MEHMETÇİK İLE TAÇLANDI  

 
Vali Karaloğlu: " İnşallah şehitlerimizin, gazilerimizin adına dikilen bunca fidan büyüyecek ve onların canlarıyla, kanlarıyla bu toprağı koruduğu gibi ormanlar da toprağımızı, insanımızı korumuş olacak." dedi.

MEHMETÇİK İLE TAÇLANDI

 

Vali Karaloğlu: " İnşallah şehitlerimizin, gazilerimizin adına dikilen bunca fidan büyüyecek ve onların canlarıyla, kanlarıyla bu toprağı koruduğu gibi ormanlar da toprağımızı, insanımızı korumuş olacak." dedi.

 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, '21-26 Mart Orman Haftası'dolayısıyla, geçen yıl Mudanya'da yanan orman alanına, Orman Bölge Müdürlüğü ve Mehmetçik Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı" fidan dikim törenine katıldı.

 

Törende konuşan Vali Karaloğlu: " Hepinizin bildiği gibi 29 Ağustos 2015 günü Mudanya’da, bu bölgede, Göynüklü-Çağrışan-Nilüfer Köy ve çevrelerde ciddi bir orman yangını yaşadık. Yaklaşık 170 hektar ormanımız kül oldu. Biz o gün buradaydık. O gün Sağlık Bakanımızla beraber olay yerinde inceleme için bulunuyorduk. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu telefonla beni aradığında öncelikle benim aracılığımla Bursa’ya Mudanya’ya geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Sonra da şunu ifade ettiler; 'Mudanyalılar Bursalılar merak etmesinler biz yanan alanları en kısa sürede ağaçlandıracağız, eskisinden daha güzel orman alanları oluşturacağız bundan emin olsunlar' dedi. Biz de hemen bir kampanya başlattık ve dedik ki ‘Her Fidan Bir Can, Bursa’ya Yeni Bir Orman’. Bunu sosyal medyada bir kampanyaya dönüştürdük. Gördük ki Bursa’da, Türkiye’de binlerce on binlerce insan buna destek oldu. Vatandaşın sahip çıktığı, vatandaşın emek verdiği bir ormanı yaşatmak daha kolay. Bölgede önce temizlik çalışması yapıldı. Yanan alan bölgeden kesildi ve taşındı. Sonra bölgeyi ağaçlandırmak için hazırlıklar yapıldı. 7 ay gibi kısa bir sürede 170 hektarlık alanın tamamı ağaçlandırıldı. Bugün bu 170 hektarlık alanın tamamının ağaçlandırılmasının bitirildiğini ilan ediyoruz. Mehmetçik Vakfı Hatıra Ormanı ile bunu yapıyoruz. En çok bu Mehmetçik Vakfına yakışmaz mıydı. Bu topraklar için gerektiğinde seve seve canını ve kanını veren Mehmetçik zaten bulunduğu her vatan toprağında her kışlasında her karakolunun etrafını yemyeşil yapmaz mıydı. İşte Orman haftasında güzel bir hatıra ormanı inşa ediyoruz. Ben her şeyden önce Mehmetçik Vakfımızı tebrik ediyorum, kutluyorum. İnşallah şehitlerimizin, gazilerimizin adına dikilen bunca fidan büyüyecek ve onların canlarıyla, kanlarıyla bu toprağı koruduğu gibi ormanlar da toprağımızı, insanımızı korumuş olacak. Bu çalışmalar çok hızlı bir şekilde devam etti. bu bölgenin yeniden ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağladılar. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, Bursa’da yeni bir orman çağrımıza kulak veren, bu kampanyamıza destek vermek için gelip fidan diken herkese ilin Valisi olarak teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum. Bundan sonra bize diktiğimiz bu fidanları korumak, büyütmek, yeniden burada muhteşem ormanlar oluşturmak düşüyor. Hep beraber Mudanyalılarla, Bursalılarla, sevgili çocuklarımızla, engelli vatandaşlarımızla hep beraber bu yeni oluşturduğumuz ormanı koruyacağız. Yine eskisi gibi muhteşem ormanları olan Mudanya ve Bursa’yı yeniden teşkil etmiş olacağız. İnşallah Rabbim bir daha yangın vermesin." dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından, Orman Haftası ile ilgili düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllerini Vali Karaloğlu'nun elinden aldı.

 

Programda son olarak da Vali Karaloğlu ve törene katılan çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu çok sayıda katılımcı, fidanları toprakla buluşturdu.

 

 

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com