18. VAN ASYA İPEKYOLU TİCARET VE SANAYİ TEDARİKÇİLERİ FUARI AÇILDI  

 
Bazı gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van`a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Van Asya Fuarcılık ve Organizasyon Limitet Şirketi tarafından Van Valiliği, Belediye Başkanlığı ile Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının desteğiyle düzenlenen `18. Van Asya İpekyolu Ticaret ve Sanayi Tedarikçileri Fuarı`nın açılışına katıldı.

"BU YIL 30 MİLYON YABANCI TURİST AĞIRLAYACAĞIZ"

Açılışta bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Van ve bölgenin turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi. Van`ın turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu da dile getiren Günay,

"Bundan 20-25 yıl önce Türkiye turizmine baktığımızda 1 milyon insanı 3 milyon yapmanın derdindeydik ama Allah bize bu günleri gösterdi. Bu yıl 30 milyon yabancı turist ağırlayacağız.

Türkiye`de dünyanın ve Avrupa`nın her tarafından turist ağırlayacağız. Önümüzde İtalya, Fransa ve İspanya var. İngiltere ile neredeyse başa baş gidiyoruz. Dünyada Amerika ve Çin var. Amerika ve Çin birer kıtadır. Önümüzde 3-4 ülke var. Türkiye buraya geldi. Antalya tek başına Mısır kadar ziyaretçi alıyor. Antalya ve Muğla Yunanistan kadar ziyaretçi alıyor.

Türkiye turist ağırlamaya başladığı dönemlerde yanı başımızda bulunan Yunanistan, bizim 5 katımız turist ağırlıyordu ve o zaman, `Yunanistan kadar ziyaretçi ağırlayabilseydik` diyorduk ama şimdi Yunanistan`ın 2 katını geçtik. Türkiye`deki 2 şehir Yunanistan kadar ziyaretçi ağırlıyor ve şimdi biz diyoruz ki Türkiye`nin bu potansiyelini Anadolu şehirlerine taşımaya çalışalım" dedi.

VAN TÜRKİYE’NİN DOĞUSUNDAKİ KAPIDIR
18. Van Asya İpekyolu Ticaret ve Sanayi Tedarikçileri Fuarının açışında bir konuşma yapan Van Valisi Münir Karaloğlu, Van’ın sahip olduğu kültürel değerler, coğrafi güzellikler,  Türkiye’nin doğusundaki büyük pazarlara kapı olması  ve 2011  yılı içerisinde açılan Kapıköy sınır kapısının bu kentin önemli avantajlarından olduğunu söyledi.
Vali Karaloğlu “Biz bu avantajı kullanarak, kentimizi sanayide, turizmde ticarette, tarımda ve hayvancılıkta bir merkez haline getirip, vatandaşımızın refahını arttırmak istiyoruz. Bu yolda gece gündüz çalışıyoruz. Bu yolda en önemli enstrümanlarımızdan bir tanesinin de bu fuarlardır. 18 yıldır ısrarla VATSO’nun  her koşulda düzenlemiş olduğu  Van Asya İpekyolu Ticaret ve Sanayi  fuarı bunun en güzel örneklerindendir.” Dedi
Kültür ve turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın fuarın açılışına katılmasından kent olarak memnun olduklarını söyleyen Karaloğlu “Geçen sene sayın bakanımızın talimatı ile  ilkini yapmış olduğumuz ve yine fuarın  açılışına katılmış olduğunuz. Turizm fuarının bu sene 2.sinin yapılıyor olması ve gelecek sene ve sonraki senelerde de Van da yapılması talimatını vermiş olmanız bizi mutlu etmiştir.”  dedi.

Karaloğlu; “İpekyolu asırlardır Anadolu’dan doğuya batıya tüccarların sadece malın değil, medeniyetin ve kültüründe taşındığı önemli bir yoldur. Bu yolun kesişme noktası Anadolu’dur.  İpekyolunun Anadolu’da en önemli noktalarından birisi de Van’dır.” diyerek
Kapıköy sınır kapısının açılması ile İranlı turistlerin Van’a daha yoğun bir şekilde geldiğini dolayısıyla Van halkının ve esnafının bundan mutlu olduğunu belirtti.


Van’da Turizmin geliştirilmesi ve Turistik eserlerin korunması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaloğlu  “Van denizi havzasının yeni bir destinasyon olarak öne çıkartıldı. Yine Kültür bakanlığının vermiş olduğu destekle  çok önemli tarihi yapılar onarıldı, Van Kalesinin geçen yılki onarım kısmı tamamlandı. Vakıflar genel müdürlüğünün katkılarıyla Hüsrevpaşa külliyesi, medresesi, imarethanesi ve saray kapısının onarımları tamamlandı. Kaya çelebi camiinin onarımı da tamamlandı, kurban bayramında açılacak inşallah. Hoşap Kalesininin geçen yılki onarım kısımları tamamlandı. Kazı çalışmaları devam ediyor. Hoşaptaki Hasanbey medresesi vakıflar genel müdürlüğünün bölge müdürlüğü aracılığıyla yapılıyor. Van havzasındaki en önemli gelişme olarak turizmcileri bir çatı altında topladık. Vangölü Turizm Birliğini oluşturduk. Şunu istiyoruz ki sektördeki insanımızın işine sahip çıksın  gelen hizmetten çok buraya nasıl daha çok turisti Van’a getirebiliriz diye daha çok çaba sarf etmesini istiyoruz ” dedi.

Van’ın bir fuar ve kongre merkezine ihtiyacı olduğunu, bu konuda desteklerini beklediklerini söyleyen Karaloğlu “Van Dünya’nın en önemli inanç turizm merkezlerinden biri olacaktır” şeklinde konuştu.

Van-Erciş karayolu üzerinde bulunan Altaylı Spor Tesislerinde 6 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 16 bin metrekare alan üzerinde kurulan fuara, 8`i yurt dışından toplam 108 firma katılıyor. Fuar, 9 Ekim tarihine kadar gezilebilir.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com