının saldırıları karşısında ülke olarak tehlikeli duruma düştükleri sırada Türkiye`nin 20 bin askeriyle Güney Kore Cumhuriyeti`nin demokrasisi ve özgürlüğünü korumak için savaştığını bildirdi. 

``Kore Savaşı`nda Türk askerlerinin kahramanca mücadelesi olmasaydı, bugün dünyanın sayılı güçlü devletlerinden biri olan modern Kore Cumhuriyeti`nden söz etmek belki mümkün olmayacaktı`` diyen Park, bu minneti ifade edebilmek için Van`a geldiğini söyledi. Kore Silahlı Kuvvetleri ve Kore halkı adına teşekkür eden Park, şunları kaydetti:

``Kore halkı Van depreminden dolayı sizin üzüntülerinizi paylaşmaktadır. Kore devleti tarafından temin edilen çadır ve diğer yardımlar ilk etapta Van`a ulaştırılmış olup bunun yanı sıra Kore Savunma Bakanlığı Kore Gazileri için küçük bir bağış yardımı yolladı. Fedakar ve kahraman gazilerimiz için ne yapsak azdır. Zor günlerde yalnız olmadığınızı ifade etmek adına bu yardımın faydası olacağını ümit ediyorum. Kore gazisi olmaktan her zaman sizinle gurur duyuyoruz. Zor günlerimizde siz bizim yanımızdaydınız ve sizin zor günlerinizde, bizde sizin yalnız olmadığınızı, Kore halkının yanınızda olduğunuzu unutmayınız. Bu acı depremi afet sonrası burada halkın yardımına koşan ve yardımda emeği geçen herkese teşekkür ettiğimi bir borç biliyorum. Umarım Van şehri en kısa sürede eskisinden daha sağlam, daha mutlu bir yer haline gelecektir.`

Konuşmaların ardında Kore Savunma Bakanlığı`nın tarafından gönderilen ``Dostluk Madalyası`` daha madalya almayan 5 Kore Gazisi`ne Vali Karaloğlu tarafından verildi. 

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com