MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN İSMET YILMAZ ANTALYA’DA  

 
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere dün akşam Antalya’ya gelen Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Manavgat’ta düzenlenen ´Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği´ temalı 2´nci Eğitim Kongresi´ne katıldı.

Bakan İsmet Yılmaz 2'nci Eğitim Kongresi'ne yaptığı konuşmada bilimsel gelişmeleri takip etmekte güçlük çekilen, kıyasıya rekabetin yaşandığı bir dönemde, çağı ile rekabet eden, ürettiğini ihraç eden bir Türkiye istediklerini söyledi. Bunun yolunun nitelikli mesleki eğitimden geçtiğini dile getiren Bakan Yılmaz, "Eğitimi çağın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırarak teknolojiyi eğitim sisteminde zamanında uygulamak gerekiyor. Yeni bir reform, yeni bir değişiklik demektir. Her gün yeni bir şey söylemek gerekiyor. İstişare ile ortak aklı bulmaya çalışıyoruz" dedi.

 

Türkiye'nin mukayeseli üstünlüğünün genç ve nitelikli insan kaynağı olduğunu dile getiren Bakan Yılmaz, çağdaş mesleki bir eğitimle ülkeyi güçlü, insanları zengin kılabileceklerini dile getirdi. Türkiye'nin vasıfsız iş gücü fazlalığı olduğunu kaydeden Yılmaz, sanayinin de nitelikli işgücüne ihtiyacı olduğunu söyledi. İş gücü talebi ile iş gücü arasında bir uyumsuzluk olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz: "İş dünyası ile eğitim sistemi arasındaki iletişim kopukluğu, yeterli nitelikte, çeşitli sayıda iş gücü elemanı yetiştirilmesine de engel olmaktadır. Nitelikli meslek eğitimini öğrencilerimize vereceğiz. Sürdürülebilir bir kalkınma için mesleki ve teknik eğitim şarttır. Teknik eğitimin orta öğretimdeki payı yüzde 44, bunu yüzde 60'a çıkarmak öncelikli hedefimiz."

 

Mesleki ve teknik eğitimde reform için önemli bir adım attıklarını belirten Bakan Yılmaz, bu konuda hazırladıkları kanun tasarının komisyondan geçtiğini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanı'nın konuşmasının ardından gazeteci İsmet Berkan'ın moderatörlüğünde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan söyleşi gerçekleştirdi.

 

Kongreye, Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Bakanlık yetkilileri ile eğitim camiasından isimler katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, daha sonra Vali Karaloğlu ve protokol ile Aksu İlçesi'nde bu yıl eğitim-öğretime başlayan Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret etti.

 

Bakan Yılmaz, uçak motorlarının bakım ve onarımında görevlendirilecek teknisyenlerin yetiştirileceği lisede sınıflara girerek öğrencilerin derslerine katıldı ve onlarla sohbet etti. Yılmaz, bu okuldaki lise öğrencilerinin iş garantili olduklarını da açıkladı.

 

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin'i de makamında ziyaret eden Bakan Yılmaz, akşam saatlerinde Antalya Havalimanı'ndan Ankara'ya uçakla hareket etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com