MEB`İN ÇAĞRI MERKEZİ ERCİŞ’TE KURULACAK  

 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ``Milli Eğitim Bakanlığı olarak bir çağrı merkezi kuracaktık. Karar verdik çağrı merkezimizi Erciş`te kuracağız`` dedi.

Dinçer, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Erciş ilçesinde, Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş Kaymakamı Ramazan Fani ve diğer yetkililerle toplantı yaptı.
Bakan Dinçer, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ilçede eğitimin başlamasıyla ilgili incelemeleri gerçekleştirdiklerini, teknik ekipler incelemelerini yaptıktan sonra kararlarını netleştireceklerini söyledi. Erciş halkına bir müjdesi olduğunu belirten Dinçer, ``Milli Eğitim Bakanlığı olarak bir çağrı merkezi kuracaktık. Bununla ilgili altyapıyı tamamlamıştık. Karar verdik, çağrı merkezimizi Erciş`te kuracağız`` dedi. Çağrı merkezinde yaklaşık 100 kişinin çalışacağını belirten Dinçer, ``Çalışanlardan yaklaşık 50-60 kişi depremde yaralanmış, zarar görmüş, sakatlanmış arkadaşlarımız olacak. Yüzde 60`ı özürlülerden oluşan, toplam 100 kişiye istihdam sağlayacak bir müesseseyi hayata geçireceğiz`` diye konuştu.

Dinçer daha sonra Türk Kızılayı Yenişehir çadır kenti yanında bulunan Mevlana evlerindeki Sevgi Kreşi`ndeki çocukları ziyaret etti. Burada vatandaşların sorunlarını dinleyen Dinçer, ardından ilçede öğretmenler için yapımı süren prefabrik konut ve konteynerde incelemelerde bulundu. Dinçer, incelemelerin ardından Vali Karaloğlu ile ilçeden ayrıldı.

VAN’DA OKULLAR TEKNİK İNCELEMEDEN SONRA AÇILACAK

Van Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğü`nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Dinçer, Van ve Erciş`te eğitime başlama konusunda bazı incelemeler yaptıklarını söyledi.

Bakan Dinçer: "Van ve Erciş`te derslik ve öğretmen ikametleri ile ilgili hazırlıklar konusunda arkadaşlarımız yoğun çalışmalarla kendilerinden beklenen sonucu elde ettiler. Van Valisi`ne konu ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür ederim. Erciş`te derslik ihtiyacımız yok. Yarın eğitime başlayacak olursak derslik ihtiyacımızı karşılayacak kadar mevcut dersliğimiz var. İkili eğitime geçersek bile yeteri kadar dersliğe sahip olduğumuz görülüyor. Bütün öğretmenlerimiz kendi evlerinde kalmak istemiyorsa bile onlara hazırladığımız konteynır ve diğer ikametlerde kalabilecek durumda mekanlar hazır.

Van merkezde ise derslik sıkıntımız yok. İki yerde de mevcut okullardan kullanılabilir okullar ile konteynır, çadır ve prefabrik dersliklerle ilgili sıkıntı yok. Öğretmen ikametleri ile ilgili çalışmalar var. Bu olumlu gelişmelere karşın yeni bir karar verdik. Bunlardan birincisi, artçı sarsıntıların devam etmesi, okulların İTÜ, ODTÜ, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yeniden inceleme süreci başlattık.

Bu sürenin devam etmesinden dolayı Van ve Erciş merkezde incelemelerin tamamlanmasına kadar başlatmamaya karar verdik. Van merkez ile Erciş`te çocuklarımızın devam edecekleri okullarda güvenlik konusunda emin olana kadar ve incelemeler tamamlanana kadar eğitime başlamayacağız. Diğer ilçelerde okullara başlayacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van`daki öğrencilerin yüzde 20`sinin başka illere nakil olduklarını gördüklerini belirterek, "Bugüne kadar yaklaşık 38 bin 461 öğrenci başka illere yerleştirildi ve orada eğitimlerine başladı" dedi.

Van Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde basın toplantısı düzenleyen Bakan Dinçer, Van ve Erciş`te ikili öğretime başlama konusunda yeterli derecede dersliğin olduğunu belirterek, kendi evlerinde kalamayacak öğretmenlere yönelik de konteyner ve pansiyon gibi ikamet edebilecekleri yerler için çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Dinçer, bugün Van ve Erciş`te yaptıkları incelemede mevcut okulların yüzde 23`ünün kullanılamayacağını gördüklerini ifade ederek, "Erciş ve Van`da göreve başlayacak öğretmenler ile daha önce göreve başlamış öğretmenlere oryantasyon, deprem ve afet eğitimi ile sosyopsikolojik eğitim vereceğiz. Çocuklar okula başlayana kadar zamanımızı bekleyerek geçirmeyeceğiz. Öğretmenlerimizin eğitimi ve çocuklarımızın eğitiminin telafisine devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com