VALİ KARALOĞLU, İZMİRLİ HAYIRSEVER EĞİTİMCİLERİ KABUL ETTİ  

 
Vali Münir Karaloğlu, İzmir’den Van’ın Özalp İlçesi’ndeki okullara eğitim yardımı yapmak ve doğu ile batı arasında köprü kurmak amacıyla gelen bir grup eğitimciyi kabul etti.

Özalp İlçe Kaymakamı Şener Çağlar’ın doğu ile batı arasında köprü kurmak amacıyla yaptığı çağrıya İzmir’in Buca İlçesinden olumlu cevap geldi. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, aralarında şube ve okul müdürleri ile muhtarların da bulunduğu 37 kişilik ekibi Van’a gönderdi. İzmirli eğitimciler Van’a gelmeden önce topladıkları toplam 440 koli kırtasiye ve sarf malzemeleri Özalp ilçesinde ihtiyacı olan köy okullarına dağıttı. Eğitimciler köy evlerinde vatandaşa misafir oldu, aynı sofrayı paylaştı ve okullarda öğrencilerle birlikte oldu. 3 gün ilçe merkezi ve köylerde misafir edilen eğitimciler, İzmir’e dönmeden önce Van Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti. Özalp İlçe Kaymakamı Şener Çağlar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Sinir ve beraberindeki misafirleri Vali Ali Paşa Toplantı Salonu’nda kabul eden Vali Karaloğlu, misafirlerin ellerini tek tek sıktı.


İZMİR’DEN ÖZALP’A 440 KOLİ KIRTASİYE MALZEMESİ
Kaymakam Şener Çağlar, Vali Karaloğlu’na projenin hayata nasıl geçtiğini anlattı. Yıllık iznini kullanmak için gittiği memleketi İzmir’de yakın çevresine Van ve Özalp insanı hakkında olumlu şeyler anlattığını, görevine döndüğünde ise buna bir resmiyet kazandırmak için Buca Kaymakamlığı ile irtibata geçtiğini söyledi. Doğu ile batı arasında köprü kurmak amacıyla yaptığı çağrının olumlu karşılandığını kaydeden Çağlar, aralarında milli eğitim şube müdürü, okul müdürleri ve muhtarların bulunduğu 37 kişilik ekibin İzmir’de hayırsever işadamlarının katkılarıyla toplanan 440 koli kırtasiye ve sarf malzemesi Van’a geldiğini anlattı.


“BATI VE DOĞU İNSANI BİRBİRİNİ TANIMIYOR”
Batıda ve doğuda bulunan insanların birbirlerini tanımadığını, bu geliş-gidişlerle kafalardaki ön yargıların yıkılmasına vesile olunacağını ifade eden Çağlar, şunları kaydetti: “İzmir’de konuştuğum yakın çevreme ‘Van insanımızın, Özalp insanımızın sıcaklığını ve samimiyetini bilmiyoruz, onları tanımıyoruz. İzmir’den baktığımız zaman şartlı bakıyoruz. Ben de bir İzmirliyim, nasıl baktığınızı biliyorum. Ben onlara şunu söylemiştim. ‘8 aydır Özalp’tayım ve çok huzurluyum. İzmir’deki insan ne kadar şikâyetçiyse buradaki insan da o kadar şikâyetçi. Fakat burada çok canlı bir hayat var. Herkesin hayalleri, umudu var.’ dedim. Gelen misafirlerimiz de kaldıkları süre içinde benim anlattıklarımı birebir yaşadılar. Özellikle muhtarlarımız ve okul müdürlerimiz, gördükleri manzara karşısında çok etkilendi. İnşallah bu, katlanarak devam edecek.” diye konuştu.


