BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NDAN VAN’A MORAL ZİYARETİ  

 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, beraberinde ilçe belediye başkanları ve bürokratlarıyla birlikte Van Valisi Münir Karaloğlu’na moral ziyaretinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ile birlikte Van`ı ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Münir Karaloğlu`nu ziyaret etti. Karaosmanoğlu ve ekibi Vali Karaloğlu ile birlikte 75. Yıl Çadır Kenti ve Gıda Bankası`nda incelemelerde bulunan Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin Edremit ilçesinde Van Gölü kıyısında yaptırdığı Kocaeli-Van Dostluk Parkı`nı gezdi.


Karaosmanoğlu, 17 Ağustos 1999’da bu felaketi daha büyük ölçekte yaşadıklarını belirterek, damdan düşen bir kent olarak tabi Vanlı kardeşlerimizin yanında olmayı arzu ettiklerini bildirdi. Depremden önce Van`ı ‘kardeş şehir’ ilan ettiklerini ifade eden Karaosmanoğlu, ``Bu parkın yapımında çok önemli katkılarda bulunduk. Tabi asıl mimari Sayın Valimiz. Çok güzel bir eser. 35 bin metre kare bir alan. Van’da böyle bir alan yok. Van’ın tabi ki böyle sahil kenarında böyle bir parka ihtiyaç vardı. Tıpkı Kocaeli’deki Seka Parkı’nın biraz daha küçüğü çok güzel oldu. Vanlı kardeşlerimiz burayı güle güle kullansınlar`` dedi.


Van’daki depremin ardından Kocaeli büyükşehir Belediyesi Arama ve Kurtarma ekiplerini gönderdiklerini dile getiren Karaosmanoğlu, `` Daha sonra Erciş’te su isale hatları ve şebekeler tahrip olmuştu. Oranın su ihtiyacını giderdik. Erciş’e 2 büyük ekip gönderdik. 1 hafta 10 gün çalıştılar ve Erciş’in su problemini hallettiler. Aynı zamanda yine Van’ın emrine hemen ilk akşam yeme içme ekibimizi gönderdik. Hergün üç öğün 6 bin kişiye yemek dağıtımı ilk günden itibaren devam ediyor. Aynı zamanda 900 adet konteyner göndereceğiz`` şeklinde konuştu.


DEVLET VAN DEPREMİNDE ÇOK HIZLI DAVRANDI


Arama kurtarma depremin hemen ardında başladığını dile getiren Karaosmanoğlu, şunları kaydetti:
`` 17 Ağustos’ta Kocaeli depremi yaşadığımız zaman maalesef devletten bu pratiklikte bir yardım görememiştik. Kurtarma ekipleri 3-5 gün sonra gelmeye başladı. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla kurtarma çalışmalarını yaptı. Gelen ekiplerde birkaç yere yoğunlaştı. Diğer yerlerde ise vatandaşlar bekledi. Onun için o sıkıntıları yaşayan bir kent olarak bunları biliyoruz. Burada hükümetimiz hemen toparlandı. Depremin ilk akşamı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanlarımız Van’a geldi. Çok küçük eksikliklerin dışında mükemmel bir organizasyon yapıldı. Vanlı kardeşlerimize, hemşerilerimize geçmiş olsun diliyorum. Bir daha böyle felaketlerde yaşamamak için de binalarımızı yapılarımızı, depreme dayanıklı olarak yapmayı da bütün hemşerilerime öneriyorum.``


TÜRKİYEDE BİRLİK, BERABERLİK  VE KARDEŞLİĞİMİZ SANILANDAN DAHA SAĞLAM


Vali Münir Karaloğlu ise belediye başkanı ve ekibine yaptıkları ziyaretlerden dolayı teşekkür etti. `
Kocaeli’nin eli deprem öncesinde de , deprem sonrasında da elimizdeydi`` diyen Vali Karaloğlu, deprem tecrübesi bulunan Kocaeli`nin Arama Kurtarma ekipleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Su ve Kanalizasyonu ekipleri Erciş’teki içme suyunun tekrar şehre verilmesi noktasındaki çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Vali Karaloğlu, `` şu anda 5 bin gıda paketi gönderdiler. Gıda Bankası’nda vatandaşlara dağıtılıyor. Yine Kocaeli valiliği ile beraber yine 900 adet konteyner gönderildi. Bunlar gerçekten Kocaeli ile Van arasında, bizim Kocaeli’nden van’a gelmemizle başlayan o dostluk ve kardeşlik ilişkilerini perçinlemiş oldu. Ben bu desteklerden dolayı başta Kocaeli Valimiz olmak üzere, büyükşehir belediye başkanımıza, Kocaeli halkımıza çok teşekkür ediyorum. Bu deprem Türkiye’de bir Turnusol kağıdı görmüştür. Türkiye’de kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin sanılandan daha sağlam olduğunu da bu deprem bize göstermiştir`` dedi

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com