VALİ KARALOĞLU, ‘KADIN HAKLARI DANIŞMA MERKEZİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI  

 
Van Barosu bünyesinde 24 saat şiddete uğramış kadınlara ücretsiz hukuki destek sağlayacak ‘Kadın Hakları Danışma Merkezi’nin açılışı Van Valisi Münir Karaloğlu ve Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın katılımıyla gerçekleşti.

Urartu Oteli arkasındaki Elit İş Merkezi’nin 4’ncü katında hizmet verecek olan merkezde 1’i erkek 13 bayan avukat şiddete uğramış kadınlara ücretsiz hukuki destek sağlayacak.  24 saat 0530 405 57 90 nolu telefonla hizmet verilecek danışma merkezinde hergün bir avukat yapılacak başvuruları değerlendirecek. 

MERKEZDE ŞİDDETE UĞRAMIŞ BAYANLARA ÜCRETSİZ HUKUKİ DESTEK VERİLECEK
Van Barosu adına Avukat Bedia Özgökçe-Ertan, merkezin sunacağı hizmetler ve yapılacak çalışmalarla ilgili davetlilere bilgi verdi. Özgökçe-Ertan, İnsan Hakları Ortak Platformu ve Roul Wallenberg vakfının katkı ve desteği ile merkezi kurduklarını kaydetti. Kadın hakları ve kadına yönelik şiddeti engelleme ve önleme konusunda çalışmaları bulunan, yasal mekanizmaların kullanılmasıyla ilgili hergeçen gün bilgi ve çabasını artırmaya  çalışan gönüllü avukatlar olduğunu anımsatan Özgökçe-Ertan şunları kaydetti: “Van Merkez’de kadına yönelik şiddet olgusunun adli süreçlere yansımalarını, kendi yöntemlerimizle ölçtük ve değerlendirdik. Şiddeti önleme, kadını şiddetten koruma, yasal haklardan faydalanma konusunda kadınların hukuka erişimi, hukukçulara erişme noktalarında oldukça eksiğin olduğunu çarpıcı bir şekilde gördük. Her gün basından şehrimizde onlarca kadına yönelik şiddete tanık olmaktayız. Kadınların öldürüldüğü, dayak yediği, bildiğimiz tüm şiddet türlerine maruz kaldıklarını ve mağduriyet yaşadıklarını görmekteyiz. Bunun yanı sıra şiddetle mücadele eden gönüllülerin ve çalışanın olduğunu da bilmekteyiz. Bizlerde hukukçu olarak, şiddetle mücadele halkasına katılmak ‘bizde buradayız’ demek için baro çatısı altında bir merkez kurmaya çalıştık. Bugün de Van Kadın Hakları Merkezi’nin açılışını yapmak, çalışacağımız konuları duyurmak işbirliği ve paylaşım sağlama umuduyla bir araya gelmek istedik. Şiddet mağduru kadın ile yasal haklardan faydalanmak veya yasal haklardan bilgilenmek isteyen tüm kadınlara merkezimize gelip veya doğrudan ulaşması halinde derhal merkezimiz tarafından kendisine bir avukat ücretsiz olarak hukuki bir yardım sunacaktır. Cep telefonumuz 24 saat açık olacak ve telefonun da diğer ucunda ve merkezde hergün bir avukat bulunacak. Başvuru alacak ve hukuki destek sunacaktır. Merkezin kurulmasına önemli katkısı olan Barosu başkan ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi bayan avukatlar ve kadın derneği yöneticileri tarafından kesildi. Verilen kokteylin ardından program sona erdi. Van Barosu Başkanlığı’nın yeni kurduğu ‘Kadın Hakları Danışma Merkezi’nin açılışına Vali Münir Karaloğlu, Belediye Başkanı Bekir Kaya, Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Van Barosu Başkanı Orhan Hemedoğlu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Av. Nahide Hakan, Van Kadın Derneği Başkanı Zozan Özgökçe ve çoğunluğu bayan avukatlardan oluşan davetliler katıldı.

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com