ALTINSAÇ KÖYÜ İSKELEYE KAVUŞUYOR  

 
Münir Karaloğlu, Van Gölü kıyısında bulunan Altınsaç Köyü’ne yaptırılan iskele inşaatında incelemelerde bulundu.

Van Gölü kıyısında geçimlerini balıkçılıkla yapan köylülerin en büyük sorunları olan tekne barınakları ve iskeleler; Van Valiliği’nin teklifi ile Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Adana Bölge Müdürlüğü (DLH) tarafından yapılmaya başlandı. 2010 yılında ihaleleri yapılan Çitören iskelesi, Van sahil kesimi kıyı tahkimatı (1.100 metre), Çarpanarak Adası iskelesi, Erciş iskelesi tamamlanarak hizmete girerken, Akdamar İskelesi ve Altınsaç Köyü tekne barınma iskelelerinin inşaatları devam ediyor. Ayrıca hazırlanan proje ile önümüzdeki günlerde Edremit ilçesine de tekne barınağı yapılacak.

Vali Münir Karaloğlu geçimlerini balıkçılıkla sürdüren Altınsaç Köyü’ne yapılan balıkçı barınağı ve İskele inşaatında incelemelerde bulundu. Yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Karaloğlu, eksikliklerin bir an önce tamamlanmasını ve standartlara uyulmasını istedi. Köy muhtarı Faysal Akbaş, Vali Karaloğlu’nun 2 yıl önce köylerini ziyaret ederken sözünü verdiği yolun asfaltlanması ve tekne barınağının yapılmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek, Karaloğlu’na teşekkür etti. İskelenin yapılmasından sonra tekne sayısında artış olabileceğini belirten Akbaş, Vali Karaloğlu’ndan iskelenin uzunluğunun artırılmasını istedi. Karaloğlu da teknelerin artması halinde iskeleyi uzatma sözü verdi. Vali Karaloğlu, yapılan iskelenin Altınsaç Köyü’ne hayırlı olması temennisinde bulunarak, Van il sınırları içinde göl kıyısına yapılan iskele ve balıkçı barınaklarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

``Van Denizini kullanabilmemizin ön koşulu, buradaki altyapı eksikliğini gidermektir.`` diyen Vali Karaloğlu, bu kapsamda gölün belirli noktalarına son 1 yılda 5 iskelenin yapılarak hizmete sunulduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: ``Van Denizinde yapımına başlanan iskelelerin tamamlanması, deniz üstü araçların yenilenmesi ve hızlı deniz araçlarının su ile buluşması önemliydi. Bunlar olmadan Van Denizini kullanamazsınız. Yani denizle ilgili altyapıyı tamamlamadan üstyapıda bir iş yapmanız mümkün değil. Van Denizinde küçük araçların, gezinti araçlarının park edeceği, kışlayacağı bir marinamız yoktu. Bu, çok büyük bir ihtiyaçtı. Milletvekillerimizin de çok ciddi gayretleri ile Van-Edremit`te 10 milyon bütçeli bir marina yapılması, 2011 yılı bütçesine konuldu. Şu anda projesi de tamamlandı. İnşallah önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak ve bu yıl inşaatına başlanacak. Bu yıl içerisinde inşaatı bitmeyebilir ama önemli olan bunun başlamasıydı. Çalışmanın tamamlanmasıyla Van Denizi ilk marinasına kavuşmuş olacak.``

Karaloğlu, marinanın tamamlanmasıyla Van Gölü`nün, yat ve yelkenlilerle donatılmış bir göle bürüneceğine inandığını bildirerek: ``Bu kentin turizminde, deniz önemli. Van`a gelecek turistlerin, zamanlarının bir kısmını mutlaka denizde geçirmelerini sağlamamız gerekiyor. Çünkü adalarımız var, adalarda insanların ilgisini çekebilecek dini yapılar var. Onları bu yerlere ulaştırmak ve ilgilerini çekebilmek için de deniz üstü modern araçlara ve bunları bağlayabileceğimiz iskelelere, marinalara ihtiyaç var. Şimdilerde, bu ihtiyaçlarımızı gidermek için yoğun çaba sarf ediyoruz. İnşallah kısa bir süre sonra bu eksikliklerimizi tamamlamış ve Van’ımızın turizm sektörüne büyük bir katkı sunmuş olacağız” diye konuştu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com