VALİ KARALOĞLU; DENİZ BİZİM SOFRAMIZDIR  

 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Limanda gerçekleştirilen Deniz Kirliliğine Karşı Acil Müdahale Tatbikatında yaptığı konuşmada ‘temiz deniz’ vurgusu yaparak: “Deniz Bizim Soframızdır” dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu,  dün  Afet Müdahale Planı (TAMP) Antalya Bölgesel Saha Uzantılı Masabaşı Tatbikatı’na katıldığına değinerek: “Bugün de denizde acil müdahale tatbikatı yapıyoruz. Bu tatbikatlar önemli. Bir senaryo üzerinden tatbikat yapmak, kendinizi sınamak, beraber çalışacak kurumların koordinasyonunu bir afet, bir acil durum oluşmadan test ederek kimin neyi ne zaman yapacağını görmüş olacağız” dedi.

 

Antalya'nın turizmin başkenti olduğunu söyleyen Vali Karaloğlu, "Antalya Türkiye'nin vitrini olan global bir şehir. 640 kilometre sahili olan dünyada deniziyle kumuyla güneşiyle öne çıkmış bir kent. Bu şehirde denizi korumak, kirletmemek, soframızı korumak, kirletmemek gibidir. Deniz bizim soframızdır. En önemli sektör turizm. Turizmin de en önemli varlık sebebi denizdir. Türkiye'de en fazla mavi bayraklı plajı olan şehir Antalya'dır." dedi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın denizlerle ilgili çok önemli tedbirler aldığını vurgulayan Vali Karaloğlu, Antalya'nın deniz kirliliğiyle ilgili olası bir olayda bunu ortadan kaldıracak güçlerinin ve yeteneklerinin bulunduğunu söyledi.

 

Tatbikatta kullanılan malzemeleri de inceleyen Vali Münir Karaloğlu, tatbikatların olaylara müdahale yeteneklerini görme açısından önemli olduğuna dikkati çekti.

  Antalya Limanı'nda faaliyet gösteren Seagull Martı Deniz Temizliği, Port Akdeniz ve Akdeniz Akaryakıt'ın katılımıyla yapılan ve Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı ile Antalya Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü ekiplerinin de destek verdiği tatbikatı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun  yanı sıra, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul da izledi.

 

Tatbikatta senaryo gereği, "Zeynep Ka" adlı bir tankerden gemi operasyonu sırasında hortum yırtılması sonucu denize motorin sızıntı olduğu ihbarını alan ekipler, önce vanaları kapatarak kirlilik kaynağını durdurdu. Ekiplerin denizdeki sızıntıyı engellemek için hızla bölgeye intikal ederek bölgeyi solid bariyer ile kontrol altına aldığı tatbikatta, kirlilik sahile yayılmadan hızla önlendi. Bu sırada farklı iki bölgeden daha gelen deniz kirliliği ihbarlarına da müdahale eden ekipler, kirliliğin sahile ulaşmasını özel malzemelerle engelledi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com