TAMP-ANTALYA BÖLGESEL SAHA UZANTILI MASABAŞI TATBİKATI YAPILDI  

 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Antalya Bölgesel Saha Uzantılı Masabaşı Tatbikatı’na katıldı.

Rixos Down Town Otelde Burdur, Isparta ve Afyon illerinin hizmet grup başkanları ve yöneticilerinin  de katıldığı Afad Masabaşı Tatbikatında  konuşan Vali Münir Karaloğlu, tatbikatın çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Türkiye'de genelde bütün planların yapıldıktan sonra dosyasına konulduğunu, müfettiş geldiğinde ise çıkarılıp gösterildiğini anlatan Vali Münir Karaloğlu, tatbikatta Antalya, Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar İl Afet Müdahale planlarının hem kendi içerisinde tutarlılığının hem de iller arasında yardımlaşmasının Türkiye Afet Planına uyumlu olup olmadığının test edileceğini anlattı.

 

Vali Karaloğlu, depremi yaşamış ve yönetmiş bir vali olduğunun altını çizerek: “Türkiye'nin krizi yönetmede sorunu yok. Problem ortaya çıktıktan sonra problemi çok iyi şekilde yönetiyoruz. Dünyada bizim kadar krizi iyi yönetebilen ülke sayısı yok veya çok azdır. Bunu Van'da yaşamış valiniz olarak söylüyorum. Bir senede 25 bin konutu, eksi 18-20 derecelerde yapabilecek dünyada başka bir ülke yok. Riski yönetmede bu kadar başarımız var mı? Maalesef orada iyi değiliz. 2011 Van depreminden sonra Başbakanlığa bağlı AFAD Başkanlığının kurulmasından sonra çok mesafe aldık. Ama hala almamız gereken çok mesafe var. Riski yönetebilirsek, yani afete, acil duruma, afet yaşanmadan, acil durum gelip kapıyı çalmadan hazırlıklı olabilirsek o zaman zaten afetin verdiği, acil durumun doğuracağı ekonomik, sosyal, toplumsal zararları otomatik olarak ortadan kaldırıyorsunuz. Bugün yaptığımız iş riski yönetmektir" diye konuştu.

 

Tatbikata kamu kurumları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığını ifade eden Vali Karaloğlu, acil müdahale planlarında herkesin görevinin planlandığını söyledi.

 

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu hatırlatarak, "Nüfusun neredeyse yüzde 90'ı birinci ve ikinci derece deprem riski bulunan deprem kuşağında yaşıyor. Bunu değiştirme şansımız var mı? Hayır. Deprem olacak. Depremi engelleme şansınız yok. Fay hattının yerini değiştirme şansınız da yok. O zaman ne yapacağız? Deprem gerçeğini bilerek, afete her an hazırlıklı olacağız" ifadelerine yer verdi.

 

Konuşmaların ardından, senaryo gereği Antalya, Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar illerinde meydana gelen depremler sırasında yapılan ve sonrasında yapılacak çalışmaların planlamaları soru cevap şeklinde test edildi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com