“MEDYADAKİ VAN İLE GÖRDÜĞÜMÜZ VAN BAMBAŞKA”
Vali Karaloğlu da İlçe Kaymakamı Şener Çağlar’a böyle bir girişimde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Karaloğlu, misafirlerine Van’a gelmeden önceki fikirleri ile gelip gördükten sonraki fikirlerini sordu. Misafirler de: “Medyada gördüğümüz Van ile bizim gördüğümüz Van bambaşka. Daha güzel, insanları daha sıcak. Biz Van’ı ve doğu insanını böyle bilmiyorduk.” diye düşüncelerini dile getirdi.

“MEDYANIN OLUMSUZ GÖRÜNTÜLERİNDEN BİZ DE RAHATSISIZ”
Vali Karaloğlu, kendisinin de medyanın olumsuz görüntülerinden rahatsızlığını dile getirerek şunları kaydetti: “Maalesef arkadaşların ‘Basında gördüğümüz, duyduğumuz Van ile gelip gördüğümüz Van aynı değil’ ifadesi çok üzücü. Yani sizin gördüğünüz güzel Van, bu haliyle basında yer almıyor. Artık sokak olayları sadece Van’da, Diyarbakır’da Hakkâri’de olmuyor. Aynı olaylar belki daha fazlasıyla İstanbul Taksim’de, İzmir’de veya başka bir ilde oluyor. Medyamız bu bölgedeki olayları daha fazla abartarak veriyor. Biz de bundan rahatsızız. Sizin getirdiğiniz yardımdan daha önemlisi İzmir’de oturan birilerinin, İzmir’de yaşayan birilerinin, İzmir’de yaşayan çocukların; Van’da yaşayan birilerini düşünüyor olması önemli. Düşünceniz bizim için çok kıymetli. Gelirken boş gelmediniz bir şeyler getirdiniz. Sizlere teşekkür ediyorum. Ama bizi esas mutlu eden insanımızın doğu-batı kaynaşmasına vesile olacak hareketlerde bulunmasıdır. Bu, bizi mutlu ediyor. Bunu çoğaltmamız lazım.” dedi. 


“BATI İNSANININ KAFASINDAKİ ÖN YARGILARI YIKMANIN YOLU, GİDİŞ-GELİŞLERDİR”
Medyanın batı insanı üzerinde bıraktığı ön yargıları yıkmanın yolunun da; doğu ile batı insanını birbirleriyle buluşturmak olduğunu ifade eden Karaloğlu: “İnsanımızın kafasında oluşan önyargıları, kötü imajı bir şekilde değiştirmeniz lazım. Bunun en kolay yolu da, insanları getirip burada yaşanılan yerleri göstermektir. Gelip görmenin ötesinde, daha etkili bir tanıtım olamaz. Onun için de sizin bu hareketiniz önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu gidiş-gelişleri çoğaltmamız lazım. Buradan insanları İzmir’e götürmek gerekir. Gelip gördükten sonra da şunu görüyorsunuz ki ’Aslında bizim Özalp’ın köylerinde yaşayan insanlarla bir farkımız yokmuş? Aynı kültürün, aynı toprağın aynı medeniyetin insanlarıyız. Bizim var gibi duran sorunlarımız aslında suni sorunlar. Gerçek sorunların olmadığını görüyorsunuz. İnşallah burada gördüklerinizi, gördüğünüz güzellikleri gittiğinizde çevrenize anlatırsınız. Burada gördüğünüz eksikler varsa onu da bize aktarın. Bu işler bu şekilde düzelecek.” şeklinde konuştu.


Sıcak bir ortamda geçen kabul sonrası Vali Karaloğlu, misafirlerine kentin tanıtımının yer aldığı çeşitli materyaller, Van lokumu ve emekli öğretmen Fevzi Leventoğlu’nun okuduğu ‘Van türküleri’ CD’sini hediye etti. Misafirler de Vali Karaloğlu’na beraberinde getirdikleri hediyeyi takdim etti. Ziyaret anısına çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından Vali Karaloğlu, misafirlerinin ellerini tek tek sıkarak onları yolcu etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com