DUYARLILIĞA DAVET  

 
Vali Karaloğlu: "Eğitim çağına gelmiş çocuğun evlendirilmesi bir insanlık suçudur. Toplumumuzu bu konuda duyarlılığa davet ediyorum" dedi.

DUYARLILIĞA DAVET

Vali Karaloğlu: "Eğitim çağına gelmiş çocuğun evlendirilmesi bir insanlık suçudur. Toplumumuzu bu konuda duyarlılığa davet ediyorum" dedi.

Bursa Valiliğinin proje ortağı olduğu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen Çocuk Gelinler Projesi tanıtım toplantısı Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin katılımı ile Gölpark tesislerinde yapıldı.

Bursa ili ve 17 ilçesini kapsayan proje 28 Nisan'da Mustafakemalpaşa ilçesinden başlayarak tüm ilçelere gidilerek toplumsal bilinç oluşturulması amaçlanmaktadır.

Proje çerçevesinde doktor, Avukat, çocuk gelişim uzmanı, sosyolog, hemşire, psikolojik rehber danışmanı, din görevlileri ile alanda ortaokul, lise öğrencilerine ve ailelerine oturumlar ile bilgi verilecektir.

18 yaş altı çocukların evlendirilmesinin bir insanlık suçu olduğunu belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa'nın sağlıklı kentler birliğine üye olduğunu hatırlatarak bütün tarafları işbirliğine davet etti.

Vali Karaloğlu: " Bugün hem Bursa için hem Türkiye için çok ciddi bir sorunun çözümü için buradayız. Başta Büyükşehir Belediyemiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, Sağlık Kuruluşlarımız, İl Müftülüğümüz, Bursa Baromuz ve her şeyden önemlisi sivil toplumla beraber bunu yapıyor olmamız. Bunu sadece kamu Kurumları kendi aramızda yapsak belki başarısı tartışılabilir ama bizzati Bursa Roman Dernekleri Federasyonunun da bu işin içinde olmasını çok önemsiyoruz. Muhatabımızın da yaptığımız şeyi istemesi işimizi kolaylaştırıyor. Artık roman dernekleri, roman toplumu da bu işin bir an önce çözülmesi konusunda bizimle fikir birliği içerisinde bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin 1.Maddesinde her insanı 18 yaşına kadar çocuk kabul eder. Biz Birleşmiş Milletler çocuk Hakları Sözleşmesini kabul etmiş ve 1995 yılında yürürlüğe koymuş bir ülkeyiz. Biz o sözleşmeye aykırı davranamayız. Çünkü Anayasamıza göre Uluslararası sözleşmeler iç hukuk mevzuatı haline gelir. Şu anda Birleşmiş Milletler çocuk Hakları Sözleşmesi bizim için bir normdur artık bunu uygulamak durumundayız.

Eğitim ve oyun çağında 18 yaşına gelmemiş bir bireyin evlendirilmesi her şeyden önce bir insan hakları ihlalidir. Buna böyle bakmak lazım. Kendi fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamamış bir bireyin kendi isteği olamaz zaten. Ben istedim demesinin altında bakıyorsunuz ki bir şeylerden kaçmak var aslında. Bu istik değildir, bu herhangi bir toplumsal baskıdan kurtulmak için çocuğun kendisine bir alan yaratma çabasıdır aslında. Onun için ruhsal ve fiziksel gelişimini tamamlamadan lütfen 18 yaşına girmeden hiç bir çocuğumuz evlenmesin, evlendirilmesin. 18 yaşına girmiş bir çocuğun da rızası var  denmesin. Çünkü o rıza değildir, o başka bir şeydir.

BÜTÜN KESİMLERİ DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUZ

Toplumumuzu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Bütün kesimleri duyarlılığa davet ediyoruz.  Sadece olumsuzluk otaya çıktıktan sonra olayın üzerine gitmek değil, olayın kaynağına inip, kaynağından itibaren bu işi çözmek önemlidir. Bizde böyle bir hastalık var. Olay ortaya çıkınca herkes hassasiyet gösteriyor ama olay eskiyince olayın arka planı da unutuluyor. Bu proje de tamda oraya el basıyor. Bir tarafta kamu kurumları var, başta Büyükşehir Belediyemiz var işi sahiplenen. Kentin tamamında 17 ilçesinde uygulama kararlılığında olan Büyükşehir Belediyemiz var, kamu kurumları var, baro var. Bu işi Bursa'da başarmamız gerekir. Bursa Türkiye'de sağlıklı kentler birliğinin merkezi. O zaman bu problemi öncelikle  Bursa'nın çözmesi lazım.  Bizim elbirliği ile çözmemiz lazım. Bütün tarafları işbirliğine davet ediyoruz. Gelin işbirliği yapalım. Slogan güzel olmuş "Gelin Elele Verelim Çocuk Gelin Vermeyelim". Gerçekten el ele verirsek biz çocuklarımızı oyun çağında ve eğitim çağında gelin vermeyiz.

"YEREL BASIN TAKİP ETSİN''

Bunu mutlaka başarmak durumundayız. Burada tabi Roman Dernekleri Federasyonumuza ,Roman Derneklerimize de çok iş düşüyor. Hem kurumlarla iş birliği noktasında hem toplumun eğitilmesi noktasında bizimle yaptıkları iş birliği noktasında onları da kutluyorum. Teşekkür ediyorum. Biz bunu başarırız arkadaşlar bu konunun üzerine gidersek, bu sorunu çözeriz diye düşünüyorum. Türkiye sosyal olaylarda da diğer konulardaki gibi çok mesafe aldı. Bakın 10 sene konuştuğumuz bir çok şeyi konuşmuyoruz. Bunu konuyu da hep birlikte istersek çözeriz. İşbirliğimizi düzgün yaparsak bu sorunu da çözeriz. Mutlaka bir sürece ihtiyaç vardır. Ama iyi niyetle çalıştığımızda mutlaka sonuç alacağımıza inanıyorum. Bu konuda projeye destek olan tüm kurumlarımızı kutluyorum inşaallah bunun takipçisi de olun. Yerel basınımız da bir müddet sonra ne kadar mesafe aldık 6 ay sonra 1 sene sonra 2 sene sonra bu günle mukayesesini de yapalım. Takip etmediğimiz sonuçlarını değerlendirmediğimiz hiç bir projenin de başarı şansı yoktur. onun için yerel basınımız da bir taraftan bunun takipçisi olsun. Bizi zorlasın,biz buna varız" dedi.

Ülkemizin kanayan yaralarından birisi de çocuk gelinler olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise: " ülkemiz hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu tip sosyal sorumluluk projelerine de ağırlık vermemiz gerekiyor. Dünya'da çocuk gelinler sıralamasında ikinciyiz. Yerimiz hiç iyi değil. Bunun için eksikliğimizi gidermek için topyekun bir çalışma başlatıldı. Bursa olarak bu işe örnek olmak istiyoruz. Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığı yaptığımdan dolayı bu projeyi tüm illere yayarak çalışmalarımızı yapacağız. Desteklerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

 

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com