VALİ KARALOĞLU, ‘AHİLİK’ HAFTASI KUTLALAMALARINA KATILDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, `Ahilik Haftası` haftası kutlamalarına katıldı.

`Ahilik Haftası` nedeniyle Van Valiliği önünde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Törenin açılışında bir konuşma yapan Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Alpaslan, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir boyut oluşturan ahiliğin; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olduğunu söyledi. Alpaslan, "Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık, başka üç şeyi de hep kapalı olmalıdır. Açık olan üç şey, ahinin eli açık olacak, kapısı açık olacak ve sofrası açık olacak. Bunun dışında ahi olan kişinin gözü kapalı olacak, beli bağlı olacak ve dili bağlı olacak. Bilindiği gibi toplumumuzda en büyük sermayenin ve kazancın dürüstlük ve itibar olduğunu unutmamalıyız" dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fuat Şimşek ise, ahilerin organizasyonlarında her bireyin bir değeri olup günümüze model alınmaya çalışılan faaliyet örgütü ve enformasyon örgütünün örneğini oluşturduğunu söyledi. Şimşek, "Faaliyet türü örgütlenmelerde emir-komuta anlayışı ön plana çıkarken, enformasyona dayalı örgütlenmelerle uzmanlık esas kabul edilir. Ahilik vizyonunu oluşturan temel bileşenlerden biriside tasarlanan gelecektir. Örgütün hedeflerini ifade eder. Bunun için örgütte her üyeye bir meslek dalının yanı sıra toplumsal değerlerle ilgili eğitim verilmesi de amaçlanmıştır. Esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik bayramını kutlar, tüm katılımcılara teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Folklor gösterisinin de yapıldığı tören, `Şal Kuşama` merasimi yapıldı. Yılın ahisi seçilen İdris Karael’e Van Valisi Münir karaloğlu ve ESOB Başkanı Faruk Alpaslan tarafından birer plaket verildi. Ayrıca 30 yıldan fazladır mesleklerini icra eden 15 esnaf ve sanatkarın plaketleri İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şimşek tarafından verildi. Tören sonrası Vali Münir karaloğlu, tarafından çeşitli esnaf     odalarının yer aldığı ‘Ahilik Çadırı’ndaki sergiyi gezdi. Lokantacılar Derneği tarafından da davetlilere ve vatandaşlara kavurmalı pilav ve Van yöresine ait çeşitli yemekler ikram edildi. Ahilik Haftası törenlerine Vali Yardımcısı Hakan Alkan, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com