VAN`DAKİ BİN 708 TOKİ KONUTU ARALIK SONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, depremden önce Van`da yapımı yüzde 90 seviyelerinde olan TOKİ`nin bin 708 dairelik 3 projesine hızlandırılarak Aralık ayı sonuna kadar teslim edileceğini belirterek, bu konutların teslimiyle yaklaşık 10 bin kişinin barınma sorunu çözülmüş olacağını bildirdi.

Vali Karaloğlu, Memur-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar, Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ile TOKİ ve Memur-Sen Van Şubesi işbirliğiyle Korubaş Köyü mevkiinde yapılan konutlarda incelemelerde bulundu. Konutlarda iki blokun anahtar teslimin yapıldığı konutları ve 16 derslikli ilköğretim okulunu gezen Vali Karaloğlu, yüklenici firma yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karaloğlu, incelemesi sırasında eksik gördüğü bazı işlerin giderilmesi konusunda firma yetkililerini uyardı. 

 

İncelemesi sırasında açıklamada bulunan Vali Karaloğlu, TOKİ`nin Memur-Sen üyeleri yaptığı projenin bin 58 konut, cami, alışveriş merkezi ile 16 derslikli ilköğretim okulundan oluştuğunu anımsatarak, depremden önce yüzde 90`lar seviyesinde olan projenin TOKİ`nin çalışmalarıyla hızlandırıldığını söyledi. 

Karaloğlu, konutlardan iki blokun anahtar tesliminin bugün yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

``TOKİ`nin kentte yaptığı konutlarda bir sorun yok. Sağlam olan bun bin 58 konutun hak sahiplerninin yüzde 80`i öğretmen. Kentte zaten öğretmenin barınmasıyla ilgili bir sorunumuz vardı. Bu konutlar adeta ilaç gibi geldi. Bugünden itibaren blok blok hak sahiplerine teslim edilecek. Hak sahipleri 20 gün içinde bu konutlara yerleşmiş olacaklar. Bu bin 58 projenin yanında TOKİ`nin Erciş yolunda 426 ve Bostaniçi Beldesi`nde ise 224 olmak üzere 650 konut daha vardı. Depremden önce bunlarda yüzde 90 seviyelerindeydi. Bu projeler de hızlandırıldı. Bu projelerin tamamı Aralık ayının sonuna kadar bitirilerek, konutlar hak sahiplerine teslim edilecek. Böylece bin 708 daire hak sahiplerine teslim edilmiş olacak. Bin 708 daire demek Van`da 10 bin insanın barınma sorun giderilmesi demektir. Özellikle öğretmenlerin ve üniversite öğretim üyelerinin barınma sorunu yönelik olarak bu TOKİ projelerinin bitmesi güzel oldu. Buradaki projeyle Bostaniçi Beldesi`ndeki konutları yol sorunu vardı.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`ın talimatıyla Karayolları Van Bölge Müdürlüğü`ne talimatıyla buradaki yol sorunu da çözülüyor.``

 

Milli Eğitim Müdürlüğü`ne teslimi yapılan 16 derslikli okulu da gezen Vali Karaloğlu, il merkezinde ağır hasar gören bir Anadolu Lisesi ile bir ilköğretim okulu öğrencilerinin taşıma usülüyle bu okulda ikili öğrenim göreceklerini kaydetti. Karaloğlu, laboratuvar ve diğer fazla odaların bu yıl için sınıflara çevrilmesiyle okuldaki derslik sayısının 24`e kadar çıkabileceğini vurguladı. 

 

Konutları gezen Vali Karaloğlu, terör örgütü PKK`nın geçen yıl silahlı saldırı sonucu öldürdüğü Hakkari Hacı Sait Cami İmamı Aziz Tan`ın dairesinin anahtarını Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas`a teslim etti. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com