VALİ KARALOĞLU, KIZ ÖĞRENCİLERİN SBS KAMPINI ZİYARET ETTİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, kızlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, "Geçen yıl istediğimiz sonuçları alamadık. İldeki öğrencilerimizin başarıları artmış olmasına rağmen ilde son sınıfta sınava girmeyen çok sayıda öğrenci olması sebebiyle ülke genelindeki ilin sıralamasını düzeltemedik" dedi.

Van Valisi Münir Karaloğlu, okullarında başarılı olan 180 kız öğrencinin kamp yaptığı Kahraman Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu`nun pansiyonunu ziyaret etti. Çiçeklerle karşılanan Vali Karaloğlu, aynı masayı paylaştığı öğrencilerle yemek yiyip sohbet etti. Daha sonra kızlara hitaben bir konuşma yapan Vali Karaloğlu, Van`da yetişen kız ve erkeklerin daha iyi şartlarda eğitilmesini ve okuyarak kentlerinde ve ülkelerinde söz sahibi olmasını istediklerini söyledi. Vali Karaloğlu, "Biz kızlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bunun için de çocuklar, çalışmadan bir yere gelme şansımız yok. Mutlaka çalışacaksınız. Biz size imkanlar sağlamaya çalışıyoruz. Sizinle beraber imkanları olup dershaneye giden arkadaşlarınız gibi bizde devletin imkanlarıyla okulun dışında size yeni imkanlar sağlamaya çalıyoruz ki, sizde açığınızı tamamlayasınız. Girdiğiniz sınavlarda dezavantajlı olan durumunuzu avantaja çevirmek istiyoruz. Nihayetinde sınava siz gireceksiniz, bizim bu sağladığımız imkanları sizin çok iyi kullanmanız lazım. Sınavlarınıza ve hayata çok iyi hazırlanmanız lazım ki başarılı olabilesiniz. Yoksa dünyada elde edilmiş hiçbir başarı tesadüf değildir. Hiç kimse geldiği yere tesadüfen gelmemiştir. Hepimiz sizin sıralarınızda fedakarlık yaparak, belki oyundan, belki eğlenceden, belki dinlenmeden fedakarlık yaparak çalışarak bu noktalara geldik. Sizin de eğlenme hakkınızdır. Dersin dışında sosyal ve kültürel etkinliklere de katılma hakkınızdır. Kamplarda o da size sağlanacak. Sadece burada dersle meşgul olmayacaksınız. Çeşitli sosyal etkinliklerde olacak. Yurtiçinde Gaziantep, Çanakkale gibi gezilerde olacak. Belki hepinizi götüremeyeceğiz oralara. Biraz daha başarılı olanlar gidecek. Bunu da bir yarış vesilesi kılmak istiyoruz. Daha başarılı olanlara daha fazla imkan sağlamak istiyoruz ki, gelecekte gerçekten bu toplum için faydalı birer birey olursunuz" dedi.

-“ÜCRETSİZ SBS KURSLARI BU YIL DA DEVAM EDİYOR”
Geçen yıl 20 bin çocuğa ücretsiz hafta sonları SBS kursu verdiklerini de, bu yıl da aynı kursların devam ettiğini anımsatan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti: "Geçen yıl istediğimiz sonuçları alamadık. İldeki öğrencilerimizin başarıları artmış olmasına rağmen ilde son sınıfta sınava girmeyen çok sayıda öğrenci olması sebebiyle ülke genelindeki ilin sıralamasını düzeltemedik. Ama ilde sınava giren öğrencilerimizin 20 puanı artmıştı, o bile sevindiriciydi. Ama eğitimde yapmış olduğumuz çalışmaların kısa sürede meyve vermeyeceğini de biliyoruz. Biz uzun vadeli düşünüyoruz. Bu kentin eğitimde geleceğini planlamaya çalışıyoruz. Gelecekte bu kentin eğitiminin daha iyi olacağına da inanıyoruz. Özellikle kız çocuklarının okutulması noktasında hükümetimizde, başbakanımızda pozitif bir ayrımcılık yapıyor. Ekonomik durumu iyi olmayan, vakıftan yardım alan annelere ilköğretimde 35 TL, lise de ise 55 TL her öğrenci için yardım yapıyoruz" dedi.

Vali Karaloğlu, konuşmasının ardından temsilen bazı öğrencilere kampta okuyacakları kitapları hediye ettikten sonra okuldan ayrıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com