VAN MERKEZDE KESİN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI 29 KASIM SALI GÜNÜ BAŞLIYOR…  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş ve köylerde kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, Van merkezdeki çalışmaların 29 Kasım Salı günü başlayacağını söyledi.

Basın İlan Kurumu tarafından oluşturulan Medya Merkezi`ni ziyaret eden Vali Karaloğlu, deprem sonrası yapılan çalışmalar ve planlamalarla ilgili gazetecilerle sohbet etti.  Gazetecilere “Van boşalmayacak arkadaşlar. Depremler her ne kadar bir felaket olmuş olsa da, yeni kentlerin oluşması için bir fırsattır. Bakın deprem olan bütün şehirleri şöyle bir ele alın" diyen Karaloğlu, şunları söyledi: "Hepsi depremden kısa süre sonra çok daha iyi duruma gelmiştir. Van ayağa kalkacak, göreceksiniz. Van, depremin olduğu 23 Ekim 2011`den öncekinden çok daha iyi olacaktır. Birçok bina yıkılıp, yeni yerlere kurulacak. Deprem olmamış olsa bu fırsatlar olmazdı. Ölenler geri gelmeyecek sadece. Onlar için Allah`tan rahmet diliyoruz. Ama yeni bir kentin oluşması için çok güzel çalışmaların olacağı müjdesini verebiliriz."


"ÇEVRE YOLU VE İPEK YOLU`NU BİRLEŞTİREN YENİ YOLLAR YAPILACAK"

Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Deprem sonrası master planlar hazırlanacak. Yeni ve modern bir Van’ın oluşması için hükümetin kararlı adımlar atacağını hepimiz biliyoruz. Deprem öncesi siz İpek Yolu`ndan Bostaniçi`ne direkt gidebiliyor muydunuz? Bilmeyen biri gidebilir miydi? Kesinlikle hayır. Mutlaka labirent gibi yollardan dolayı kaybolursunuz. Ama deprem sonrası çevre yolu ile İpek yolunu birleştiren farklı yollar ve bulvarlar oluşturulacak. Yeni çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle, vatandaşımız, imar konusunda tıkandığı konularda, Şehircilik ve Çevre Bakanlığına başvurabilecek. Şehrin belli yerlerinde kentleşme adına yapılacak olan yıkımlara ve alınacak olan yeni kararlara karşı çıkıldığında, orayı kamulaştırma yoluna gidilebilecek. Hızlı kamulaştırma diye bir kanun var. Devlet, vatandaşla anlaşamadığı takdirde, kamulaştırma yoluna gidiyor ve o yol yapılıyor. Vatandaş mahkemeye gidiyor, anlaşılamayan bedel yeniden belirleniyor. Fakat iş durmamış veya yavaşlamamış oluyor. Yeni ve oldukça modern bir kentin oluşması için ne gerekiyorsa yapılacak."


"AFET BÖLGESİ OLAYI TEHLİKELİ BİR KAVRAMDIR"

"Afet bölgesi"nin tehlikeli bir kavram olduğunu belirten Karaloğlu, "Bir yeri afet bölgesi ilan ettiğinizde orayı iskâna kapatmış olursunuz. Vatandaşları da devlet olarak o bölgeden çıkarmak zorunda kalırsınız. Şimdi Kocaeli depreminden sonra Değirmendere ve Gölcük`ün sahillerinde göçükler oluşmuştu. Binalar denizin içine kaçmıştı. Sadece o bölge, İhsaniye`deki Fort Otosan`a kadar afet bölgesi ilan edildi. Ford kendi gücünü kullanarak, kendi bölgesini afet bölgesi olmaktan kurtardı, çünkü fabrikasını büyütemiyordu. Oradaki bir mahalle afet bölgesi ilan edildiği için, 12 yıldır bu kararın kaldırılması için mücadele ediyor. Çünkü Afet bölgesi kararıyla birlikte, telefon hattı, elektrik hattı çekilemiyor. O bölge tamamen yaşama kapatılıyor. Van’ı  afet bölgesi ilan etme isteği çok büyük bir yanlıştır. Hiçbir belediye kendi şehrinin afet bölgesi olmasını istemez. Onun için Afet kararı çok tehlikeli bir karardır. İnsanlar bu ifadeyi bilmeden kullanıyor. Vatandaşları bu konuda bilgilendirmek gerekir. Bu kararla birlikte sadece belediyenin payları artıyor. Fakat hiçbir belediye böyle bir kararın alınmasını istemez. Çünkü o bölgeye bir çivi çakamazsınız" dedi.


"KESİN HASAR TESPİTİ BAŞLIYOR"

Kesin hasar tespitinin şu anda Erciş merkez ile köylerde ve Van’a bağlı birçok köyde devam ettiğini, merkez köyler ile Erciş`teki mahalleler ve köylerin bitmek üzere olduğunu anlatan Karaloğlu, "Bir aydır Van’da çalışan bir ekip vardı. Onları rotasyon ile değiştiriyoruz. 110 kişilik yeni ekip ise 28 Kasım Pazartesi günü Van’a geliyor. Van merkezde kesin hasar tespitleri 29 Kasım Salı günü başlıyor. İşyerlerinin yoğun olduğu merkez mahallelerde başlayarak, hasar tespitleri sürecek. Mahalle muhtarları ile toplantılar yapılacak. Bunların duyurularını da internet siteleri, gazeteler, cami hoparlörlerinden halka duyuracağız. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz, sitelerde bekçiler, evlerde ise birer kişi kalsın ki, tespit komisyonu geldiğinde boş dönmesin. Kesin hasar tespiti yapıldıktan sonra, vatandaşa kesin karar verilecek. Eğer, orta hasarlı karar verilen şahıs, `benim evim hafif hasarlı` diye itiraz ediyorsa mahkemeye gidebilecek. Veya tam tersi bir itiraz da söz konusu olabilecek. Bu arada kurumlarımızda çalışanlar için konteynırlar ayarlanacak. Şu an çadırda hizmet veren basın mensupları için de ilk etapta iki konteynır ayarlayacağız. Sonraki zaman diliminde konteynır sayısını artırabiliriz" diye konuştu.

Sohbet sırasında gazetecilere baklava ikram eden ve hatıra fotoğrafı çektiren Karaloğlu, Medya Merkezi`ne ihtiyaçların karşılanması için 2 konteynır sözü verdi.

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com