CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN DEPREMZEDELERE MORAL  

 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Van’da depremzedeleri ziyaret ederek moral verdi.

Ankara`dan özel uçak ANA ile sabah erken saatlerde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile birlikte Van`a gelen Cumhurbaşkanı Gül, Ferit Melen Havaalanı’nda Van Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekilleri Gülşen Orhan, Mustafa Bilici, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Belediye Başkanı Bekir Kaya, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Bilici, eski Van Milletvekili İkram Dinçer, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, beraberindekilerle birlikte bayram namazını kılmak üzere Van Ulu Cami`ye geçti. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş`in kıldırdığı bayram namazının ardından vatandaşlarla bayramlaşan Cumhurbaşkanı, çıkışta yaptığı açıklamada şu mesajları verdi: `Bütün vatandaşlarımın, özellikle de Vanlı kardeşlerimin bayramı mübarek olsun. Tabii ki bu bayrama biraz buruk girdik. İşte esas bugünlerde bayramlar daha anlamlıdır. Bugünlerde herkesin birbiriyle daha çok dayanışması, birbiriyle daha çok kardeş olduğunu hissetmesi, hepimizin büyük bir millet olduğumuzu ve bu milletin parçaları ve fertleri olarak hepimizin birbirimizle kucaklaşmamız gerektiği bir gündür. Bayramın anlamı budur.` Dedi.

 

`KİMSE AÇ VE AÇIKTA BIRAKILMADI`
Ardından Kızılay`ın kurduğu İŞGEM çadır kentindeki depremzedelerle bayramlaşan Gül çocuklara bayram harçlığı da verdi. Vatandaşların isteklerini kırmayarak sık sık onlarla hatıra fotoğrafı çektiren Gül, depremzedelerle birlikte yemek çadırında sabah kahvaltısı yaptı. Vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasından memnun olan Gül, `Gördüğünüz gibi kimse aç ve açıkta bırakılmadı. Çok şükür ki herkesin küçük de olsa bu şekilde yuvası evi diyelim var. Ama bunlar da geçici. Çok kısa süre sonra içinde banyosu olan tuvaleti olan küçük evler gelecek. Her şey kademe kademe olacak. Milletimiz büyük bir cömertlik gösterdi. Büyük yardım kampanyaları yapıldı. Gayet planlı programlı bir şekilde her şeyin üstesinden gelinecektir` dedi.
 
KÖYDE 3 KATLI OKUL OLMAZ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, depremde okulu ile birlikte 259 evin yıkıldığı Gedikbulak Köyü`nde de incelemelerde bulundu. Halkın düğün nedeniyle dışarıda olmasından dolayı sadece 7 kişinin yaşamını yitirdiği köy sakinlerine geçmiş olsun dileklerini ileten Gül, 350 öğrencisi olan Gedikbulak İlköğretim Okulu enkazını inceledi. Arazi sorunu olmayan köyde 3 katlı okul binası olmaması gerektiğini söyleyen Gül, `Bunların ders olması lazım` dedi.
Van`daki incelemelerinin ardından Erciş`e geçen Gül, Yeni Şehir çadır kentini ziyaret  etti. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı  ve Kızılay çalışanları tarafından karşılanan Gül, depremzedelere, `Bir süre sonra sizleri yeni yapılacak evlere alacağız`` müjdesi verdi. Öğle yemeğini depremzedelerle birlikte çadır yemekhanede yiyen Gül, daha sonra Ankara`ya döndü.

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com