BAKAN ERGÜN, DEPREMZEDE SANAYİ VE ESNAFI DİNLEDİ  

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Van`da depremin ardından ekonomik hayatın canlanması gerektiğini belirtti.

Van`da 23 Ekimde meydana gelen depremin ardından çeşitli incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün’ü Ferit Melen Havaalanı’nda Van Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekilleri Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (Vatso) Mirza Nadiroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fuat Şişmem, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan karşıladı. Bakan Ergün, beraberindeki bakanlık bürokratlarıyla birlikte Van Ticaret ve Sanayi Odası`nda (VATSO) kentteki esnaf ve sivil toplum örgütü temsilcileri değerlendirme toplantısı yaptı.
-“FAY HATTI OLAN BÖLGELERDE 30-35 YILDA BİR DEPREM OLUR”
Depremin ardından yaşanan sorunlarla ilgili VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu ve diğer yetkililerden bilgi alan Bakan Ergün, depremin doğal bir olay olduğunu anımsatarak, Türkiye`nin fay hattı üzerinde bir ülke olduğunu söyledi. Ergün, 30 ya da 35 yılda bir fay hattı olan bölgelerde depremlerin oluşacağını bildirerek, şunları kaydetti:
"35 yıl önce de Van`da yine deprem oldu, o tarihten 35 yıl önce de olmuştu. Kocaeli`de de 30, 35 yılda bir oluyor, yeryüzünün kuruluşu böyle. Bizim yer yüzünün şeklini, kuruluşunu değiştirme şansımız olmadığına göre kendi duruşumuzu, planlarımızı, yapı tarzımızı değiştirmek icap ediyor. Şimdiye kadar yapmadığımız eksik bıraktığımız konu ülke olarak, millet olarak budur."

-“TÜRKİYE DEPREMDEN SONRA BİR BÜTÜN OLDU”
Depremde 600`den fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Bakan Ergün, depremde 2 binden fazla kişinin yaralandığını ve bir çok binanın hasar gördüğünü ifade etti. Türkiye`nin depremden sonra bir bütün olduğunu ve yaraların sarılması için herkesin seferber olduğunu anlatan Ergün, şöyle konuştu:

"Bu yaraları hızlıca sarıyoruz. Van için, Türkiye için, deprem bölgelerindeki yerleşim yerlerinin yeniden ele alınması için, bundan sonra da deprem olduğunda en azından bu tür felaketlerin yaşanmaması için bizim yapmamız gereken şeyleri yapmak, (bu depremi) bunun için bir milat saymak gerekiyor. Kayıplarımız oldu ama insanlar yaşamaya devam edecek. Kocaeli depreminde 20 bin kişi hayatını kaybetti. Çok göç oldu, şehrin önemli bir nüfusu köyüne, memleketine geri gitti. Önce bir umutsuzluk havası çıktı, ilk zamanlar, `yok artık biz iflah olmayız, bu memleket bir daha ayağı kalkmaz` gibi düşünceler oluştu. Ama bir müddet sonra yeniden toparlandık. Şimdi eskisine göre daha iyi binalar, iyi yerleşim yerleri yapıldı. Yaralar hızlı bir şekilde sarılmaya başladı. Hayat eskisinden daha iyi, daha dinamik bir şekilde sürüyor ve sürmeye devam ediyor. Van`da da bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. İlk zamanların şokunu herkes üzerinden atıyor. Yerleşim yerleri hem de diğer çalışmalar süratli bir şekilde yapılıyor. Çok muazzam gelişmelerin başlangıcı olacak. Yeni yerleşim yerlerinin olması, daha planlı bir şehir, daha bilinçli bir hayat, bütün bunların zemini olacak."-“EKONOMİK HAYATIN CANLANMASI LAZIM”
"Ekonomik hayatın canlanması ve daha sağlıklı şekilde gitmesi lazım" diyen Ergün, ekonomik hayatın canlanması için yapılacak çalışmaların, hep birlikte nasıl yapılacağını görüşmek üzere kentte bulunduklarını dile getirdi.

Ergün, bakanlığının rolünün `acil yardım bakanlığı` olmadığına değinerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Depremin ardından `var olan durumu nasıl tedavi ederiz ve daha sağlıklı bir şekilde nasıl yapabiliriz?` konusunu görüşmek ve bunu beraber gerçekleştirmek için arkadaşlarımızla beraber bugün Van`a geldik. Daha önce edindiğimiz bilgiler var. Ama sizin düşünceleriniz de bizim için önemli. Bunu değerlendirip en kısa zamanda yeni tedbirler alacağız. Bir şehrin sanayicisi, esnafı oranın bel kemiğidir. Orayı canlı tutun onlardır. Bunun için sizlerin görüşleri bizim için önemli."

Fotoğraf netleştiğinde hem bankaların hem de diğer kuruluşların alınması gereken ilave tedbirleri alacağına dikkati çeken Ergün, fotoğrafın netleşmesi durumunda KOSGEP`le ilgili kredilerin çeşitlendirilmesi ya da esneklik mekanizmasının getirilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.ÇADIR TİYATROSU KURULDU
Ergün`ün konuşmasının ardından eşi Güler Ergün ve bölge milletvekilleri ile Et Balık Kurumu bahçesinde oluşturulan çadırkenti de  ziyaret etti. Çadır kenti dolaşan Bakan Ergün bir sürprizle karşılaştı. Depremin ilk gününden beri çadırkentte yaşayan 8 ilköğretim okulu öğrencisi tarafından oluşturulan "Çadır Tiyatrosu" grubu, hazırladıkları 4 perdelik Oyun un ilk perdesinin taslağını Ergün`e okuttular. "Depremzede" adlı Oyun un ilk perdesinin taslağını okuyan Ergün, minik öğrencilerin çalışmalarının devam etmesini ve iyi tiyatrocular çıkmasını umut ettiğini söyledi. Bu arada Zeynal Tasal isimli bir çocuk deprem sırasında top oynadığını ve gol attığı sırada depremin meydana geldiğini belirterek golünün sayılmamasına uzüldüğünü anlatınca Bakan Ergün kahkahaya boğuldu.Daha sonra Küçük Sanayi Sitesinde incelemelerde bulunan Bakan Ergün ve beraberindekiler, karayolu ile Erciş ilçesine hareket etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com