VAN`I YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ  

 
Depremin sarstığı Van`da incelemelerde bulunan Maliye bakanı Mehmet Şimşek, deprem sonrası yapılan hizmetlerle ilgili bilgi verdi.

Depremin sarstığı Van`da incelemelerde bulunan Maliye bakanı Mehmet Şimşek, deprem sonrası yapılan hizmetlerle ilgili bilgi verdi. Van`ın yaralarını sarıp kentti yeniden ayağı kaldıracaklarını söyleyen Bakan Şimşek, arama kurtarma çalışmalarından sonra bölgeye kesin hasar tespit çalışmaları için 450 mimar ve mühendis gönderildiğini, şu ana kadar 71 bin çadır, 96 bin battaniye, 8 bin elektrikli ısıtıcı dağıtıldığını belirtti. Bakan şimşek, "Van ve Erciş`te 14 çadırkent hizmet vermeye devam ediyor. 19 bin 773 konteynır siparişi verilmiş olup, bunların toplam maliyeti yaklaşık 220 milyon liradır. Bugün de 50 milyon TL`lik kaynağı aktardık" dedi.

Van`da dün incelemelerde bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, deprem sonrası yapılan çalışmalar ve hizmetlerle ilgili son durumu, rakamlarla sosyal paylaşım sitesi Twitter`den duyurdu. Bakan Şimşek, arama- kurtarma çalışmalarından sonra bölgeye kesin hasar tespit çalışmaları için 450 mimar ve mühendis gönderildiğini ve bunların aralıksız çalıştığını söyledi. Bugüne kadar 71 bin çadır, 96 bin battaniye, 59 bin gıda paketi, 8 bin elektrikli ısıtıcı, bin 700 katalitik soba ve 500 kamyon muhtelif malzeme dağıtıldığını söyleyen Bakan Şimşek, bu rakamların Van merkez ve köylerini kapsadığını Erciş`e de benzer miktarlarda dağıtım desteği sağlandığını kaydetti.`KONTEYNIR İÇİN 50 MİLYON AKTARDIK`

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erciş`te 5 ve Van`da 2`sinin yapımı süren toplam 14 çadır kentin hizmet verdiğini de ifade ederek şöyle dedi:

"Şu anda sosyal donatılarla her türlü günlük yaşam ihtiyacının karşılandığı çadırkentlerde 17 bin kişi yaşıyor. 19 bin 773 konteyner siparişi verilmiş olup, bunların toplam maliyeti yaklaşık 220 milyon liradır. Bugün 50 milyon TL`lik kaynağı aktardık. Konteyner deyip geçmeyin. 2`şer odası, mutfağı, banyosu, elektriği ve suyu olan, afet bölgesi şartlarında son derece makul yaşam alanlarıdır konteynerler. 5 bin 273 konteynerin teslimi bu ay yapılacak olup, 14 bin 500 tanesinin ise Aralık ayında teslimini öngörüyoruz. Başbakanımızın ifade ettiği gibi kalıcı konutların 8 ay içerisinde bitirilip teslim edilmesini öngörüyoruz. Malumunuz deprem bölgesi çok soğuk, bu nedenle 110 bin ton kömür dağıtılmış olup, günde 170 bin kap sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır."`46 OKUL KULLANILAMAZ DURUMDA`

Eğitime öncelik verdiklerini, hayatın normale dönmesi için çalışmaları başlattıklarını, 46 okulun kullanılamaz durumda olduğunu, bunun da 53 bin öğrenciyi etkilediğini söyleyen Bakan Şimşek şöyle devam etti:

"Eğitimin aksamaması için 800 yeni öğretmen acil bir şekilde atandı. Ayrıca çadır kentlerde okul öncesi eğitim hizmeti de verilmektedir. Çadır kentlerde kalan vatandaşlarımıza yemek, sosyal mekanlar, okul öncesi eğitim, sağlık, din ve psikolojik destek hizmeti verilmektedir. Araştırma Hastanesi`nin depremden önce hizmete girmesi ve etkilenmemesi sevindirici. Mobil sağlık hizmeti verilmektedir. Üniversite hastanesinin tefrişi gibi konularda çalışmalarımızı yürütüyoruz."`VAN`I YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ`

Bakan Şimşek, bölgede 3 bin 200 hayvan çadırı kurulacağını, Et Balık Kurumunun köylülerin ürettiği eti yerelde satın alacağını da belirterek şu bilgileri verdi:

"Telef olan hayvanların yerine yenisi verilecek ve köylülerimizin hayvanlarıyla ilgili her türlü mağduriyet giderilecek. Üniversitemizi ziyaret edip Rektörden bilgi aldım. En önemli sorun barınma ve ek derslik problemi. Onu da yakın bir zamanda hallediyoruz.

Esnafımızı ihmal etmiyoruz. Her esnafa 30 bin lira, zarar görenlere ise 100 bin lira faizsiz ve 1 yıl ödemesiz kredi veriyoruz. Mücbir sebep hali ile beyanname ile bildirimlerin verilme ve ödeme sürelerini erteledik. Kısa çalışma ödeneği ile istihdamın korunmasına yardımcı oluyoruz. Talep daralması nedeniyle işsiz kalacakları çalıştırmaya devam etmesi koşuluyla işverene destek veriyoruz. Dostlarım, hemşehrilerimizin acısını iliklerimizde hissediyoruz. Onların sıkıntısı bizim sıkıntımızdır, kalbimiz onlarla birlikte çarpıyor. Burada ajitasyon yapmak derdinde değilim ama, gerçekten devletimizin bütün imkanlarını seferber ederek bu felaketi yenmeye çalışıyoruz. İnşallah yaraları saracağız ve Van`ımızı yeniden ayağa kaldıracağız."

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com