VAN VALİLİĞİ’NİN TANITIM ATAĞI SÜRÜYOR  

 
Türkiye`nin yurtdışında yapılmış en büyük Türk festivali olarak gösterilen "3. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali", ABD`nin Los Angeles kentinde başladı. 4 gün sürecek festivale Türkiye’den 4 il katılıyor. Festivalin ilk gününde Van standına ilgi büyüktü.

Van Valiliği’nin Vanlı turizmcilerle birlikte  başlatmış olduğu yurtiçi ve yurtdışı tanıtım atağı devam ediyor. Merkezi ABD’nin Californiya Eyaleti’ne bağlı Los Angeles kentinde bulunan Pasifika Enstitüsü’nün düzenlediği "3. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali"ne Van Valiliği’nin öncülüğünde turizmciler ve işadamları katılıyor.  Festival akşamı Türk Hava Yolları’na (THY) ait  tarifeli uçakla 13,5 saat yorucu bir yolculuğun ardından Los Angeles’e gelen Van tanıtım ekibi sabahın erken saatlerinde festival alanına giderek son hazırlıklarını yaptı. Los Angeles kentindeki Orange County Fuar alanında 50.000 m2’lik alana kurulan festival alanında  Akdamar Kilisesi,  Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Mardin Taş Evi, Aspendos Antik Tiyatrosu, Şehzadebaşı Camii, Üsküdar 3.Ahmet Çeşmesi gibi tarihi eserler kopyalarının yanı sıra 2 adet İstanbul kahvehanesi ile 101 adet Kapalıçarşı dükkanları bulunuyor.  

KÜRTÇE-TÜRKÇE TÜRKÜLERLE  ABD’LİLER HALAY ÇEKTİ

Van’ın yer aldığı standa gelen ziyaretçiler folklor ekibi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İngiliz Dili Edebiyatı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Metin Barlık, yerel sanatçılar Yusuf Sahik ve Erdal Erdede’nin çalıp söyledikleri Türkçe-Kürtçe türkülere Amerikalı öğrenciler ve davetlilerle birlikte bol bol halay çekti.  Bak Hele Bak lakaplı Yusuf Konak standa gelen ziyaretçi ve öğrencilere bilmeceler sorarak bol bol ödül dağıttı. Van’ın markası olan Van Kedisi’ni ise ABD’li öğrenciler ve ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Akşam saat;21:00’a kadar açık kalan festivalin 3. günü Van kahvaltısı verilecek. Bak Hele Bak Yusuf Konak’ın Van’dan getirttiği kahvaltı ürünlerinden oluşan menü  Los Angeles kentinde yerel yöneticilik yapan ABD’liler ve burada yaşayan turizmcilere ikramda bulunulacak.  Kahvaltıya ayrıca Türkiye’den gelen  milletvekilleri, belediye başkanları ve ulusal gazetelerin köşe yazarları ve genel yayın yönetmenleri de davet edildi.  Festival 4 gün sürecek.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com