SOFRALARIN SÜSÜ  

 
Vali Karaloğlu: “ Bursa bir sanayi şehri olarak bilinir. Fakat aynı zamanda en az onun kadar kentimiz bir tarımsal üretim merkezidir” dedi.

SOFRALARIN SÜSÜ

Vali Karaloğlu: “ Bursa bir sanayi şehri olarak bilinir. Fakat aynı zamanda en az onun kadar kentimiz bir tarımsal üretim merkezidir” dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Orhangazi ilçesinde 36.sı düzenlenen ‘Zeytin Festivaline’ katıldı.

Festivalde konuşan Vali Karaloğlu: “Bursa bir sanayi şehri olarak bilinir. Fakat aynı zamanda en az onun kadar kentimiz bir tarımsal üretim merkezidir. Kaç şehir var ki kestanesine, ahududusuna, şeftalisine, kirazına, turşusuna, incirine, zeytinine festival yapılsın! Bursa’da bunların hepsine festival yapılıyor. Her bir karışında ayrı bir bereket var. Türkiye’de 160 milyon civarında zeytin ağacı var ve bunun %70’i de son 10 yılda dikilen ağaçlar. Bu ağaçların 24 milyonu ürün verme yaşına ulaşmadı. Üretim bakımından İspanya’nın ardından Ülkemiz 2. Sırada bulunuyor. Türkiye’de de sofralık zeytinde Bursa, son yıllarda 1.liği Manisa’ya kaptırdı. 330 bin ton sofralık zeytinin 82 bin ton kısmı Bursa’da üretiliyor. Bunda Orhangazili hemşerilerimin de, Gemlikli kardeşlerimin de, İzniklinin de, Mudanyalının da, yani bütün Bursa’nın katkısı var.   Güzel Bursa’mızın topraklarında zeytinin en güzeli yetişiyor, en lezzetlisi yapılıyor. Bunun için Gemlik türü sofralık zeytinin ‘Coğrafi İşaretinin’ alınması ve bundan böyle Gemlik türü diye başka yerde bu tür bir üretim yapılmasına izin vermemeliyiz.  Bizler bu festivalleri daha bilinebilir, daha tanınabilir yapmanın da yollarını arayacağız ve hep birlikte bulacağız. İnşallah bu zeytinimizi uluslararası festivallere taşıyarak yeni pazarlar bulacağız. 36.sı düzenlenen ‘Zeytin Festivali’nin ilçede üretilen zeytinin dünyaya tanıtılmasında katkısı büyük, emeği geçenlere ilin Valisi olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Karaloğlu’na günün anısına plaket takdimi yapılan festival, çeşitli etkinliklerle devam etti.

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com