KARDEŞLİĞİN BAYRAMI  

 
Vali Karaloğlu:" Emir Sultan´ın etrafında 600 yıldır kardeşliğin kongresi yapılır. Bu güzel gelenek devam etmeli" dedi.

KARDEŞLİĞİN BAYRAMI

 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Bursa’da sevgi ve hoşgörünün timsali Erguvan Bayramı’na katıldı.

 

Vali Karaloğlu:" Emir Sultan'ın etrafında 600 yıldır kardeşliğin kongresi yapılır. Bu güzel gelenek devam etmeli" dedi.

 

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, İl Müftülüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Kültür Turizm Tanıtma Birliği tarafından 8-10 Mayıs tarihleri arasında çeşitli faaliyetlerle kutlanacak olan Emir Sultan Erguvan Bayramı’nın 600. yılı kutlamalarının açılışı Emir Sultan Meydanı’nda yapıldı.

 

Evladı Resul Emir Buhari Hazretleri'nin, Bursa'dan medeniyet coğrafyamıza yaydığı kardeşlik ve hoşgörü düşüncelerinin Bursa'ya kazandırdıklarını anlatan Vali Karaloğlu:"   Aslında Emir Sultan'ın etrafında 600 yıldır kardeşliğin kongresi yapılır. Bu güzel gelenek devam etmeli. Bizden sonra çocuklarımıza, gelecek nesillerimize aktarılsın diye yeniden Erguvan Şenliklerini başlatıp, bunu gelecek nesillere aktarmak istedik.

 

Bize destek olan belediyelerimiz ve diğer kurumlarımızın desteği ile her geçen yıl aslına uygun olarak,          Anadolu'nun her yerinden mürid'leri ve meşayih'leri davet ederek bu geleneği devam ettirmek istiyoruz. İnşaallah Anadolu'da birliğimizin, dirliğimizin, kardeşliğimizin güçlenmesine vesile olacak,tarihten devraldığımız bu kültürel miraslarımızı da yaşatmaya devam edeceğiz.

 

Ben bu vesileyle bu gün Emir Sultan Hazretleri'nin sevgisiyle burada buluşan başta Sayın Bakanımız olmak üzere Milletvekillerimize ve burada toplantımıza iştirak eden bütün dostlarımıza İlin Valisi olarak tekrar hoş geldiniz diyor, sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum" dedi.

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 600 sene önce barış ve hoşgörü medeniyetinin geniş coğrafyalara yayan Emir Sultan hazretlerinin huzurunda Erguvan Bayramı'nı kutlamanın manevi huzurunu yaşadığını belirtti.

 


Açılış konuşmaları sonrasında Karabaş-ı Veli kültür merkezi semazenlerinin sergilediği sema gösterisi vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Açılış Töreni erguvan fidanı dağıtımı ile son buldu. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com