ERCİŞLİ DEPREMZEDERLER PREFABRİKE EVLERE KAVUŞTU  

 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ``Önümüzdeki günlerde çok önemli, adeta devrim niteliğinde düzenlemeleri içeren (afetlerle ilgili) kanun tasarısını TBMM`ye göndereceğiz`` dedi

Bozdağ, Van`ın Erciş ilçesinde, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ve Hasene Sosyal Yardım Derneğince kurulan 49 prefabrike ev ve 1 mescit için tören düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Van ve Erciş`te büyük bir yıkım olduğunu ve maddi, manevi kayıplar meydana geldiğini anlattı. Depremin ardından Türkiye çapında büyük bir seferberlik başlatıldığını belirten Bozdağ, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün ve Sosyal Yardım Başkanı Zeki Toprak ile Hasene Sosyal Yardım Derneği yetkililerine yardımlarından dolayı teşekkür etti.  

``Gönül hazinesinden yardımları buraya ulaştıran, Avrupa`da yaşayan bütün hayır sahibi kardeşlerimize teşekkür ediyorum`` diyen Bozdağ, depremin büyük bir felaket olduğunu söyledi.

Bozdağ, hükümetin başlattığı seferberliğin ardından vatandaşların da gönül hazinesinden kopanları derleyerek, yardıma koştuğunu anlattı. Depremzedelere teslim edilen prefabrike konutların, Avrupa`daki tüm sivil toplu kuruluşlarının gönlünden koparak ulaştırılan yardımlar sayesinde gerçekleştiğini ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu: ``Böylesi milli felaketlerde devlet-millet dayanışmasının önemi fevkaladedir. Bu olayda da devlet-millet dayanışmasını yakından gördük. Hükümet olarak buradaki sıkıntıları çözmek için önemli adımlar attık. Başbakanı, bakanları, valisi, belediyesiyle tüm Türkiye seferber oldu. Ancak burada takdir edilmeli ki böylesi büyük felaketlerde sorunları hemen bitirmek mümkün değil. Hükümetin ortaya koyduğu desteklerin tamamlanması zaman alıyor. Bu bizim elimizde değil. Sayın Başbakanımız buradaki konuşmasında, `Kalıcı konutları ağustos ayı sonuna kadar bütün vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız` demişti. Bunu yerine getirmek için çalışıyoruz. Öncelikle ihtiyaç duyulduğu kadar yapacağız. Köylerimizin yeniden yapılanmasıyla ilgili çalışmalar ilgili birimler tarafından süratle devam ediyor.``VAN`DAKİ HER HADİSE BİRİNCİ MESELEMİZ

 Bozdağ, hükümet olarak Van`daki her hadiseyi birinci mesele olarak gördüklerini, her bakanın kendi sorumluluk alanında çalışarak, birinci önceliği deprem bölgesine verdiğini anlattı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da bölge halkına destek verdiğini ve hayvancılığın korunması için destekler sağladığını dile getiren Bozdağ, ``Hükümetimiz tam anlamıyla Van bölgesi için seferber oldu. Şimdi de depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan 30 gün sigorta primi yatırmış olanların ailelerine ölüm aylığı bağlanması için parlamentoda çalışma devam ediyor. Pek çok adımı beraber sonlandırmaya kararlıyız. Bu süreçte herkes emek veriyor.`` diye konuştu.

Bozdağ, bakanlıklar ve sivil toplum örgütlerinin kaynaklarıyla bölgeye yapılan yardımların yanı sıra belediyelerin seferber edildiği, özellikle AK Partili belediyelerin görevlendirildiği bilgisini verdi. Yardımlar dışında atılması gereken adımlar bulunduğuna işaret eden Bozdağ, şunları kaydetti: ``Bu haftaki Bakanlar Kurulu toplantısında, bundan sonra yapılacak inşaatlar, yapı denetimleri ve afet riski olan bölgelerde yapılacak işlerle ilgili önemli kanun tasarıları görüşüldü ve ön müzakere yapıldı. Bunun sonucu oraya çıkan görüşler çerçevesinde tasarılar olgunlaşacak. Önümüzdeki günlerde çok önemli, adeta devrim niteliğinde düzenlemeleri içeren kanun tasarısını TBMM`ye göndereceğiz. TBMM`deki müzakerenin ardından yasalaşacak. `Şöyle olsaydı`, `böyle olsaydı`, `keşke` gibi söylemleri ortadan kaldırmak için üzerimize düşen görevleri süratle yaparak sonuçları hayata geçirme konusunda çalışmalarımız sürecek.``


 BURALAR ESKİSİNDEN ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK

 Van Valisi Münir Karaloğlu ise Türk halkının, yaşanan büyük felaketin ardından Van için kenetlendiğini ifade etti.  Türk milletinin kardeşlik bağlarının çok sağlam olduğunu dile getiren Karaloğlu, “Deprem olduğunda şunu gördük ki, bu milletin kardeşliği sanılandan daha büyük, daha sağlam, bu milleti birbirine bağlayan bağlar sanılandan çok daha sağlam.  O kadar sağlam ki yurt sınırlarını aşarak dünyanın dört bir tarafında yaşayan gurbetçilerimiz oradan İslam Topluluğu Milli Görüş Hasene aracılığıyla bu kardeşliğe, bu dayanışmaya ses vererek bugün Erciş’te yapımı tamamlanan 49 prefabrik ev 1 mescidi hizmete açacağız” dedi.

Şuanda Van’da en büyük sorunun kış koşulları sebebiyle geçici barınma olduğunu anımsatan Karaloğlu, şuanda 22 bin konteyner siparişinin verildiğini, Türkiye’nin dört bir yanında ise bu konteynerlerin yapımının devam ettiğini  kaydetti.  Van’a ve Erciş’e şuana kadar 11 bin konteynerin geldiğini bildiren Karaloğlu, “Van köylerinde şuanda 5 bin 700 konteynerle şuanda vatandaşımızın iskanı sağlandı. Erciş’teki depremzedeler için 2 bin 700 konteyner ulaştı. 700 ailemiz şuan çadırlardan alınarak konteynerlere yerleştirildi. Hedefimiz en kısa zamanda vatandaşımızı çadırdan orta vade iskan dediğimiz konteynerlere alarak kalıcı konutların teslim tarihi olan kadar Ağustos ayının sonuna kadar vatandaşlarımızı orada misafir etmektir.  Hükümet ve milletimizin desteğiyle buralar eskisinden çok daha güzel olacak. `` diye konuştu.  

Erciş Kaymakamı Ramazan Fani, ilçede ihtiyaç sahiplerine yardımların sürdüğünü, en kısa zamanda çadırda kalanların konteynerlere yerleştirileceğini anlattı. Konuşmaların ardından Bozdağ ve beraberindeki protokol mensuplarınca prefabrike evlerin anahtarları, hak sahiplerine teslim edildi. Konteynerde barınan bir aileyi ziyaret edip çocuklara hediye veren Bozdağ, Türk Kızılayı`nın Kışla Mahallesi`nde kurduğu konteynerlerde depremzedelerin ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com