KÖYLÜLERİN ŞEBEKELİ İÇME SUYU SEVİNCİ  

 
Köydes kaynaklarıyla şebekeli içme suyuna kavuşan Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Hasbey, Yemişlik ve Dikmetay köyü sakinleri su şenliği düzenledi.

Hasbey Köyü’ndeki programa katılan Van Valisi Münir Karaloğlu, törenin yapılacağı alanda vatandaşların tezahüratlarıyla karşılandı. Köylülerin kurban etmek istedikleri 5 adet koyun ise Vali Karaloğlu tarafından köy muhtarına her birinin fakir bir vatandaşa verilmesi koşuluyla teslim edildi.

BAŞBAKAN POSTERLİ KARŞILAMA
Adeta bir miting alanını andıran tören alanında bayan ve çocukların ellerindeki Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a atıfta bulunan döviz ve pankartlar dikkat çekti. “Sayın Başbakanım Sözüne İnandık, Suya Kavuştuk”, “Su Medeniyettir, Herkesi Birleştirir”, “Vaad ettiniz Su verdiniz” sloganları yer aldı. Tören alanına girdikten sonra uzun yıllardır su konusunda büyük sıkıntı yaşayan bayanlarla mini bir sohbet yapan Vali Karaloğlu’na bayanlar alkışlarla karşılık verdi. Bayanlar, 80 yıl önce köylerinin kurulduğunu; ancak ilk kez şebekeli içme suyuna kavuştuklarını dile getirerek Vali Münir Karaloğlu aracılığıyla Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. 

VAN’A 5 YIL İÇİNDE KÖYDES’TEN 174 MİLYON KAYNAK
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Vali Karaloğlu, hükümetin kırsal kesimin altyapısını tamamlamak üzere 2005 yılında başlattığı Köydes projesi kapsamında Van’a yapılan hizmetleri anlattı. Bu kapsamda Van’a 174 milyon TL kaynak gönderildiğini anımsatan Karaloğlu, bin 52 yerleşim biriminden 960’ının şebekeli içme suyuna kavuştuğunu kaydetti. Sadece 17 yerleşim biriminin; su kaynağının çıkmaması ve diğer teknik sorunlar sebebiyle şebekeli içme suyuna kavuşamadığını bildiren Karaloğlu, 2011 yılında yapılacak çalışmalarla 17 yerleşim birimine de su vermeyi planladıklarını kaydetti.

-“BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN ‘SUSUZ KÖY’ KAYMAYACAK’ SÖZÜNÜ HATIRLATTI
Başbakan Erdoğan’ın köylerin altyapı sorunlarını çözmek amacıyla kaynak gönderdiğini anımsatan Karaloğlu: “Sayın Başbakanımızın, medeniyetin en önemli iki unsuru olan su ve yol konusunda bizlere, il valilerine, dolayısıyla bizim üzerimizden ilçe kaymakamlarına kesin talimatı var. Bu talimatla yola çıktık, susuz köyümüz kalmayacak.” dedi.  İşbirliği ile her türlü sorunun çözüleceğini, sevgi ve kardeşliğimizin bozulmaması gerektiğini vurgulayan Vali Karaloglu: ``Bakın birileri vatandaşın huzurunu kaçırmak, moralini bozmak, gereksiz provokasyonlar yapmak istiyor. Bunlara fırsat vermeyin. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var olan sorunları çözeriz. Bunun için kaynağımız ve sorunları çözme irademiz var.`` seklinde konuştu.

VALİ KARALOĞLU’NE TEŞEKKÜR PLAKETİ
Yapılan konuşmaların ardından Vali Münir Karaloğlu ile Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni’ye şebekeli içme suyunun köylerine getirmelerindeki katkılarından dolayı meclis üyeleri ve köy muhtarı Yakup Varol tarafından birer ‘teşekkür’ plaketi verildi. Vatandaşlarla halay çeken Vali Karaloğlu, yenilen öğle yemeğinin ardından Kerem Varol isimli vatandaşın evine misafir oldu. Evin önündeki çeşmeden su içen Karaloğlu, daha sonra ilçe kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Akdamar Belde Belediye Başkanı Ferdi Şeker ve İl Genel Meclis Üyeleri Nusret Hakan, Abdulhadi Ergenç’le birlikte misafir olduğu evde çay içip onlarla sohbet etti. Çocuklara çikolata ve araba dağıtan Vali Karaloğlu, beraberindekilerle birlikte Gevaş Öğretmenevi lokalinin açılışını gerçekleştirdikten sonra Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı ile Atatürk İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulundu. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com