ANADOLU´NUN TÜM RENKLERİ  

 
Vali Karaloğlu:" 39 ilin kültürünü, örfünü, adetini, yemesini, içmesini , müziğini, tatlarını her şeyini burada görme fırsatımız var. Bunu 2 Milyon 850 Bin Bursalının gelip bu güzellikleri burada görmesi, tatması lazım."dedi.

ANADOLU'NUN TÜM RENKLERİ

 

Vali Karaloğlu:" Pazartesi gününe kadar Merinos AKKM’de 39 ilin kültürünü, örfünü, adetini, yemesini, içmesini , müziğini, tatlarını her şeyini burada görme fırsatımız var. Bunu 2 Milyon 850 Bin Bursalının gelip bu güzellikleri burada görmesi, tatması lazım."dedi.

 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu "Bursa 2. Anadolu Günleri" etkinliği açılış törenine katıldı.

 

Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) tarafından 32 kentin il derneklerinin katılımıyla organize edilen ve 23-28 Mart tarihlerinde ziyaretçilerine Anadolu'nun  bütün renklerini görme imkanı sağlayacak olan "Bursa 2. Anadolu Günleri" kapılarını araladı.

 

Açılış töreninde konuşan Vali Karaloğlu:" Bursa Türkiye’nin en çok göç alan şehirlerinde bir tanesi. Başta Balkanlardan ve Kafkaslardan olmak üzere Türkiye’nin Bursa’nın dışından 80 ilden insanların farklı sebeplerle gelip yerleştiği bir şehir burası. Kimisi geçim kaygısı, kimi güvenlik kaygısı, kimisi daha iyi eğitim, kimisi daha iyi sağlık kaygılarıyla her ne sebeple olursa olsun Bursa’ya gelmiş buraya yerleşmişler.

 

Her toplantıda söylüyorum şüphesiz bu şehre gelen yerleşen artık bu şehirde doyan herkes Bursalıdır. Geldiğimiz bölgenin kültürünü yaşatmak hiçbirimize bir şey kaybettirmez, ülkenin zenginliğini geldiğimiz illerde yaşatmak ve en önemlisi ikinci, üçüncü kuşaklara aktarmak gibi bir sorumluluğumuz var. Şu anda en büyük endişe duyduğum konu o. Niğde’den geldik, Çorum’dan geldik, Rize’den geldik biz orada doğduk oranın kültürünü yaşantısını biliyoruz ama burada doğan çocuklara eğer o kültürü anlatmazsak bir kuşak sonra o kültür kalmayabilir. Onun için hemşeri derneklerinin büyükşehirlerde böyle bir fonksiyonu olmalı. İşte bu tip etkinliklerin, tanıtım günlerinin hem bu şehirde yaşayan insanlara kendimizi tanıtmak hem de kendi çocuklarımıza da kendi öz kültürümüzü tanıtmak gibi bir fonksiyonu var diye düşünüyorum.

 

Pazartesi gününe kadar Merinos AKKM’de 39 ilin kültürünü, örfünü, adetini, yemesini, içmesini , müziğini, tatlarını her şeyini burada görme fırsatımız var. Bunu 2 Milyon 850 Bin Bursalının gelip bu güzellikleri burada görmesi, tatması lazım. Onun için arkadaşlar bu emeği veriyorlar, bu zahmeti çekiyorlar. Ben emeği geçen başta federasyon başkanımız, il dernekleri başkanlarımız, etkinliğe katılan bütün dostlara ilin Valisi olarak çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu tip etkinlikler bizim birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi güçlendiren önemli motivasyon kaynaklarımız olur. Etkinliğimiz hayırlı uğurlu olsun. "ifadelerini kullandı.

 

BİLDEF Başkanı Mustafa Dursun ise:"Medeniyetimizin yeniden hayat bulup yeşerdiği Ulu Şehir Bursa'mız, 6 gün boyunca bu kadim medeniyetin farklı örneklerini görme fırsatı bulacak, birlikte yaşadığı ancak farkında olmadığı kültürel değerleri tanıma imkanı bulacaktır. Etkinliğimizde doğduğumuz toprakların kültürel değerlerini, doyduğumuz topraklarda sergilemek suretiyle tanıtmak ve farkındalık oluşturmak istiyoruz."dedi.

 

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com