DEPREMİN YIKTIĞI VAN`I AYAĞA KALDIRACAK TEDBİRLER GELİYOR  

 
Türkiye, Van`ın yaralarını sarmak için seferber oldu. Kalıcı konutlar ağustosa kadar bitirilecek. Vergi ve prim borçları ertelenen esnafa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Aynı imkânlar çiftçilere de sağlanacak. En önemli projeyi ise Başbakan açıkladı. "Van büyükşehir, Erciş modern ilçe olacak." diyen Erdoğan, memurlara da çağrı yaptı: "Van`ı terk etmek yok."

Van, üst üste meydana gelen iki ayrı depremle yıkıldı. Binlerce insan halen çadırlarda yaşıyor. Çareyi `göç`te arayanlar da var. Ancak Van`ı ayağa kaldıracak, şehri Doğu`nun cazibe merkezi haline getirecek önemli tedbirler alındı. Yatırımların artırılmasından depremzedelerin istihdamına kadar pek çok alanda tarihî adımlar atılıyor. Çalışanların sıkıntı yaşamaması için işverenlerin sigorta primleri ve vergi borçları ertelendi. 5 bin Vanlı istihdam edilecek. Ölenlerin yakınlarına ve malul duruma düşenlere maaş bağlanacak. Esnaf ve çiftçinin kredi ödemeleri faizsiz olarak 1 yıl ertelendi. Esnafa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Bu imkândan tarım ve hayvancılık yapanlar da yararlanacak. Van için en önemli projeyi ise dün Başbakan Erdoğan açıkladı. 5,6`lık depremin ardından ikinci kez bölgeye giden Başbakan, Van`ın 2014`ten itibaren büyükşehir statüsüne geçeceğini söyledi. Böylece bölgedeki durumun çok daha farklı olacağının altını çizdi. Erciş`in de modern bir şehir yapılacağını vurgulayan Erdoğan, "Erciş, İstanbul`un Kadıköy`ü, Bakırköy`ü, Pendik`i nasılsa öyle olacak. İl yapmak burayı kalkındırmaz. Hakkâri`yi zamanında il yaptık. Buradan daha mı iyi?" diye sordu. Başbakan, Van`ın afet bölgesi ilan edilmesini isteyenleri de uyardı: "O zaman bir tane bile yeni bina yapılamaz. Hasarlı binalara çivi bile çakılamaz. İmar ve iskan durur."


VAN`I BÜYÜKŞEHİR YAPACAĞIZ ERCİŞ MODERN BİR İLÇE OLACAK
Başbakan Tayyip Erdoğan, depremin ardından ikinci kez Van`a gitti. Havaalanına indikten sonra helikopterle Erciş`e geçti. Çadırkentte vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, bazı çadırlara konuk oldu. Erdoğan, girdiği ilk çadırda 4 yaşındaki Mesut Turalı isimli çocuğu sevdi. Küçük Mesut`a 100 lira harçlık veren Erdoğan, Mesut`un "Seni seviyorum Başbakan`ım." demesi üzerine tebessüm etti. Erdoğan, 86 yaşındaki İbrahim Akan`ın bulunduğu çadıra giderek bir süre sohbet etti.
Başbakan, ardından Erciş Hükümet Meydanı`nda halka hitap etti. Konuşmasında, konteynerlerin gelmeye başladığı müjdesini verdi. Kısa sürede aileleri koyteynerlere yerleştirmeye başlayacaklarını anlattı. Muhalefetin `Erciş il olsun` teklifine de tepki gösteren Erdoğan, isim vermeden CHP liderine yüklendi: "Ben yapabileceklerimi söylüyorum, palavracı genel başkan değilim, palavracı başbakan değilim. Hakkâri`de başka, Ankara`da başka konuşmuyorum. Biz Van`ı büyükşehir yapacağız. Erciş de İstanbul`un Kadıköy`ü, Bakırköy`ü, Pendik`i nasılsa öyle olacak. Van büyükşehir olduktan sonra modern bir şehir olacak Erciş."
Van`ın afet bölgesi ilan edilmesini isteyenlere de cevap veren Erdoğan, "Van`ı afet bölgesi ilan edersek, bir tane bile yeni bina yapılamaz. Hiçbir binaya, hasarlı binaya çivi bile çakılamaz. Kocaeli`ni afet bölgesi ilan etmişlerdi. Şimdi onlar `afet bölgesinden çıkarın` diye talepte bulunuyorlar." diye konuştu. Afet bölgesi ilan edilmeden de bölgeye her türlü yardımın hızlı bir şekilde aktığını vurguladı. Ardından yanındaki bakanları işaret ederek, "Buraya yaklaşık 10 bakanımla birlikte geldim. Propaganda yapanlar, istismar edenler, açık söylüyorum, BDP`dir, terör örgütüdür. Erciş il olsun diyen, il yapılsın diyen CHP`dir." ifadelerini kullandı.


KALICI KONUTLAR AĞUSTOSTA
Başbakan Erdoğan, kalıcı konutlarla ilgili de Ercişlilere tarih verdi: "1-2 ay sarkabilir ama ağustos ayında kalıcı konutları bitireceğiz. Evi yıkılmış olanlar, ağır hasarlı olanlar, buralara yerleştirilecek." Erdoğan, TOKİ`nin ihtiyaçtan fazla konut yapacağını, evi hafif hasarlı veya hasarsız olanlardan isteyenlerin de bu evleri alabileceğini kaydetti: "Sizin evlerinize bir değer biçeceğiz. Bu biçtiğimiz değeri peşinat olarak kabul edeceğiz. 20 yıl vadeli evleri isteyenlere vereceğiz."
Başbakan, isteyenlerin başka şehirlerdeki kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirilebileceğini, çocukların burada okullarına devam edeceğini, kışı burada geçirebileceklerini de dile getirdi. Otel sahiplerinin de depremzede aileleri barındırmak için teklifte bulunduklarını, isteyen ailelerin bu otellere de yerleştirileceğini kaydetti.


MEMURLARA: VAN`I TERK ETMEK YOK
Başbakan Erdoğan, tayin isteyen memurlar ile başka üniversitelere geçmek isteyen akademisyenlere de tepki gösterdi: "Bu kederli günlerde Yüzüncü Yıl Üniversitesi`nden ayrılıp başka devlet üniversitesine gitmek isteyen profesör, doçentlere izin vermeyeceğiz. Benim vatandaşım buradayken, akademisyenlerin burayı bırakıp gitmesi olmaz. Memurlardan da Van`ı terk etmek, tayin olmak isteyenlere de müsaade etmeyeceğiz."


ESNAFA KREDİ DESTEĞİ
Erdoğan, esnafa 100 bin liraya kadar faizsiz, 6 ay geri ödemesiz, 2 yıl vadeli kredi verileceğini, vergi ve SSK prim borçlarının ertelendiğini, hayvancılık ve tarıma yönelik faizsiz kredi çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini açıkladı. Ercişlilere çağrıda bulunan Erdoğan, "Elimizden gelen bütün imkânları seferber edeceğiz. El ele, omuz omuza vererek bugünleri atlatacağız." şeklinde konuştu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com