EĞİTİM YATIRIMLARINDA SESSİZ BİR DEVRİM YAŞANIYOR  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, bölgede okul öncesi eğitime önem verdiklerini ifade ederek, ``Çocuklarımızın büyük bölümünün ana dili Kürtçe. Çocuklarımızın ana dillerini unutmadan, mutlaka eğitim dili olan Türkçemizi iyi öğrenerek birinci sınıfa başlamasını arzuluyoruz. Buna mecburuz`` dedi.

Karaloğlu, İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında Rekabet Kurumu İlköğretim Okulu`nda düzenlenen törene katıldı. Vali Karaloğlu, tören alanına gelişinde halk oyunları ekipleri ve öğrencilerin çiçek takdimi ile karşılandı. Saygı duruşu ve İstiklal marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi ile ilgili öğrenciler tarafından şiirler okunarak, konuşmalar yapıldı. 8. sınıf öğrencileri tarafından yeni okula başlayan 1. sınıf öğrencilerine ‘hoş geldiniz’ karanfili verdi.

“ÇOCUKLAR ANA DİLLERİ OLAN KÜRTÇE’Yİ UNUTMADAN TÜRKÇE’Yİ İYİ ÖĞRENMELERİ GEREKİR”
Törene katılan Vali Karaloğlu, burada yaptığı konuşmada ``Bölgede okul öncesi eğitime önem verdiklerini`` vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:``Neden önem veriyoruz? Çocuklarımızın büyük bölümünün ana dili Kürtçe. Çocuklarımızın, ana dillerini unutmadan, mutlaka eğitim dili olan Türkçemizi iyi öğrenerek birinci sınıfa başlamasını arzuluyoruz. Buna mecburuz. Çünkü çocuklarımız okula başladıktan sonra girdikleri bütün sınavlarda, Türkiye`nin diğer bölgelerindeki çocuklarla aynı soruları, aynı zamanda çözmek zorunda. Eğer dili problem olmaktan çıkarmazsak, çocuklarımız açısından dezavantaj oluşacak. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için mutlaka okul öncesi ana sınıfında dil problemini çözmeliyiz.``

“BİRÇOK SORUNUN TEMELİNDE EĞİTİMSİZLİK GELİYOR”
Vali Karaloğlu, bir çok sorunun temelinde ``eğitimsizliğin`` olduğunu belirterek, ``Eğitim sorunlarını tam olarak çözersek, bugün sorun olarak gördüğümüz bir çok konunun da çözüleceğine inanıyoruz. Ülke, devlet, millet ve il olarak eğitime önem veriyoruz. Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, genel bütçesindeki en büyük payı Milli Eğitime ayırıyor. Genç bir nüfusa sahip bir ülkeyiz. Genç nüfusumuzu iyi eğitebilirsek, bizim için avantaj olacak`` diye konuştu.

“EĞİTİM YATIRIMLARINDA SESSİZ BİR DEVRİM YAŞANIYOR”
Van`da eğitim alanında yapılanlara bakıldığında ``sessiz bir devrimin yaşandığının`` görüleceğini vurgulayan Münir Karaloğlu, ``Van`da 2002 yılında sadece 22 ilköğretim okulunun bulunduğunu, bugün o sayının 90`lara ulaştığını söylüyoruz. Derslik sayımız Van`da yüzde 100 artmış. Pansiyon sayımız yüzde 100 artmış. Anaokulu, ilköğretim, orta öğretim okulu sayımız 1027`ye ulaşmış. Bugün Van`da 325 bin öğrenci, 10 bin öğretmenle çok güçlü bir kadromuz var. Bu, bazı illerin nüfusundan da kalabalık`` dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN ELİNDE MOLOTOF, TAŞIN YERİNE KALEM OLMALI”

Vali Karaloğlu, öğretmenlerin mutlaka velilerle diyalog kurması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:``Veliler de mutlaka öğretmenle diyalog kurmalıdır. Bu diyaloğu sağlayabilirsek, bu sorunu daha çabuk çözebileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle geçen yıl öğretmenlerimiz 28 bin evi ziyaret etti. Bu yıl sayıyı daha yukarı çıkarılmalı, mutlaka her öğrenci evinde ziyaret edilmelidir. Bunu da okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz başaracaktır. Artık çocuklarımızın elinde kitap olsun, defter olsun, kalem olsun bilgisayar olsun. Kötü niyetli insanlar çocuklarımızın eline taş vermesin, sopa vermesin, molotof vermesin, silah vermesin istiyoruz. Bütün mücadelemiz, bütün gayretimiz bu yönde. Velilerin de bizlere yardımcı olacağını, çocuklarına sahip çıkacağına inanıyoruz”
 
VALİ KARALOĞLU, OKUL ÖNCESİNİ SINIFTA TEST ETTİ

Yapılan konuşmaların ardından binaya giren Vali Karaloğlu, 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerle sohbet etti. Karaloğlu, konuşmasında Van’da okul öncesi eğitimin son 2 yılda yüzde 25’den 82’ye yükseldiğini anlattı. Karaloğlu, sınıfta öğrencilere anaokula gidip gitmediğini sordu. 45 kişilik sınıfta tüm öğrencilerin geçen yıl anaokuluna gittiklerini söylemeleri üzerine ‘Yüzde 82’lik oranı test ettik” diyerek memnuniyetini dile getirdi. Öğrencilerle yakından ilgilenen Karaloğlu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak gönderilen kitapları beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte öğrencilerin sıralarına dağıttı. Öğrencilerle aynı sırada oturan ve hatıra fotoğrafı çektiren Karaloğlu, daha sonra ana sınıfındaki öğrencileri ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdikten sonra okuldan ayrıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com